ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

آشنایی با تومورهای استخوان

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

 آشنایی با تومورهای استخوان

آشنایی با تومورهای استخوان

اختلالات استخوانی شامل ضایعات منفرد، متعدد، منتشر، تغییر شکل استخوان، عفونت و انواع تومورها هستند.

تومورهای استخوانی می‌توانند از هر بخشی از استخوان رشد کنند، از جمله بافت استخوان، غضروف، عضله، بافت چربی و عصبی.

تومورهای اولیه استخوان، از بافت استخوان منشاء می‌گیرند و ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند.

تومورهای ثانویه استخوان، که شایع‌تر هستند، از نواحی دیگر بدن مانند سینه، پروستات، تیرویید، ریه و کلیه شروع و به استخوان‌ها سرایت می‌کنند.

علایم شایع تومورهای اولیه و ثانویه استخوان شامل درد، تورم و ضعف استخوانی هستند.

تومورهای خوش ‌خیم:

تومورهای خوش ‌خیم استخوان فقط باعث ضخیم‌ شدن سطح استخوان می‌ شوند و حالت تهاجمی به بافت‌ های مجاور را ندارند و تشکیل بافت نرم و حساسیت به لمس دیده نمی ‌شود.

این تومورها به انواع مختلف تقسیم می ‌شوند که برخی از آن ها عبارت هستند از:

تومورهای بزرگ شونده و حاوی لکه‌ های کلسیم می ‌باشد که بیشتر در استخوان ‌های دست به وجود می ‌آید.انکندروم(enchondroma):

کیست‌ های ساده استخوان(simple bone cyst):

در کودکان و جوانان به صورت اتفاقی در استخوان ‌های ران و بازو دیده می ‌شود.

کیست‌های آنوریسمی استخوان(bone aneurysm cyst):

بیشتر به دنبال یک تومور اولیه زمینه ‌ای در مهره‌ ها و استخوان ‌های بلند یا لگن در کودکان و جوانان دیده می ‌شود، اما سرطانی نمی‌ باشند. این کیست ‌ها گاه به سرعت بزرگ شده و مهاجم به نظر می ‌رسند اما کاملا خوش‌ خیم هستند.

تومورهای اولیه استخوان:

تومورهای استخوانی به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند، که برخی از آن‌ها عبارتند از:

– استئوسارکوم (osteosarcoma): شایع‌ترین نوع سرطان اولیه است که اغلب در سنین 5 تا 20 سال دیده می‌شود. منشاء این تومور در بافت تازه یک استخوان در حال رشد می‌باشد که بیشتر در زانوها و بازوها است و اغلب با درد، تورم و حساسیت به لمس در ناحیه بالا و پائین زانو مشخص می‌شود.

– یوئینگ سارکوما (Ewing sarcoma): این سرطان نیز بیشتر در کودکان و نوجوانان شایع است و معمولاً از مغز استخوان‌های بلند مانند استخوان ساق و دنده‌ها و لگن و بازو منشاء می‌گیرد و می‌تواند استخوان را برای شکسته شدن مستعد سازد. در اغلب موارد، قبل از تشخیص، تومور در قسمت‌های مختلف بدن پخش شده است.

– کندروسارکوم (chondrosarcoma): این تومور از غضروف استخوان‌های لگن، شانه و قسمت بالای ران منشاء می‌گیرد و بیشتر در سنین 30 تا 50 سال دیده می‌شود. نسبت به سایر موارد، رشد آهسته‌تری دارد.

این تومورها می‌توانند در نواحی دیگری از استخوان نیز شروع شوند و در انتها به استخوان سرایت کنند. تشخیص این تومورها معمولا با درد، تورم و حساسیت به لمس در ناحیه مورد نظر همراه است.

تومورهای ثانویه استخوان:

تومورهای ثانویه، که از سایر نواحی بدن منشاء می‌گیرند، اغلب از تومورهای اولیه شایع‌تر هستند و معمولا در افراد مسنتر دیده می‌شوند. این تومورها اغلب با احساس درد در استخوان‌ها، که معمولا از شب آغاز می‌شود، تشخیص داده می‌شوند. استخوان‌های دنده، ستون مهره‌ها، جمجمه، لگن، ران و بازو اغلب در این نوع تومورها درگیر هستند.

درمان

درمان بسته به نوع تومور، اندازه، محل، سرعت و پیشرفت آن و سن بیمار متغیر است، ولی معمولا از روش ‌های جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و هورمون درمانی استفاده می ‌شود.

دکتر مهرانگیز توتونچی

مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

اسکولیوز

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما