ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

پروتز و اندام مصنوعی: روش استفاده بهینه و حفظ کارایی و دوام آنها

پروتز و اندام مصنوعی: روش استفاده بهینه و حفظ کارایی و دوام آنها

پروتز و اندام مصنوعی روش استفاده بهینه و حفظ کارایی و دوام آنها

پروتز بخش جدید و مهمی از بدن شماست. پروتز یک ابزار پیچیده است که برای افزایش استقلال، سطح فعالیت و تحرک شما طراحی شده است. با به دست آوردن تجربه در استفاده از پروتز، بیشتر و بیشتر به این وسیله وابسته خواهید شد. همین الان تصمیم بگیرید از برخی اصول کلی ساده پیروی کنید تا پروتز خود را در بهترین حالت کارکردی خود حفظ کنید. به یاد داشته باشید، پروتز یک وسیله مکانیکی است، و همچون همه وسایل مکانیکی، به مقداری نگهداری یا تعمیر نیاز پیدا خواهد کرد. با حداقل یکبار در سال مراجعه کردن به پزشک، مشکلات بالقوه پروتز غالباً تشخیص داده شده و سپس ترمیم می‌شود پیش از آن که پروتز بشکند یا غیر قابل استفاده گردد. همچنین فرصت فوق‌العاده‌ای ست تا با پزشک در مورد تکنولوژی‌های جدید و امکانات جدیدی که در بازار وجود دارد صحبت کنید.

 

 بخیه‌ها کشیده می‌شوند و زخم جراحی نیز بهبود می‌یابد. حالا می‌توانید باقیمانده عضو خود را برای استفاده از پروتز آماده کنید. در این دوره، این اهداف را مد نظر داشته باشید:

 • تثبیت مناسب موقعیت باقیمانده اندامتان
 • تقویت و کشش عضلات
 • لمس و حساسیت زدایی
 • شکل دادن به باقیمانده اندام
 • مراقبت و بهداشت روزانه اندام

کلینیک ظفر با تخصص در ساخت و تولید انواع پروتز و ارتز آمادگی پاسخگوی به نیازهای شما می باشد. جهت ارتباط با ما و سفارش انواع پروتز با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

 آدرس کلینیک: میدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس: 02188951703

استفاده از پروتز


استفاده از پروتز

پروتر بطور انحصاری برای شما و احتیاجات خاص شما طراحی شده است. اصطلاحاً به پوشیدن پروتز، “اتصال” پروتز می‌گویند. هنگام اتصال پروتز باید سطح باقیمانده عضو چروک یا به گونه‌ای فشرده نشود که باعث آسیب به پوست شود. متخصص پروتز بهترین تکنیک اتصال پروتز را به شما آموزش خواهد داد و همچنین الاینرهای مناسب برای اتصال پروتز را نیز به شما توصیه می‌کند همچون جوراب و پودر یا سایر انواع الاینرهای مناسب برای اتصال پروتز. استفاده از پروتز و افزایش سطح فعالیت بدنی دو هدف مهم هستند.  متخصص پروتز به شما برنامه‌ای را پیشنهاد خواهد داد که تدریجاً میزان زمانی که از پروتز استفاده می‌کنید را افزایش دهد. این برنامه زمانی به موقعیت خاص شما بستگی دارد، هرچند مردم معمولاً با چند ساعت در روز شروع می‌کنند و به مرور زمان در طی چند هفته، به گونه‌ای ساعات استفاده از پروتز افزایش می‌یابد که تمام ساعات روز از پروتز استفاده خواهند کرد.  انجام پیش از موعد فعالیت‌های بیش از حد می‌تواند باعث مشکلاتی همچون حساسیت پوستی و درد شود. می‌توانید با پیروی کردن دقیق از برنامه زمانی‌ای که متخصص پروتز به شما داده، از هرگونه عوارض ناخواسته پیشگیری کنید. استفاده از پروتز برای مدت زمان خیلی طولانی، هدف بلند مدتی است که باید بصورت تدریجی به آن دست یافت.  از طرف دیگر، اگر به اندازه کافی از پروتز خود استفاده نکنید، سایر مشکلات ممکن است بروز کنند، همچنین پیشرفت شما در استفاده تمام وقت از ابزار پروتز کُند خواهد شد.

نکات مهم

 • از تمام دستورالعمل‌های متخصص پروتز پیروی کنید.
 • هیچگاه برای پرسیدن سوالات خود تردید نکنید؛ بسیاری از مراجعان، لیستی از سوالات نوشته شده خود را در هر جلسه مراجعه همراه خود می‌آورند.
 • وقتی که از پروتز استفاده نمی‌کنید، از کوچک کننده یا بانداژ کشی استفاده کنید.
 • اگر به تازگی معلول شده‌اید، مراقب باشید که با پوشیدن پروتز برای مدت طولانی، “اضافه کاری” نکنید.
 • به دقت از برنامه زمانی استفاده از پروتز پیروی کنید که متخصص پروتز برای شما تدارک دیده است، این به شما کمک می‌کند تا از بروز عوارض ناخواسته پیشگیری کنید.
 • برای چند هفته اول، از یک ابزار کمکی همچون عصا یا عصای زیر بغل استفاده کنید، تا تدریجاً مقدار وزنی که روی پروتز قرار می‌دهید افزایش یابد.
 • حتی وقتی که از پروتز استفاده نمی‌کنید، سعی کنید فعال باشید تا استقامت بدنی خود را افزایش دهید.
 • حتی با مراقبت‌های پیشگیرانه مناسب، باز هم ممکن است پروتز بشکند. اگر هرگونه صدای غیر مترقبه، جیر جیر یا غژ غژ کردن شنیدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. او در مورد مدت زمانی که هر نوع پروتز کار می‌کند و همچنین نحوه تعویض کردن قطعات در اسرع وقت اطلاعات دارد.

دغدغه‌های روزمره


دغدغه‌های روزمره

 • مابقی عضو: بعنوان نقطه اتصال بدن با پروتز، مابقی عضو اهمیت زیادی دارد. هر روز به دقت آن را بررسی کنید، در صورتی که قرمزی یا درد مداوم دارید با متخصص پروتز خود تماس بگیرید. تنظیمات کوچک پروتز اغلب اوقات می‌تواند این مشکل را برطرف کند.
 •  تورم و افزایش حجم: این مسئله برای اندازه مابقی عضو غیرطبیعی نیست که باد کند، مخصوصاً در مراحل ابتدایی. یک روکش کاهش دهنده برای کاهش تورم مفید بوده و باید آن را هنگامی که از پروتز استفاده نمی‌کنید، روی عضو باقیمانده خود بپوشید. اگر اندازه باقیمانده عضو شما کاهش یافته، اغلب اوقات باید اندازه پروتز را مطابق با آن تنظیم کرد. متداول‌ترین روش شامل افزودن و کاست از تعداد جوراب‌های پروتز است. اگر در پروتز شما از جوراب استفاده نشده، برای تنظیم اندازه پروتز باید به متخصص مراجعه کنید.
 • ارتفاع پاشنه: پروتز به گونه‌ای تنظیم می‌شود که با قد پاشنه معمولی کفش اندازه باشد. تعویض کفش با کفشی که پاشنه کوتاهتر یا بلندتری دارد، می‌تواند چندین مشکل ایجاد کند، از مشکلات ناراحتی گرفته تا ایمنی، بسته به نوع پروتز. با متخصص پروتز خود پیش از تغییر ارتفاع پاشنه صحبت کنید. همچنین، هر روز کفش خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاملاً به پروتز چسبیده باشد.

جوراب‌ها و لاینرهای ژله‌ای برای پوشیدن پروتز


جوراب‌ها و لاینرهای ژله‌ای برای پوشیدن پروتز

متخصص پروتز ممکن است برای شما پوشیدن جوراب یا لاینرهای ژله‌ای را توصیه کند تا بعنوان لایه‌ای محافظتی روی سطح عضو باقیمانده را بپوشاند. جوراب‌های پروتزی با ضخامتشان یا “چسبندگی” سنجیده می‌شوند، این جوراب‌ها در ابتدا به صورت یک لایه استفاده می‌شوند و سپس به 6 لایه افزایش پیدا می‌کنند. با کاهش حجم اندام باقی مانده در طول هر روز، لایه‌های اضافی و یا سطوح جوراب برای فیت شدن سوکت‌ها می‌توانند اضافه شوند. به عنوان مثال، اگر در حال حاضر یک جوراب سه لایه با یک جوراب 1 لایه روی آن (4 لایه در کل) می‌پوشید ولی سوکت شل است، شما می‌توانید یک لایه جوراب را اضافه کرده یا همهٔ جوراب‌ها را حذف کرده و آنها را با یک جوراب پنج لایه جایگزین کنید. برای برخی افراد، استفاده از چندین لایه جوراب ممکن است توانایی آن‌ها را در احساس اندام در داخل سوکت محدود کند. اگر در این خصوص نگران هستید، با متخصص پروتز خود تماس بگیرید و یک جلسه قرار ملاقات برای معاینات بیشتر درخواست نمایید.

 • اطمینان حاصل کنید که اندازه جوراب و تعداد جوراب‌های خود را در هنگام اتصال اولیه یادداشت نمایید.
 •  هر گونه تغییر در تعداد لایه‌های جوراب را پیگیری کنید و گزارش این تغییرات را به پزشک متخصص پروتز خود در جلسه ملاقات بعدی بدهید.

بهداشت شخصی و مراقبت از پروتز


بهداشت شخصی و مراقبت از پروتز

 • تعریق: اندام باقی مانده می‌تواند به خصوص در اثر محصور شدن در یک سوکت پلاستیکی دچار تعریق شود. این تعریق می‌توانند منبع بو و باکتری، و همچنین عامل بروز مشکلات پوستی باشند. سعی کنید که بهداشت اندام باقی مانده خود را با جوش شیرین یا در صورت لزوم یک ضد تعریق بدون نسخه فراهم کنید. هرچه بیشتر از پروتز خود استفاده کنید، اندام باقی مانده بیشتر درون سوکت فیت می‌شود و تعریق به طور طبیعی کاهش می‌یابد. با این وجود اگر مشکلی دارید، با پزشک یا متخصص پروتز خود مشورت کنید. تعداد بیشتری جوراب پروتز را در دسترس داشته باشید، ممکن است بخواهید بیش از یک بار در روز به دلیل تعریق جوراب خود را تعویض نمایید.
 • نظافت روزانه: ضروری است که اندام باقی مانده را هر روز پس از پوشیدن پروتز تمیز کنید. از صابون ضد باکتری ملایم استفاده کنید، اندام را کاملاً با آب بشویید و با حوله خشک کنید. اندام خود را خیس یا اصلاح نکنید، یا به آن کرم نزنید. قبل از اتصال پروتز، اندام باقی مانده خود را کاملاً خشک کنید.
 • معاینه: هنگام حمام کردن، سطح اندام باقی مانده خود را برای احتمال وجود علائمی مانند قرمزی یا حساسیت (نقاط فشار) و هر نوع ساییدگی یا تاول مورد بررسی قرار دهید.  این معاینه برای همه افراد مهم است، اما اگر دچار دیابت هستید یا بیماری قلبی عروقی دارید، این نوع معاینات ضروری است. پای خود را برای احتمال وجود هر نوع نشانه‌ای از آسیب یا قرمزی نیز بررسی کنید. در صورت مشاهده اولین نشانه از آسیب پوستی، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • مراقبت از سوکت: سوکت بخشی از بدن شما است و به همین دلیل باید روزانه با صابون ضد باکتری و آب یا الکل تمیز شود. بسیاری از افراد دوست دارند این کار را به عنوان بخشی از روند حمام شبانه خود انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که سوکت و اندام باقی مانده در طول شب خشک خواهد شد. اگر شما سوکت را با الکل پاک می‌کنید، آن را با یک حوله مرطوب برای از بین بردن هر گونه علائم الکل، که می‌تواند موجب خشکی پوست شود، پاک کنید.

توانبخشی و کار تیمی


توانبخشی و کار تیمی

به عنوان یک کاربر جدید پروتز، شما درگیر پروسه توانبخشی هستید که شامل یک تیم از افراد کلیدی می‌شود. شما از نزدیک با متخصص طب فیزیکی و شغلی، متخصص پروتز، متخصص فیزیوتراپی و دیگران کار می‌کنید تا تحرک و استقلال خود را به تدریج افزایش دهید. پزشک متخصص پروتز شما از این لحاظ نقش کلیدی در زندگی شما را ایفا می‌کند و به شما در مورد مسائل مربوط به سلامت، تحرک و کیفیت کلی زندگی کمک می‌کند. به عنوان بهترین منبع برای پاسخ، راهنمایی و اطلاعات، به آنها اعتماد کنید. متخصص فیزیوتراپی به شما این امکان را می‌دهد که یاد بگیرید که چگونه پروتز جدید خود را به درستی و در یک محیط امن استفاده کنید. در طی یک دوره زندگی احتمالاً از چندین پروتز مختلف استفاده خواهید کرد.  هر بار که از یک پروتز جدید استفاده می‌کنید، همیشه روی یک دوره از درمان فیزیوتراپی تکیه کنید تا بتوانید از اندام جدید خود بهترین استفاده را داشته باشید. افرادی مانند سایر بیماران استفاده کننده از پروتز، دوستان و خانواده می‌توانند نقش حمایتی مهمی در توانبخشی شما بازی کنند. پشتیبانی و همکاری یک بخش حیاتی از درمان توانبخشی شماست و به خصوص اگر احساس نا امیدی می‌کنید در تشویق شما بسیار مهم است. از متخصص پروتز خود بخواهید که شما را با دیگر استفاده کنندگان جدید پروتز آشنا کند.

ارتز (بریس) میلواکی برای درمان انحراف و کجی ستون فقرات در کودکان

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

 

 

مشاوره رایگان پروتز Call Now Buttonتماس با ما