روش نگهداری عضو قطع شده و زخم دیابتی را بدانیم

روش نگهداری عضو قطع شده و زخم دیابتی را بدانیم

روش نگهداری عضو قطع شده و زخم دیابتی را بدانیم

در کشور ما متاسفانه حوادث رانندگی و حوادث شغلی آمار بالایی دارد و فارغ از عزیزانی که فوت میکنند چند ده هزار نفر هم درسال دچار معلولیت و قطع اندام میشوند، از سویی آمار دیابت مخفی نیز بسرعت در کشور در حال افزایش است و بسیاری از ابتلای خود به آن خبر ندارند.

چناچه شخص به موقع از دیابت خود با خبر شود و با آموزش های لازم بتواند تمام نکات بهداشتی و درمانی را به کار گیرد خطر کمتری او را تهدید می کند و احتمال دچار شدن او به زخم پای دیابتی و در شرایط حادتر قطع عضو بسیار کاهش میابد.

بدنبال حادثه در صورت حفظ مناسب اندام قطع شده امکان پیوند مجدد تا چند ساعت وجود دارد، چنانچه قطع اندام در ساق و پا باشد تا شش ساعت، در قطع انگشت تا ۱۸-۱۲ ساعت هم امکان پیوند وجود دارد.

روش مناسب نگهداری عضو قطع شده :

باید ابتدا عضو قطع شده را در یک پارچه تمیز مرطوب پیچید، سپس این پارچه را در یک پلاستیک در بسته قرار داد و آنگاه این پلاستیک بسته را در یک ظرف حاوی آب و یخ قرار داد. هرگز نباید عضو را مستقیما در داخل آب و یخ قرار داد.

اگر بیماری دیابت دارید مواظب زخم پای دیابتی باشید

اگر زخمی در اندام دارید که خوب نمی شود لازم است حتما با پزشک مشاوره کنید، شابد به دیابت مبتلا باشید، در افراد مبتلا به دبابت هم بعلت اختلال حسی فرد متوجه تاول و زخم در پا نشده و زخم عمیق و استخوان درگیر میشود و آنگاه نیاز به قطع اندام وجود خواهد داشت، لذا معاینه پا در پایان هر شب و شستشوی پا و چرب کردن آن با وازلین و برداشتن پینه های مزمن از اقدامات اولیه هر فرد مبتلا به دیابت باید باشد.

زخم و پینه ساده کف پا در فرد دیابتی براحتی میتواند در صورت خود درمانی به قطع اندام منجر گردد. حتما به پزشک مراجعه کنید زیرا در بسیاری از موارد درمان با آنتی بیوتیک و جداسازی بخش مرده از زخم پای شما برای درمان کامل مورد نیاز است.

مرکز تخصصی پروتز ظفر با سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

رشد دوباره عضو قطع شده با سلولهای بنیادی ناخن