ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

آتل چیست؟

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

آتل چیست؟

وسیله‌ای است که از جنس گچ، آلومینیوم، پلاستیک و … تهیه می‌شود و برای حفظ وضعیت اندام و جلوگیری از تغییر ناگهانی آن استفاده می‌شود.

مراقبت از آتل گچی


برای جلوگیری از تورم اندام زمانی که گچ گرفته شده است، آن را نسبت به سطح قلب بالاتر قرار دهید. از کشیدن پوست زیر گچ و آتل خودداری کنید، زیرا این کار ممکن است باعث شکستگی پوست و ایجاد زخم شود. برای تسکین خارش، از هوای سرد یا سشوار استفاده کنید.

هرگونه ناراحتی یا علائم ناشی از وضعیت گچ را به پزشک خود اطلاع دهید، مانند فشار گچ، تنگی یا گشادی آتل، تغییر رنگ گچ، نقاط گرم و مناطق فشار. هنگام استحمام، از یک کیسه پلاستیکی برای خشک نگه داشتن آتل و پانسمان استفاده کنید.

گچ را خشک نگه دارید، اما آن را برای مدت طولانی با پلاستیک یا مشمع نپوشانید زیرا این کار ممکن است باعث مرطوب شدن گچ و پوست شود. اگر گچ شکسته شد، به پزشک خود اطلاع دهید و تلاش نکنید آن را خودتان تعویض کنید. لبه‌های تیز و دندانه‌دار گچ را با نوار چسب بپوشانید.

اگر آتل در اندام تحتانی دارید، برای حرکت و جابجایی از عصا استفاده کنید و از خراشیدن پوست خودداری کنید. برای بهبود جریان خون و کاهش سندرم عدم استفاده، ورزش کنید. ورزش مفاصل و انگشتان سالم نیز می‌تواند مفید باشد، البته با پیشنهاد و نظر پزشک. اگر فیزیوتراپی مورد نیاز است، طبق دستور پزشک به واحد فیزیوتراپی مراجعه کنید.

عوامل تاثیرگذار بر بهبود و التیام زخم


سن:

در صورت عفونت، داروهای خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دیابت:

در صورت بروز بیماری دیابت، سعی کنید قند خون خود را کنترل کنید.

کمبود پروتئین و سوتغذیه:

توصیه می‌شود از غذاهای پر پروتئین مانند انواع گوشت، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات، انواع میوه‌ها، به خصوص حاوی ویتامین C و ویتامین A استفاده کنید.

با تشکر

مرکز ظفر، با سابقه‌ای طولانی در تولید انواع آتل، ارتز و پروتز، در زمینه ساخت اندام مصنوعی، پروتز انگشت، پروتز دست، پروتز پای بالای زانو، پروتز پای زیر زانو، گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند از جمله دست الکترونیکی، دست مکانیکی و انگشت مصنوعی متحرک، آماده پاسخگویی به سوالات شما در حوزه توانبخشی و اعضای مصنوعی می‌باشد.

پروتز چشم چیست؟ هزینه خرید و نحوه نگهداری چشم مصنوعی

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما