صافی کف پا در کودکان

 صافی کف پا در کودکان

صافی کف پا در کودکان

صافی کف پای کودکان

صافی کف پا حالتی است که قوسی پا در آن شکل نگرفته و معمولا اگر کف پای خیس بر روی سطحی خشک قرار گیرد، کف پا تماما بر روی آن شکل می گیرد .

از بین رفتن قوس کف پا و پایین آمدن سطح داخلی پا روی زمین را صافی کف پا می گویند. صافی کف پا در بچه ها به صورت طبیعی وجود دارد.

علت صافی کف پای کودک

یعنی به دلیل تپل بودن بیشتر بچه ها و چربی طبیعی کف پا، هنگام به دنیا آمدن، معمولا کف پای بچه ها صاف هست و قوسی که انتظار می رود در قسمت داخلی کف پا باشد، وجود ندارد و طبیعی هم هست که وجود نداشته باشد.
همین که بچه ها رشد می کنند و در حدود سن یکسالگی پایشان را زمین می گذارند، به تدریج تا حدود 7 - 8 سالگی به تدریج قوس کف پا تشکیل می شود.

در برخی از افراد ممکن است قوس کف پا، این سیر طبیعی درست شدن را نداشته باشد. یعنی تا حدود 8-10 سالگی همچنان کف پا صاف باشد.
این عیب نیست و در بعضی از افراد جامعه وجود دارد، به خصوص در بچه هایی که در خانواده خود (یعنی پدر، مادر، عمه، دایی و ...) سابقه کف پای صاف دارند.

این افراد ممکن است 15 درصد دچار صافی کف پا باشند. ولی معمولا ما انتظار داریم حدود بیش از 80 تا 85 درصد قوس کف پا تا 7 - 8 سالگی ایجاد شود. پس صافی کف پا همیشه غیر طبیعی نیست.

درمان صافی کف پای کودک

انواع صافی کف پا

چند نوع صافی کف پا وجود دارد. یکی صافی کف پای معمولی است که در بیماران معمول و بچه های 3 – 4 ساله که به پزشکان متخصص ارتوپد مراجعه می کنند، دیده می شود که صافی کف پای دو طرفه دارند.

این افراد معمولا نرمی رباط دارند و اگر دقت کنیم، انعطاف پذیری انگشتانشان مثل حالت ژیمناستیک کارها زیاد است.
به این ترتیب، بالطبع انعطاف پذیری کف پا هم زیاد است و صافی کف پا را دارند که به آن صافی کف پای انعطاف پذیر گفته می شود.
یک صافی کف پای دیگر هم وجود دارد که به آن صافی کف پای سخت (سفت) گفته می شود.
در صافی کف پای انعطاف پذیر، وقتی بچه پایش را زمین نگذارد یعنی فشار وزن روی پا نیاید، یعنی لب صندلی یا روی پای مادر بنشیند و یا حالت خوابیده باشد، قوس کف پا درست می شود.

به محض اینکه پایش را زمین می گذارد، قوس کف پا از بین می رود و کف پا کامل روی زمین می خوابد و حتی کمی هم به سمت داخل برمی گردد که ممکن است موجب نگرانی مادران شود و بگویند چرا پای فرزند من کج است.

این در حقیقت همان صافی کف پا است
پس در صافی کف پای انعطاف پذیر ما انتظار داریم وقتی کودک ایستاده نیست، کف پایش قوس داشته باشد و وقتی ایستاده است، کف پایش صاف شود.

ولی در نوع غیر قابل انعطاف دیگر این حالت وجود ندارد و چه بچه خوابیده باشد و چه ایستاده باشد، معمولا کف پا صاف است.
این دو نوع صافی کف پا بود که باید تشخیص افتراقی داده شوند. چون نوع صافی کف پای سفت، نیاز به توجه و درمان های بیشتری دارد.

پس بیشتر موارد (بیش از 90 درصد) کف پا در کودکان دیده می شود، صافی کف پای انعطاف پذیر است که قرار است تا 7 – 8 سالگی به تدریج خوب شود. گاهی دیده می شود کودکی 3 – 4 ساله را نزد پزشک ارتوپد کودکان می برند و می گویند کف پای کودک ما صاف است.

باید توجه داشت که این عیب نیست و همان طور که گفته شد این صافی کف پا طبیعی است و انتظار می رود به تدریج خوب شود.
پس این طور نیست که همه موارد صافی کف پا غیر طبیعی باشند.
مشکلی که ما در مدرسه ها به ویژه در زمان بازگشایی مدارس داریم، این است که گروه هایی از مراکز ارتوپدی و کارشناسان به مدرسه ها مراجعه می کنند و با انجام معاینات سرپایی، عیب هایی مانند صافی کف پا، افتادگی شانه و ... روی بچه ها می گذارند که باعث نگرانی والدین می شود.

در اینجا به والدین عزیز تاکید می کنم که همه موارد صافی کف پا غیر طبیعی نیست و بهتر است بررسی شود و در صورت انعطاف پذیر بودن صافی کف پا، حتی نیازی به کفش طبی و کفی هم ندارند.
فقط با استفاده از کفش های معمولی مربوط به پیاده روی، کم کم مشکلات شان برطرف می شود.

درمان صافی کف پا

بعضی از موارد صافی کف پا ایجاد مشکل می کنند. مثلا بچه 3 – 4 ساله ای که کف پای صاف دارد و وقتی با مادرش به بیرون می رود، زود خسته می شود و والدین از درد شبانه پاهای او شکایت دارند که حتما باید عصر که به خانه برمی گردد، پاهایش را ماساژ دهند. این نوع صافی کف پا که ایجاد علامت کرده نیاز به درمان دارد.

یک سری درمان های ورزشی را توصیه می کنیم، به این صورت که مچ پا را بالا بیاورند تا تاندون آشیل پشت پا کمی حالت کشیدگی پیدا کند. در خیلی از بچه هایی که کف پای صاف دارند، این تاندون آشیل پا سفت است و با انجام ورزش های مچ پا، درد آنها بهتر می شود.
گاهی اگر درد بچه ها کمی شدیدتر و مربوط به کف پای صاف باشد، به او کفی داده می شود و یا استفاده از کفش طبی برای او توصیه می گردد.

به شرط تهیه کفش طبی خوب برای کودک، درد او از بین می رود، البته یکی از علت های دردهایی که در سن 3 – 5 سال هست، صافی کف پا است و از علت های دیگر آن می توان به دردهای رشد اشاره نمود که بچه ها در این سنین رشد، دچار دردهای دست و پا می شوند.
در صورتی که تشخیص داده شود علت درد مربوط به صافی کف پا است، باید از این کفش ها استفاده کرد. پس در بیشتر موارد کف پای صاف پا نیازی به درمان نیست و فقط با استفاده از کفش مناسب مشکل حل می شود.

درصدی از موارد کف پای صاف که ایجاد علامت درد، خستگی و زانوی ضربدری می کنند، نیاز به کتونی یا کفش دارند، ولی نوع سفت صافی کف پا ممکن است در سنین نوجوانی یا قبل از آن ایجاد درد کند که در مراحل اولیه با کفی و کفش آن را درمان می کنیم، ولی در بعضی موارد ممکن است استفاده از کفش یا ورزش نتیجه ندهد که در این موارد به سراغ جراحی می رویم.

در سن پایین معمولا جراحی برای کف پای صاف انجام نمی دهیم، مگر اینکه فرد صافی کف پای شدید باشته باشد و یا به بیماری های سندرمیک مبتلا باشد که از درمان جراحی استفاده می کنیم، ولی در موارد کف پای صاف انعطاف پذیر معمولی در سنین پایین، در نهایت از کفی کفش استفاده می شود.
گاهی بچه ها به همراه پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ مراجعه می نمایند و گفته می شود که به هر حال باید کاری برای این بچه ها انجام شود.

جمله معروفی که معمولا در کتاب ها نوشته می شود این است که این کفی و کفش، بیشتر پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را درمان می کند تا خود بچه ها را و خیلی وقت ها نیازی به آنها نیست.
ولی اگر به جا از آنها استفاده شود، به بهبودی علائم بیمار کمک می کند.

منبع:نمناک

مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

شکستگی تیبیا