ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

ارتز کف پا (کفی طبی) ابزاری در جهت کاهش درد ناشی از صافی کف پا

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

ارتز کف پا (کفی طبی) ابزاری در جهت کاهش درد ناشی از صافی کف پا

اگر قوس داخل کف پاهای شما صاف و تخت باشد و در هنگام ایستادن کل کف پای شما با زمین تماس دارد، در این صورت شما دچار صافی کف پا هستید. صافی کف پا یک مشکل رایج و معمولاً بدون درد است که هنگامی ممکن است به وجود بیاید که قوس پاها در دوران کودکی به طور کامل رشد نکرده و تشکیل نشده‌اند. در مواردی دیگر، صافی کف پا بعد از یک آسیب و یا به خاطر فشارهای فرسایشی ناشی از روند بالا رفتن سن ایجاد شود. افرادی که کف پای صاف دارند اغلب در پیدا کردن و خریداری یک جفت ارتز (کفی طبی) مشکل دارند که نه تنها صافی کف پایشان را جبران و درد ناشی از آن را برطرف کند، بلکه همچنین به راحتی قابل استفاده و پوشیدن باشند. در اینجا به شما یاد خواهیم داد که چگونه و چه ارتزهایی را باید برای کاهش دادن مشکل صافی کف پای افراد ساخت و چرا یافتن یک پزشک و متخصصی که بتواند به خوبی آن‌ها را تنظیم کند، کار دشواری است.

اگر به خاطر صافی کف پایتان درد دارید، پزشک متخصص ممکن است راههای زیر را به شما توصیه کند:

  • محافظ‌های کف پا (وسایل ارتزی یا کفی طبی): محافظ‌های کف پا یا کفی‌های طبی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند می‌توانند به کاهش درد ناشی از صافی کف پا کمک کنند. یا پزشک می‌تواند کفی‌های طبی را به شما توصیه کند که به طور سفارشی و متناسب با فرم و وضعیت شما قالب گیری و ساخته می‌شوند. محافظ‌های کف پا، صافی کف پا را درمان نمی‌کنند، اما اغلب می‌توانند علائم آن را کاهش دهند.
  • تمرینات کششی: برخی افراد مبتلا به صافی کف پا، تاندون آشیل کوتاهی نیز دارند. انجام تمریناتی برای کشش این تاندون می‌تواند کمک کننده و مؤثر باشد.
  • کفش‌های طبی و محافظ: یک کفش طبی یا کفشی که ساختار پا را در بر می‌گیرد می‌تواند راحت‌تر از صندل یا کفش‌هایی باشد که حفاظ کمتری دارند.
  • درمان فیزیکی: صافی کف پا ممکن است در بروز آسیب‌های ناشی از استفاده و فشار بیش از حد در برخی دوندگان نقش داشته باشد. یک متخصص یا فیزیوتراپیست می‌تواند برای بهبود فرم بدنی و تکنیک شما، یک آنالیز ویدیویی از نحوه‌ی دویدن شما انجام دهد.
  • عمل جراحی: این درمان به ندرت برای اصلاح صافی کف پا انجام می‌گیرد. اگرچه ممکن است برای مشکلی که در رابطه با آن به وجود آمده است، مانند پارگی یا قطع تاندون، عمل جراحی انجام شود.

آدرس کلینیکمیدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس: 02188951703

ایمیل: zafarr.clinic@gmail.com

دلایل صافی کف پا


در کودکان و نوزادان، داشتن کف پای صاف کاملاً طبیعی است زیرا قوس کف پای آن‌ها هنوز به طور کامل رشد نکرده است. در طول دوران کودکی، قوس کف پای اکثر افراد رشد می‌کند، اما در برخی موارد، این قوس به طور کامل شکل نمی‌گیرد. انواع مختلفی از کف پا وجود دارند و افرادی که قوس کف پا ندارند ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند یا ممکن است هیچ مشکلی نداشته باشند. برخی از کودکان دارای کف پای انعطاف‌پذیر هستند، به طوری که وقتی کودک نشسته است یا روی انگشتان پاشنه خود ایستاده است، قوس کف پایش واضح است، اما وقتی کاملاً روی زمین ایستاده است، کف پایش صاف می‌شود و قوس کف پایش دیگر قابل مشاهده نیست. در طول زمان، به دلیل فشار و فرسایش ناشی از راه رفتن صاف، ممکن است تاندون‌هایی که در ناحیه داخلی قوزک پا قرار دارند و قوس پا را حفظ می‌کنند، ضعیف شوند.

عوامی خطر


عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به صافی کف پا را افزایش دهند عبارت‌اند از:

علائم


اغلب افراد هیچ نشانه یا علامت ویژه‌ای درباره صافی کف پا ندارند. با این حال، برخی افرادی که کف پای صاف دارند، ممکن است با درد کف پایی در ناحیه پاشنه یا قوز پا مواجه شوند. این درد ممکن است با فعالیت‌های روزمره شدیدتر شود. همچنین، ممکن است قوزک پا ورم و تورم داشته باشد.

درمان صافی کف پا


صافی کف پا عارضه‌ای است که برخی افراد مبتلا به آن، پاهای خود را به صورتی قرار می‌دهند که علائم صافی کف پا هیچ‌گاه بروز نمی‌کند. در این حالت، معمولاً نیازی به درمان نیست. اما در صورت بروز درد، می‌توان از کفش‌های محافظ و نگه‌دارنده استفاده کرد. برخی افراد می‌توانند از کفش‌هایی با کفی کمی پهن‌تر استفاده کنند. همچنین، کفی‌های طبی یا ارتزهایی که در کفش جای می‌گیرند، محافظ‌هایی برای قوس پا هستند که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند و می‌توانند فشار روی قوس پا و درد ناشی از خم شدن خیلی زیاد کف پا به داخل را کاهش دهند. با این حال، یک ارتز تنها زمانی که از آن استفاده می‌شود می‌تواند برای بیمار فایده داشته باشد و تأثیری در بلند مدت ندارد.

بیمارانی که دچار التهاب تاندونی در تاندون تیبیال قدامی هستند، می‌توانند تیغه‌ای در حاشیه‌ی داخلی این ارتز قرار دهند تا مقداری از بار روی بافت تاندون‌ها کاسته شود. پزشکان به برخی از بیماران خود توصیه می‌کنند که تا زمان بهبود علائم و ناراحتی‌شان استراحت داشته باشند و از انجام فعالیت‌هایی که ممکن است باعث تشدید شرایط کف پا شوند، اجتناب کنند.

چرا یافتن یک ارتز مناسب برای صافی کف پا دشوار است؟


هر نوع ارتزی که برای کف پای صاف استفاده می‌شود باید نه تنها قوس کف پا را نگه دارد، بلکه همچنین بسیار راحت باشد. این مسئله می‌تواند منجر به مشکلاتی شود. زمانی که صافی کف پا بیش از حد باشد، فشاری که به زیر کف پا وارد می‌شود افزایش می‌یابد. هنگامی که یک کفی طبی زیر این گونه کف پایی قرار داده می‌شود، فشارهای زیاد ممکن است باعث شود که ارتز نیز با فشار خیلی زیادی به کف پا برخورد کند و این موضوع می‌تواند منجر به درد شود. بسیاری از این درد به دلیل استفاده از ارتزهایی است که اغلب باریک ساخته شده‌اند و باعث فشار زیادی به کف پا می‌شوند.

با توجه به شکایت‌های مردم از درد و ناراحتی ناشی از این نوع ارتزها، پزشکان و تولیدکنندگان این ارتزها و کفی‌های طبی اقدام به ساخت ارتزهایی کردند که قسمت قوسشان کوتاه‌تر یا انعطاف پذیرتر بوده تا دیگر فشار زیادی به کف پا وارد نکنند. این ارتزها راحت‌تر هستند اما دیگر نمی‌توانند به قدر کافی کف را حفظ کنند و درد ناشی از صافی کف پا را کاهش دهند.

ارتزهایی که برای افراد دچار صافی کف پا ساخته می‌شوند، باید چگونه باشند؟


مطالعات و تکنولوژی‌های جدیدی که در زمینه‌ی درمان صافی کف پا فعالیت دارند، نشان داده‌اند که چگونه باید ارتزهای مخصوص افراد دچار صافی کف پا را ساخت. هدف از ساخت آن‌ها، نگه داشتن و محافظت از کف پا به بهترین نحو است، درحالی‌که راحتی بیماری نیز حفظ شود. برای این منظور، ارتز را باید با روشی خیلی مخصوص ساخت:

عرض ارتز باید نسبت به قوس پا کافی باشد

عرض ارتز باید نسبت به قوس کف پا کافی و هم اندازه باشد تا کف پا از لبه‌ی داخلی ارتز بیرون نزند (تصویر A). اغلب اوقات پزشک ناچار است یک تنظیم کننده‌ی ارتزی را به نام ” لبه‌ی میانی” (medial flange) برای بیمار تجویز کند (تصویر B). این کار باعث می‌شود تا ارتز دور تا دور ناحیه‌ی داخل قوس را بپوشاند. این ارتز باعث می‌شود تا وزن روی ناحیه‌ی سطحی بیشتری توزیع شود و در نتیجه فشار اعمال شده روی کف پا کاهش بیابد، درحالی‌که قوس کف پا بیشتر و بهتر حفظ می‌شود. این کار همچنین از بیرون زدن کف پای بیمار از لبه‌ی داخلی ارتز جلوگیری می‌کند.

ارتز باید خیلی سفت و محکم روی قوس کف پا منطبق شود

این مسئله‌ای است که اکثر ارتزها در حفظ مناسب و کافی کف پای صاف با آن مواجه هستند. تصویر A نشان می‌دهد که یک ارتز باید چگونه و چقدر محکم روی قوس کف پا منطبق شود. درحالی‌که تصویر B نشان می‌دهد که ارتز از کف پا فاصله دارد. پایین‌تر بودن قوس این کفی باعث می‌شود کف پا صاف بماند و به‌قدر کافی قوس کف پا را حفظ نکند. فقط ارتزهایی که خیلی نزدیک به قوس کف پا منطبق می‌شوند می‌توانند به قدر کافی قوس کف پای صاف را حفظ کنند. به این ارتزها ” ارتزهایی با تماس کامل” میگویند.

ارتزهای UCBL برای صافی کف پا


اگر کف پای صافی دارید، ممکن است پزشک برای شما ارتزها یا کفی‌های طبی UCBL را تجویز کند. ارتزهای UCBL دارای یک حفره‌ی بسیار عمیقی به دور پاشنه‌ی پا هستند و از قسمت داخلی و خارجی کف پا تا مچ پا بالا می‌آید. ارتزهای اولیه UCBL، در کنترل صافی کف پا خیلی مؤثر بودند اما خیلی راحت نبودند. در واقع، استفاده از این ارتزها اغلب با درد زیادی همراه بود. ارتزهای “UCBL Pure ” دارای یک طراحی قدیمی هستند که معمولاً پزشکانی که به درمان کف پای صاف می‌پردازند اما در زمینه‌ی درمان‌های ارتزی تخصص ندارند، آن‌ها را تجویز می‌کنند. اگرچه پزشکان متخصص د این زمینه نیز می‌توانند این ارتزهای ” Pure UCBL ” را بسازند، ارتزهای مخصوص صافی کف پایی که آن‌ها قابل گیری می‌کنند، با ویژگی‌های کنترل کننده‌ی مهم UCBL اولیه مطابق هستند؛ اما آن ویژگی‌هایی را که باعث ناراحتی و درد می‌شوند و نقشی در کنترل این عارضه ندارند در این ارتزها حذف شده است. در این صورت می‌توانید از مزایای کفی طبی بهره ببرید، بودن آنکه محدودیت‌ها و عوارض ارتز کف پای UCBL وجود داشته باشد.

اگر کف پای صاف دارید و به ارتز یا کفی طبی نیاز دارید، باید مطمئن باشید که این ارتزها به درستی و متناسب ساخته شده‌اند. در غیر این صورت باید استفاده از ارتزی را که از پایتان محافظت می‌کند اما با درد همراه می‌باشد، کنار بگذارید یا برای شما راحت است اما محافظت کننده نیست. برای اطمینان از اینکه ارتز مناسبی را خریداری می‌کنید، با ما تماس حاصل فرمایید.

چرا بسیاری از ارتزها و کفی‌های طبی مخصوص کف پای صاف را نامتناسب می‌سازند؟


متأسفانه، درمان با ارتز آن‌طور که باید قانون‌مند و هدف‌دار نیست. بسیاری از پزشکان و مشاغل دیگری که ارتز تجویز می‌کنند، به‌خوبی در زمینه‌ی درمان با ارتز آموزش ندیده‌اند. بسیاری از کسانی که آموزش‌های لازم را دیده‌اند، به قدر کافی از آخرین پیشرفت‌ها و پژوهش‌های اخیر اطلاع ندارند.

بهترین ارتز و کفی طبی برای صافی کف پا چیست؟


کنترل کف پای خیلی صاف با ارتزها یا کفی‌های طبی که در داروخانه‌ها عرضه می‌شود، واقعاً بسیار دشوار است. این ارتزها به قدر کافی نمی‌توانند صافی شدید کف پا را کنترل کنند. قوس کف پا را می‌توان با استفاده از پدهایی که در زیر قوس پا قرار می‌گیرند تا بیشترین حد ممکن تنظیم و مطابق کرد. متأسفانه اگرچه این روش بهتر از اکثر روش‌های دیگر است، اما حتی این محافظ قوس پا معمولاً برای افراد مبتلا به صافی کف پا مؤثر نیستند. واقعیت این است که افراد مبتلا به صافی کف پا به محافظ و ارتزهای کف پایی نیاز دارند که بهتر از محافظ‌های قوس پای از پیش ساخته شده باشند. فقط ارتزهایی که به صورت سفارشی و مخصوص هر بیمار ساخته می‌شوند شاید بتوانند به قدر کافی از قوس پا محافظت کنند و درد را کاهش دهند. صافی کف پا می‌تواند باعث انواع درد و ناراحتی در کف پا، پا و زانو (حتی درد پشت و لگن) شود. بیشتر این دردها را می‌توان با استفاده از یک ارتز یا کفی طبی مناسب کاهش داد. اگر قصد خرید یک ارتز دارید، مطمئن شوید که پزشک مربوطه ، بهترین تکنیک‌ها را برای ساخت ارتز و کفی طبی مخصوص درمان صافی کف پا به کار می‌گیرد. بهترین کار این است که یک متخصص ساخت ارتزهای طبی را پیدا کنید. از او درباره‌ی نحوه ساخت ارتزها برای درمان صافی کف پا بپرسید و مطمئن شوید که ارتزهای را همان‌طور که در این مقاله گفتیم می‌سازد. قبل از خرید یک جفت ارتز مخصوص صافی کف پا، نظر دیگران را نیز جویا شوید.

ارتز (بریس) فلج اطفال ابزار کمک به بیماران در کودکی و بزرگسالی

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما