ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

اندام مصنوعی

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

اندام مصنوعی

اندام مصنوعی

اندام مصنوعی

پروتزهای ساختگی یا برسازه‌ها، از طریق بازسازی بخش‌هایی از بدن با استفاده از روش برسازی، تهیه می‌شوند. در واقع، این روش به جایگزینی بخش‌ها یا اعضا یا اندام‌های از دست رفته می‌پردازد تا بتوانند تمام یا بخشی از عملکرد از دست رفته را بازیابی کنند. باید گفت که در برخی موارد، برسازه‌ها تنها از جنبهٔ زیبایی استفاده می‌شوند، مانند برسازی چشم یا انگشت. انواع مختلفی از پروتزها وجود دارد از جمله دندان‌های مصنوعی، پای مصنوعی، دست مصنوعی و غیره.

اندام مصنوعی کنترل شونده با ذهن

تا به حال، بیشتر اندام‌های مصنوعی از فناوری‌های قدیمی استفاده می‌کردند که محدودیت‌های حرکتی و کارکردی نسبت به یک دست طبیعی داشتند. اما اخیراً اندام‌های مصنوعی‌ای ساخته شده‌اند که فرد می‌تواند با فکر کردن و قصد تکان دادن آن‌ها در ذهن خود، آن‌ها را کنترل کند. این یکی از پیچیده‌ترین پروژه‌های ساخت اندام‌های مصنوعی رباتیک تا به امروز است. این پروتزهای رباتیک بیشتر از یک وسیله پوشیدنی به نظر نمی‌رسند و به جای آن، به جایی اندام‌های فرد تبدیل شده‌اند.

افزودن حس به اندام مصنوعی

در چند سال گذشته بر پیچیدگی اندام‌های مصنوعی کنترل شونده با مغز بسیار افزوده شده است. اما هنوز جای یک چیز خالیست، بیشتر پروتزها نمی‌توانند بازخوردی از وضعیت خود ارسال کنند تا کاربر بتواند حس لامسۀ خود را بازیابد. تلاش‌هایی برای ساخت پوست مصنوعی و بازگرداندن حس لامسه به اندام مصنوعی انجام شده است. برخی از این پروژه‌ها موفقیت‌آمیز بوده و دست‌آوردهایی نیز به همراه داشته است اما هنوز پوست مصنوعی ساخته نشده که بتواند به طور کامل کار پوست طبیعی انسان را انجام دهد.

الیزارف چیست؟

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما