ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

صافی کف پا در کودکان

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

 صافی کف پا در کودکان

صافی کف پا در کودکان

صافی کف پای کودکان

صافی کف پا حالتی است که قوسی پا در آن شکل نگرفته و معمولا اگر کف پای خیس بر روی سطحی خشک قرار گیرد، کف پا تماما بر روی آن شکل می گیرد .

از بین رفتن قوس کف پا و پایین آمدن سطح داخلی پا روی زمین را صافی کف پا می گویند. صافی کف پا در بچه ها به صورت طبیعی وجود دارد.

علت صافی کف پای کودک

به دلیل چاقی بیشتر بچه‌ها و چربی طبیعی کف پا، هنگام تولد، معمولاً کف پای بچه‌ها صاف است و قوسی که در قسمت داخلی کف پا انتظار می‌رود، وجود ندارد. این وضعیت طبیعی است و معمولاً در این مرحله قوس کف پا تشکیل نمی‌شود. اما با رشد کودکان و شروع به ایستادن و راه رفتن، قوس کف پا به تدریج شکل‌گیری می‌کند و تا حدود 7-8 سالگی کامل شده و استوار می‌شود.

در برخی از افراد ممکن است قوس کف پا به‌طور طبیعی شکل نگیرد و تا سن 8-10 سالگی همچنان کف پا صاف باقی بماند. این وضعیت یک نقص نیست و در برخی از افراد جامعه، به ویژه در کودکانی که از نسلی با سابقه کف پای صاف می‌آیند (اعم از پدر، مادر، عمو، خاله و غیره)، دیده می‌شود.

حدود 15 درصد از افراد ممکن است دچار صافی کف پا باشند، اما معمولاً انتظار می‌رود که بیش از 80-85 درصد قوس کف پا تا سن 7-8 سالگی شکل بگیرد. بنابراین، داشتن کف پای صاف همیشه نشانه‌ای از وضعیت غیرطبیعی نیست.

درمان صافی کف پای کودک

انواع صافی کف پا

صافی کف پا یکی از مشکلات شایع در بچه‌ها و بزرگسالان است و ممکن است در انواع مختلفی دیده شود. یکی از این انواع صافی کف پا، صافی کف پای انعطاف‌پذیر است که در بیشتر موارد در بچه‌های سنین 3 تا 4 سالگی دیده می‌شود. افرادی که این نوع صافی کف پا دارند، معمولاً نرمی رباط دارند و انعطاف پذیری زیادی در انگشتان پا دارند. وقتی کودکان با این نوع صافی کف پا ایستاده نیستند، کف پایشان قوس دار است، اما وقتی ایستاده می‌شوند، کف پایشان صاف می‌شود.

در مقابل، صافی کف پای سخت یا سفت، نوع دیگری از صافی کف پا است که وقتی کودک پایش را زمین می‌گذارد، قوس کف پا از بین می‌رود و کف پا به طور کامل روی زمین قرار می‌گیرد و حتی ممکن است کمی به سمت داخل برود. این ممکن است مادران را نگران کند و سوالاتی ایجاد کند که چرا پای فرزندشان کج است.

بنابراین، صافی کف پای انعطاف‌پذیر و صافی کف پای سخت دو نوع متفاوتی از این مشکل هستند که هر کدام نیازمند راهکارها و درمان‌های خاص خود هستند.

ولی در نوع غیر قابل انعطاف دیگر این حالت وجود ندارد و چه بچه خوابیده باشد و چه ایستاده باشد، معمولا کف پا صاف است.
این دو نوع صافی کف پا بود که باید تشخیص افتراقی داده شوند. چون نوع صافی کف پای سفت، نیاز به توجه و درمان های بیشتری دارد.

پس بیشتر موارد (بیش از 90 درصد) کف پا در کودکان دیده می شود، صافی کف پای انعطاف پذیر است که قرار است تا 7 – 8 سالگی به تدریج خوب شود. گاهی دیده می شود کودکی 3 – 4 ساله را نزد پزشک ارتوپد کودکان می برند و می گویند کف پای کودک ما صاف است.

باید توجه داشت که این عیب نیست و همان طور که گفته شد این صافی کف پا طبیعی است و انتظار می رود به تدریج خوب شود.
پس این طور نیست که همه موارد صافی کف پا غیر طبیعی باشند.
مشکلی که ما در مدرسه ها به ویژه در زمان بازگشایی مدارس داریم، این است که گروه هایی از مراکز ارتوپدی و کارشناسان به مدرسه ها مراجعه می کنند و با انجام معاینات سرپایی، عیب هایی مانند صافی کف پا، افتادگی شانه و … روی بچه ها می گذارند که باعث نگرانی والدین می شود.

در اینجا به والدین عزیز تاکید می کنم که همه موارد صافی کف پا غیر طبیعی نیست و بهتر است بررسی شود و در صورت انعطاف پذیر بودن صافی کف پا، حتی نیازی به کفش طبی و کفی هم ندارند.
فقط با استفاده از کفش های معمولی مربوط به پیاده روی، کم کم مشکلات شان برطرف می شود.

درمان صافی کف پا

بعضی از موارد صافی کف پا مشکلاتی را ایجاد می کنند. به عنوان مثال، بچه های 3-4 ساله‌ای که کف پای صاف دارند، وقتی با مادرشان به بیرون می‌روند، زود خسته می‌شوند و والدینشان از درد شبانه پاهایشان شکایت دارند. آنها باید عصر که به خانه برمی‌گردند، پاهایشان را ماساژ دهند. این نوع صافی کف پا نیاز به درمان دارد.

برای درمان این مشکل، توصیه می‌شود از درمان‌های ورزشی استفاده کرد. به عنوان مثال، مچ پا را بالا بیاورند تا تاندون آشیل پشت پا کمی حالت کشیدگی پیدا کند. این تاندون آشیل پا در بسیاری از بچه‌هایی که کف پای صاف دارند، سفت است و با انجام ورزش‌های مچ پا، درد آنها کاهش می‌یابد.

در صورتی که درد بچه ها کمی شدیدتر و مربوط به کف پای صاف باشد، به آنها کفی داده می‌شود یا استفاده از کفش طبی توصیه می‌شود. با تهیه کفش طبی مناسب برای کودک، درد آنها از بین می‌رود. یکی از علل دردهایی که در سن 3-5 سال هست، صافی کف پا است و از علل دیگر آن می‌توان به دردهای رشد اشاره کرد که بچه‌ها در این سنین رشد، دچار دردهای دست و پا می‌شوند.

در صورتی که تشخیص داده شود علت درد مربوط به صافی کف پا است، باید از کفش های مناسب استفاده کرد. بنابراین، در بیشتر موارد، کف پای صاف پا نیازی به درمان ندارد و فقط با استفاده از کفش مناسب مشکل حل می‌شود.

درصدی از موارد کف پای صاف که ایجاد علامت درد، خستگی و زانوی ضربدری می کنند، نیاز به کتونی یا کفش دارند، ولی نوع سفت صافی کف پا ممکن است در سنین نوجوانی یا قبل از آن ایجاد درد کند که در مراحل اولیه با کفی و کفش آن را درمان می کنیم، ولی در بعضی موارد ممکن است استفاده از کفش یا ورزش نتیجه ندهد که در این موارد به سراغ جراحی می رویم.

در سن پایین معمولا جراحی برای کف پای صاف انجام نمی دهیم، مگر اینکه فرد صافی کف پای شدید باشته باشد و یا به بیماری های سندرمیک مبتلا باشد که از درمان جراحی استفاده می کنیم، ولی در موارد کف پای صاف انعطاف پذیر معمولی در سنین پایین، در نهایت از کفی کفش استفاده می شود.
گاهی بچه ها به همراه پدر و مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ مراجعه می نمایند و گفته می شود که به هر حال باید کاری برای این بچه ها انجام شود.

جمله معروفی که معمولا در کتاب ها نوشته می شود این است که این کفی و کفش، بیشتر پدربزرگ ها و مادربزرگ ها را درمان می کند تا خود بچه ها را و خیلی وقت ها نیازی به آنها نیست.
ولی اگر به جا از آنها استفاده شود، به بهبودی علائم بیمار کمک می کند.

منبع:نمناک

مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

شکستگی تیبیا

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما