تغییر فرم انگشت پس از جراحت

تغییر فرم انگشت پس از جراحت

تغییر فرم انگشت پس از جراحت

چرا برخی انگشتان پس از بریدگی تغییر شکل پیدا میکنندجراحت هاو بریدگی های عمیق گاهی اوقات باعث تغییر شکل و فرم انگشتان ما می شوند بریدگی تاندون و بند انگشتان کف دست یا روی دست نیز از این نوع جراحت ها به شمار می روند که برای بهبود آن ها و ترمیم دست به فکر چاره باشید .

در این مطلب درباره علت تغییر شکل انگشت بعد از بریدگی و راه های برطرف کردن آن میخوانید.

حدود 1 ماه قبل، آقای مجید در حال جابه جا کردن سطل زباله خانه شان بود که ناگهان درد شدیدی در بند انگشت کوچک خود احساس کرد. این درد ناشی از بریدگی عمیق و در اثر برخورد با یک تیغ تیز بود. اطرافیان به او توصیه کردند خود را به درمانگاه برساند ولی او نپذیرفت. خلاصه با فشار ممتد روی زخم و نگه داشتن یک پارچه تمیز روی آن، بالاخره خون بند آمد و بعد از مدتی هم جوشگاه تشکیل شد اما تقریبا بعد از 1 ماه مشکل دیگری ایجاد شده است؛ انگشت آقای مجید متورم شده، به خوبی حرکت نمی کند و دچار تغییر شکل شده است. او به پزشک مراجعه کرد و پزشک احتمال عفونت را تایید کرد. در این مطلب، ایشان درباره علت این تغییر شکل و راه های برطرف کردن آن از متخصصان راهنمایی خواسته است. در ادامه نظر متخصصان را در این باره بخوانید.

وقتی زخم عفونت می کند…

در جراحت های عمیق، به خصوص در ناحیه بند انگشتان یا نزدیک به آن، ممکن است عضلات و تاندون ها آسیب ببینند. مهم ترین علت اختلال در حرکت بند انگشت، پارگی تاندون است. البته این موضوع را پزشک باید تایید کند.

در این مواقع معمولا بند انگشت به خوبی باز و بسته نمی شود و گاهی هم با درد همراه است ولی از آنجا که بریدگی عمیق بوده و بیمار به درمانگاه مراجعه نکرده و بریدگی هم در مکان بسیار آلوده ای ایجاد شده، احتمال عفونت زیاد است. میکروب های زیادی ممکن است باعث عفونت زخم شوند. میکروب های غیرمعمول و عفونت های قارچی در این مواقع بیشتر مطرح است. عفونت هایی که بعد از 1 ماه ایجاد می شوند، معمولا از نوع حاد نیستند. برای مشخص شدن نوع عفونت و درمان درست لازم است یک نمونه بافتی از ناحیه صدمه دیده گرفته شود. آزمایشگاه نوع عفونت را مشخص می کند. برای درمان نیز باید آنتی بیوتیک یا داروی ضدقارچ مناسب تجویز شود. البته در مورد سوژه «میزگرد زیبایی» این هفته بیشتر به نظر می رسد عضله و بافت نرم و تاندون آسیب دیده باشد. اگر محدوده حرکتی وجود دارد، ممکن است نیاز به ترمیم تاندون وجود داشته باشد ولی در غیر این صورت و منفی بودن جواب آزمایش بیمار باید حوصله به خرج دهد و صبر کند تا به مرور بافت ناحیه، بازسازی شود.

مورد مهم دیگری که باید به آن اشاره کنیم، نحوه درست برخورد با بریدگی های عمیق است. گاهی افراد سعی می کنند مشکل را با بند آوردن خون و بستن عضو حل کنند، در حالی که هر چه زخم ها عمیق تر باشند، احتمال بر جای گذاشتن جوشگاه‎های نامناسبشان هم بیشتر می شود و بدشکلی ایجاد شده را شاید نتوان به راحتی از بین برد.

توصیه می شود برای جلوگیری از حوادث این چنینی حتما در اولین فرصت به درمانگاه نزدیک خانه مراجعه شود. در درمانگاه زخم به خوبی شسته و استریل می شود و به عنوان پیشگیری معمولا آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد. همچنین بخیه زدن باعث خوب جوش خوردن زخم می شود.

دکتر مسعود داوودی – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا…(عج)

کدام زخم ها به بخیه نیاز دارند؟

زمانی که متوجه شدیم بریدگی بیمار عمیق است و در اثر تماس با یک شیء آلوده ایجاد شده، زخم به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در وهله اول، بیمار باید زخم را با سرم شستشوی فراوان یا آب زیاد بشوید. استفاده از بتادین نیز به استریل شدن زخم کمک می کند. اگر عمق بریدگی زیاد باشد، زخم باید با بخیه ترمیم شود. بخیه جلوی عفونت را می گیرد و کمک می کند زخم به شکل بهتری جوش بخورد. در غیر این صورت، احتمال به جا ماندن جوشگاه های بدشکل یا گوشت اضافه زیاد می شود و ممکن است اصلا شکل انگشت برای همیشه تغییر کند. البته اگر محدودیت حرکتی وجود داشته باشد، بهتر است بیمار با متخصص جراحی دست مشورت کند. حین بخیه رگ های باز و خونریزی دهنده نیز بسته می شوند و جلوی خونریزی گرفته خواهد شد. در بریدگی های سطحی و عمقی به خصوص زمانی که احتمال آلودگی هم زیاد است باید آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی برای بیمار تجویز شود.

بیمار تا ترمیم کامل زخم باید آن را تمیز نگه دارد و درصورت نیاز، پانسمان را تجدید کند. خوردن سبزی و میوه های تازه و مصرف کپسول روی و استفاده از پماد عسل در ترمیم بهتر زخم کمک کننده هستند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

وقتی تاندونپاره می شود…

گاهی کف دست یا پشت دست دچار بریدگی می شود. کف دست تاندون هایی وجود دارد که باعث خم شدن انگشتان می شوند. تاندون های پشت دست نیز موجب راست شدن انگشتان می شوند.

هر انگشت 2 تاندون دارد. انگشتان دست غیر از انگشتان شست دومفصلی هستند؛ مفصل بین انگشتی اول و مفصل بین انگشتی آخر. مفصل بند اول را تاندون سطحی و مفصل آخر یا انتهایی را تاندون خم کننده عمقی خم می کند. اگر در اثر بریدگی در کف دست یکی از این تاندون ها پاره شود، حرکت انگشت وابسته به آن تاندون تغییر می کند.

اگر آسیب در سطح پشتی دست باشد، بیمار در راست کردن انگشت دچار مشکل خواهد شد و اصطلاحا انگشت دست می افتد. پارگی در هر تاندونی (عمقی یا سطحی) باعث بروز علایم خاصی می شود. یک آزمایش ساده برای تشخیص پارگی تاندون، این است که به بیمار بگوییم دستش را مشت کند. در صورت آسیب به تاندون، انگشت مصدوم صاف می ماند و خم نمی شود.

اگر بیمار در همان ساعات اولیه مراجعه کند و ثابت شود که تاندون پاره شده، جراحی نیاز دارد. بعد از اینکه جراح تاندون را ترمیم کرد، بیمار وارد مرحله بازتوانی می شود. در صورتی که بیمار دیر، مثلا 4-3 هفته بعد مراجعه کند (بعضی از بیماران بعد از بریدگی متوجه کاهش حرکات انگشت نمی شوند) مساله ترمیم وارد مرحله دیگری می شود و جراحی به علت چسبندگی و جابجایی تاندون ها و… دشوارتر خواهد شد. جراحی 2 مرحله ای و پیچیده تر ولی نتیجه بخش است. در مرحله اول تاندون مصنوعی گذاشته می شود و نیاز به فیزیوتراپی و… است. در جراحی دوم یعنی بعد از چند ماه تاندون مصنوعی خارج می شود. بیمار 3 تا 4 ماه دیگر به بازتوانی نیاز دارد ولی توصیه ما به افرادی که دچار پارگی شدید در بند انگشتان کف دست یا روی دست شده اند این است که در همان مراحل اولیه به متخصص دست مراجعه کنند تا در صورت پارگی تاندوندرمان هر چه زودتر آغاز شود.

دکتر فرید نجدمظهر  – عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

منبع : hidoctor.ir

ترمیم و پیوند تاندون و عصب