ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

پارامترهای مهم در معاینات ارتوپدی قسمت چهارم

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

پارامترهای مهم در معاینات ارتوپدی قسمت چهارم

ارزیابی وضعیت عصبی عروق

بررسی دوره‌ای و ارزیابی وضعیت عصبی و عروقی در افراد مبتلا به اختلالات عضلانی-اسکلتی، به ویژه شکستگی‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار است. این افراد در معرض خطر صدمات بافتی و عصبی قرار دارند. یکی از عوارضی که باید به نشانه‌های آن توجه کرد، سندرم کمپارتمان است. در این سندرم، به دلیل افزایش فشار درون کمپارتمان عضلانی، جریان خون میکروسکوپی کاهش می‌یابد و در نهایت باعث آنوکسی و نکروز اعصاب می‌شود. اگر آنوکسی بیش از ۶ ساعت طول بکشد، عملکرد بافت‌ها به طور دائمی تخریب خواهد شد. برای یادآوری مراحل بررسی و ارزیابی وضعیت عصبی و عروقی، معمولا از کلمه CMS (Circulation, Motion, Sensation) استفاده می‌شود که حروف اول کلمات جریان خون، حرکت و حس را نماینده می‌کنند.

ارزیابی بیمار دچارصدمات عضلانی اسکلتی

هنگام بررسی بیماران دچار تروما، احتیاط‌های خاصی باید مدنظر قرار گیرد. در صورت آسیب دیدگی اندام، ارزیابی وضعیت تروما به بافت نرم و وضعیت عصبی و عروقی آن بسیار حیاتی است. ارزیابی CMS می‌تواند در این موارد کمک کننده باشد. اگر به علت احتمال آسیب دیدگی مهره‌های گردنی، گردن‌بند طبی به گردن بیمار بسته شده است، تا زمانی که با پرتونگاری اطمینان از عدم آسیب به ستون فقرات حاصل نشود، گردن‌بند باز نمی‌شود. پس از باز کردن گردن‌بند، ناحیه ستون فقرات گردنی به دقت از نظر تورم، حساسیت در لمس و تغییر شکل بررسی می‌شود. گاهی اوقات، صدمات لگنی با آسیب دیدگی اندام‌های داخل شکمی همراه هستند؛ بنابراین، بیمار باید از نظر درد شکمی، حساسیت در لمس و هماتوم داخل شکمی مورد بررسی قرار گیرد و نبض فمورال نیز بررسی شود. در صورت مشاهده خون در دهانه خروجی مجرای ادرار، احتمال آسیب دیدگی مثانه و پیشابراه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

پارامترهای مهم در معاینات ارتوپدی قسمت اول

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما