ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

ارتز (بریس) میلواکی برای درمان انحراف و کجی ستون فقرات در کودکان

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

ارتز (بریس) میلواکی برای درمان انحراف و کجی ستون فقرات در کودکان

ارتز میلواکیزمان مناسب برای درمان منحنی ارتز میلواکی پیشرفته معمولاً قبل از رشد جهشی نوجوان و زمانی که منحنی آرتز به سرعت در حال بدتر شدن است، می‌باشد. متون پزشکی کنونی تمایل دارند در طول این دوره، با استفاده از یک بریس کمری سفت و محکم به کاهش احتمال بروز ناهنجاری شدید ستون فقرات بپردازند. بریس میلواکی در درمان اختلالات وضعیتی مانند اسکولیوز ایدیوپاتیک استفاده می‌شود. اگر منحنی دارای زاویه بین ۲۰ تا ۴۰ درجه باشد، نشانه‌ای برای استفاده از بریس است. در این مدت منحنی بیمار، تحت مراقبت باقی می‌ماند و در زوایای بالاتر از آن پزشکان ترجیح می‌دهند به جای پوشیدن بریس، برای درمان از عمل جراحی استفاده کنند. این بریس به طور معمول برای کودکان مبتلا به اختلال وضعیت جسمی تجویز می‌شود که به جهش رشدی خود نرسیده‌اند یا آنانی که در دوره رشد سریع خود هستند. این بریس برای بزرگسالان و نوجوانانی که جهش بلوغ خود را سپری کرده‌اند، استفاده نمی‌شود؛ زیرا هیچ تاثیر اثبات شده‌ای ندارد.

توصیه می‌شود روزانه ۲۳ ساعت بریس میلواکی پوشیده شود. یک ساعتی که کودک آن را نپوشیده است باید صرف انجام تمرینات ورزشی شود. مطالعات ثابت کرده‌اند که این فرآیند برای درمان اسکولیوز ادنوپاتیک در نوجوانان موثر است.با این حال این فرایند دارای برخی پیامدهای روانشناختی می‌باشد. بیماران مجبورند دوران کودکی خود را در حال پوشیدن بریس بگذرانند. ثابت شده است که بیماران، بریس خود را کمتر از زمانی که توصیه شده است می‌پوشند. آنها به جای ۲۳ ساعت در روز بریس را به مدت ۱۵ ساعت می‌پوشند. مهم است که همانطور که کودک رشد می‌کند و فرآیند اصلاح منحنی پیشرفت می‌کند، بریس چک و به طور منظم تنظیم شود. این برنامه زمانی که بلوغ اسکلتی کامل شود و منحنی تحت کنترل دربیاید متوقف می‌شود. روند متوقف کردن برنامه بریس باید به تدریج انجام شود و به دقت دنبال گردد. اگر نشانه‌ای از ضعیف شدن منحنی وجود داشته باشد، بیمار باید دوباره مانند قبل بریس را بپوشد؛ در غیر این صورت تمام تلاشتان از بین خواهد رفت.

آدرس کلینیکمیدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس 02188951703

ایمیل zafarr.clinic@gmail.com

اهداف درمانی ارتز میلاکی


اهداف درمانی ارتز میلاکی

هدف استفاده از آرتز میلواکی، تثبیت و جلوگیری از پیشرفت تغییر شکل ستون فقرات است. برای موفقیت آمیز بودن درمان، آرتز باید مناسب بوده و به دقت پوشیده شود. هنگامی که فرزند شما شروع به پوشیدن بریس می‌کند ممکن است برای او ناخوشایند و محدود کننده باشد. بریس باید در طول روز و در فواصل در حال افزایش پوشيده شود؛ تا زمانی که کودک شما بتواند ۲۳ ساعت در روز آن را بپوشد. ممکن است پزشک شما به چهارچوب زمانی متفاوتی نیاز داشته باشد. پوشیدن درست بریس مهم است؛ بنابراین به مرور زمان راحت بوده و کار خود را انجام‌ می‌دهد. تقریباً در همه موارد، فرزند شما برای پوشیدن آن به کمک نیاز دارد.

  • در حالی که خود و کودکتان ایستاده‌اید، آرتز را اطراف بدن کودکتان قرار داده و حلقه گردن را سفت کنید.
  • همانطور که این کار را انجام می‌دهید، تسمه‌ی روی قطعه لگنی را تا جایی که امکان دارد به آرامی سفت کنید. مراقب باشید که قطعه لگنی را دور میان تنه کودک خود نپیچانید.
  • در نهایت پدهای مشخص شده را ببندید.

هنگامی که آرتز به درستی قرار داده می‌شود، باید در هنگام نشستن و برخاستن فرزندتان هیچ فشاری از سوی قطعات آرواره‌ای وجود نداشته باشد. به فرزندتان هشدار دهید که از استراحت دادن سر روی قالب گلو اجتناب کند. پشت سر کودک باید روی قطعه گوشه‌ قرار بگیرد و باید کاملا راحت باشد. اگر قطعه لگنی به اندازه کافی بسته نشده باشد بر استخوان لگن کودک شما سوار می‌شود و باعث درد و سوزش پوست می‌گردد. وقتی فرزند شما برای اولین بار در حال استفاده از بریس است، پزشک می‌خواهد او را به طور منظم ببیند؛ زیرا بریس نیاز به تنظیمات دارد. اگر فاصله‌ای بیشتر از سه سانتی متر میان قالب و قطعه‌ی گلو وجود داشته باشد، ممکن است به یک تنظیم طولانی مدت نیاز داشته باشد.

 

مراقبت از پوست


محل بریس

مراقبت صحیح از پوست بسیار حائز اهمیت است. هرگز از پمادهای چرب یا روغنی در محلی که بریس با پوست فرزند شما در تماس است استفاده نکنید. این کار ممکن است باعث نرم شدن و شکستگی بیشتر پوست شود. بهتر است پوست را تمیز و خشک نگه دارید. برای سفت کردن پوست در محل‌های تحت فشار، می‌توانید از الکل استفاده کنید. اگر قطعه‌ی چانه باعث تعرق یا سوزش و ناراحتی می‌شود، می‌توانید یک پوشش نرم و راحت برای حفاظت از این ناحیه استفاده کنید. بسیاری از بیماران ترجیح می‌دهند از لباس‌های فیت (لباس‌های تنگ و مناسب)، پیراهن‌های صد در صد کتانی یا تیشرت‌های زیرپوش بریس استفاده کنند. اگر مشکلات دائمی با پوست فرزندتان وجود دارد، این ممکن است نشان‌دهنده این باشد که بریس به طور مناسب بسته نشده یا نادرست استفاده می‌شود.

مراقبت از آرتز


مراقبت از آرتز

ساخت پروتز میلواکی برای کودکان چالش‌برانگیز است و به طور خاص برای هر کودک به‌صورت اختصاصی ساخته می‌شود. این پروتز باید به دقت و با مراقبت ویژه‌ای استفاده شود. در صورتی که هر یک از پیچ‌ها شل شود، باید فوراً مجدداً سفت شود. هرگز نباید به هیچ عنوان این پروتز را کوتاه‌تر یا بلندتر کنید. اگر پزشک کودک شما تنظیمات خاصی را پیشنهاد می‌دهد، این تنظیمات توسط ارتوپدیست انجام خواهد شد.

پایه‌های فلزی و پیچ‌ها ممکن است باعث سایش بیش از حد و پارگی لباس‌ها شوند. استفاده از چسب نواری 3M که به صورت طولی در امتداد پایه قرار می‌گیرد، می‌تواند به کاهش این مشکل کمک کند. در صورتی که سطوح پدها، قطعه چانه یا قطعه قرارگیری سر، کثیف یا لک دار شدند، برای تمیز کردن آنها از آب و صابون استفاده کنید. در صورت بروز هر گونه مشکل، باید بلافاصله از ارتوپدیست کودکان کمک بگیرید و منتظر ویزیت بعدی فرزندتان نمانید.

ورزش و استفاده از بریس


ورزش و استفاده از بریستمرینات و فعالیت‌ها برای فعال باقی ماندن فرزند شما و باقی ماندن او در یک شرایط فیزیکی خوب، بسیار مهم است. یک متخصص فیزیوتراپی مجموعه‌ای از حرکات ورزشی را که به طور خاص برای بدشکلی فرم بدن و قدرتمند نگهداشتن ماهیچه‌ها طراحی شده‌اند را به فرزند شما نشان می‌دهد. علاوه بر انجام این تمرینات، کودک شما باید در مدرسه و خانه نیز فعال باشد. این فعالیت‌ها شامل کلاس‌های باشگاهی، دویدن، ورزش کردن و سایر تمرینات می‌باشد. انجام ورزش اسب سواری بی‌اشکال است. درصورتیکه سوالی درباره فعالیت‌های خاص دارید از پزشک خود بپرسید. شنا یک ورزش عالی است و معمولا پزشک به فرزند شما اجازه می‌دهد برای انجام دادن آن بریس را بردارد. بسیار مهم است که فرزند شما سر خود را بر خلاف قطعه چانه قرار ندهد؛ بجز برای دوره‌های زمانی بسیار کوتاه. هنگام درس خواندن و مطالعه سر کودک باید به اندازه کافی از کتابش فاصله داشته باشد یا اینکه از یک پایه مطالعه یا دستگاه مشابه آن استفاده کنید تا از خم کردن بیش از حد سر و فشار به قطعه چانه جلوگیری شود. عینک‌های پریسم (prism) نیز می‌توانند برای جلوگیری از آن استفاده شوند. کودک شما می‌تواند هنگام غذا خوردن روی یک چهارپایه کوچک بنشیند یا اینکه سطح بشقاب را بالاتر ببرد.

ورزش کردن نمی‌تواند جایگزین پوشیدن بریس شود

در حوزه پزشکی، نظرات متفاوتی در مورد اینکه آیا تمرینات ویژه مانند تمرینات فیزیوتراپی اسکولیوز (PSSE) می‌تواند نیاز به استفاده از بریس محکم یا حتی جراحی را کاهش دهد، وجود دارد. در حالی که برخی مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات خاص می‌توانند اندازه منحنی را کاهش دهند، اما شواهد علمی در این زمینه هنوز ضعیف است. توصیه‌های فعلی این است که ورزش برای حفظ قوای عضلات و انعطاف‌پذیری کمر، بدون توجه به انحراف ستون فقرات، مفید است. اگر انحراف ستون فقرات احتمال پیشرفت داشته باشد، داشتن یک برنامه تمرینی تحت نظارت یک متخصص پزشکی مناسب توصیه می‌شود. با این حال، اگر منحنی ستون فقرات به سرعت گسترش یافته باشد یا حداقل به ۲۵ درجه رسیده باشد، استفاده از بریس محکم همچنان به عنوان گزینه‌ای اولین درمانی مطرح است.

لباس پوشیدن


لباس پوشیدن با بریسمعمولاً لازم است فرزند شما لباس‌هایی بزرگتر از زمان معمول بپوشد. صحبت کردن با سایر بیماران و والدین می‌تواند نکات زیادی درباره روش‌های لباس پوشیدن و مراقبت‌های آن به شما بیاموزد.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنید؟


در صورت داشتن موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

  • بی‌حسی؛ احساس گزیدگی یا سوزش مناطق پوستی زیر آرتز
  • به مشام رسیدن بوی غیرعادی و بد از سوی بریس
  • ایجاد دردی که ثابت بوده یا در حال افزایش است و با دارو یا تغییر در وضعیت، کاهش نمی‌یابد.
  • ایجاد ترک در آرتز

ارتز درشت نی ابزار حمایت از استخوان شکسته شده در طول دوره درمان

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما