ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

ارتز و بریس انگشت دست جهت ثابت نگه داشتن مفاصل انگشتان

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

ارتز و بریس انگشت دست جهت ثابت نگه داشتن مفاصل انگشتان

ارتز و بریس انگشت دست جهت ثابت نگه داشتن مفاصل انگشتان

بندهای موجود در انگشتان دست به عنوان بند انگشت شناخته می‌شوند. در دست، به جز انگشت شست که دو بند دارد، سایر انگشتان سه بند دارند. در صورت شکستن یکی از این بندهای بند انگشت، انگشت دست دچار شکستگی می‌شود. معمولاً شکستن این بندها ناشی از آسیب دیدگی دست رخ می‌دهد. لازم به ذکر است که هر یک از این بندها ممکن است دچار شکستگی شوند. همچنین، ممکن است برآمدگی‌های بند انگشت، به عبارتی مفاصلی که استخوان‌های انگشتان دست به هم متصل می‌شوند، نیز دچار شکستگی شوند. درمان شکستگی استخوان انگشت نیازمند ثابت‌نگه‌داشت است و می‌توان آن را با استفاده از انواع بریس، اسپلینت و ارتز انگشت انجام داد.

 

احتمال آسیب‌دیدگی انگشتان دست بیشتر از سایر قسمت‌های دست است. ممکن‌است که انگشتان فرد به هنگام کارکردن با ابزارهایی همچون چکش و یا اره دچار آسیب‌دیدگی شود و یا حتی ممکن‌است شئ مانند توپ بیسبال با سرعت زیاد به دستان فرد برخوردکرده و موجب شکسته‌شدن انگشت دست شود. کوبیدن در به دست و یا بازکردن دستان به هنگام افتادن از بلندی می‌توانند باعث شکسته‌شدن انگشتان دست شود. ماهیت آسیب‌دیدگی و قدرت استخوان دو عامل تعیین‌کننده‌ی شکسته‌شدن استخوان انگشت هستند. شرایطی همچون پوکی‌استخوان و سوءتغذیه احتمال شکسته‌شدن انگشتان دست را بالامی‌برند.

آدرس کلینیک: میدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس 02188951703

ایمیل zafarr.clinic@gmail.com

چه کسانی در معرض خطر شکستگی انگشتان دست قراردارند؟


چه کسانی در معرض خطر شکستگی انگشتان دست قراردارند؟

احتمال شکسته‌شدن انگشتان دست در افرادی همچون افراد مسن و یا دارای کمبود کلسیم که دارای استخوان‌های ضعیف هستند بسیار بالا است. همچنین کسانی که از دستان خود کارمی‌کشند، مثلا ورزشکاران و کارگران دستی، نیز به شدت در معرض خطر شکستگی استخوان انگشت دست قرار دارند. ورزش‌هایی که در آنها احتمال شکسته‌شدن انگشتان دست بالاست عبارتند از:

 • بسکتبال
 • بیسبال
 • والیبال
 • فوتبال
 • هاکی
 • راگبی
 • بوکس
 • اسکی
 • کشتی
 • اسنوبورد

حوادث با شدت ضربه زیاد، مانند تصادفات خودرویی، نیز می‌تواند سبب شکسته‌شدن انگشتان دست شود.

علائم شکسته‌شدن استخوان انگشت کدامند؟


علائم شکستگی استخوان انگشت عبارتند از:

 • درد
 • ورم
 • درد شدید (در دست بر اثر فشاردادن آن نقطه)
 • دامنه‌ای محدود از حرکات دست

همچنین ممکن‌است که انگشت فرد بدشکل‌شده و یا از هماهنگی خارج‌شده و دچار ناهنجاری شود. در صورتی که انگشت دست شکسته‌شده باشد با درد زیادی همراه است، مخصوصا اگر فرد بخواهد که انگشت خود را حرکت‌دهد، اما گاهی‌اوقات این درد خفیف‌ و قابل‌تحمل است. عدم‌ وجود درد شدید به این معنی نیست که شکستگی بند انشگت نیاز به مراقبت پزشکی ندارد.

چگونه می‌توان شکستگی انگشت دست را تشخیص‌داد؟


چگونه می‌توان شکستگی انگشت دست را تشخیص‌داد؟

پزشک از طریق بررسی سابقه‌ی پزشکی و معاینه‌ی جسمانی فرد شروع به تشخیص شکستگی انگشت دست وی می‌کند. معمولا عسکبرداری از انگشت دست نیز می‌تواند شکسته‌بودن استخوان انگشت دست را تشخیص‌داد.

چگونه می‌توان شکستگی انگشت دست را درمان‌کرد؟


درمان شکستگی استخوان انگشت دست به محل شکستگی و ثبات آن بستگی دارد. در صورتی که شکستگی ثابت باشد، بستن انگشت شکسته به انگشت سالم و مجاور آن می‌تواند درمان آن را تسریع کند. اما در موارد شکستگی ناپایدار، نیاز به استفاده از ثابت‌های خاص و پایداری وجود دارد. پس از تراز کردن یا کاهش دادن شکستگی توسط پزشک، انگشت با استفاده از بریس محکم می‌شود. اگر شکستگی انگشت از نوع ناپایدار بوده و از جا دررفته باشد، ممکن است نیاز به جراحی توسط پزشک باشد.

ارتز انگشت چیست؟


ارتز انگشت چیست؟

ارتز انگشت ابزاری پزشکی است که در دوران بهبودی انگشت از آن استفاده‌ می‌شود. ممکن‌ است که از ارتز انگشت در بعضی از آسیب دیدگی‌های استخوان انگشت نیز از آنها استفاده‌ شود که برخی از این آسیب‌ دیدگی‌ها عبارتند از:

 • شکستگی استخوان انگشت دست
 • گیرافتادگی انگشت
 • مفاصل انگشت سفت

هدف اصلی بریس انگشت این است که برخی از فشارهای روی انگشت در طی انجام فعالیت‌های طبیعی از طریق ثابت‌ نگه‌داشتن را کاهش‌ دهد. به عبارتی دیگر با جلوگیری از حرکت‌ کردن انگشت دست و آرام‌ کردن آن از آسیب بیشتر جلوگیری‌ می‌کند.

استفاده از بریس و ارتز انگشت

استفاده از این ارتزها نیازی به آموزش افراد در مورد کاربرد و نحوه‌ی استفاده از آنها ندارد و آنها را به ابزاری قدرتمند در ارائه کمک‌های اولیه و اجتناب از هزینه‌های بالا مربوط به مراقبت‌های پزشکی تبدیل کرده است. بسیاری از بریس‌ها شامل ترکیبی از فوم و فلز هستند بطوری که داخل این بریس‌ها از فوم و قسمت بیرونی آنها از فلز ساخته‌شده است. فوم باعث قالب‌گیری انگشت فرد شده و فلز خارجی امکان ثبات و بی‌حرکت‌بودن قسمت آسیب‌دیده را فراهم‌می‌کند.

انتخاب ارتز انگشت

ارتزها در اندازه‌ها، شکل، میزان درجه ثابت‌نگه‌داشتن و خمیدگی مختلفی وجوددارند. در حالی که ارتزهای گرد و یا منحنی بهترین نوع ارتز برای شکستگی استخوان هستند، ارتزهای راست و صاف نیز بهترین گزینه برای آسیب‌دیدگی‌های نوک انگشتان دست محسوب‌می‌شوند. چنانچه که احتمال‌نمی‌دهید که استخوان انگشت دستتان شکسته‌شده باشد در اینصورت از ارتز راست استفاده‌کنید.

نحوه‌ی قراردادن ارتز چگونه است؟

روش‌ قراردادن و استفاده از ارتز بر روی انگشت دست یکی از مراحل حیاتی این فرآیند است. باید به دقت انگشت دست را در زمان شکستگی، کشیده و یا خم نکنید. ارتز باید به گونه‌ای بر روی انگشت دست قرار گیرد که خیلی تنگ نباشد تا انگشت را فشار ندهد، زیرا فشار زیاد ممکن است باعث آسیب دیدگی بیشتر انگشت شود. برای جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر، انگشت را اندکی از ارتز بیرون کشیده و آن را خم کنید تا بهتر جا بیفتد.

چگونه می‌توان از شکستگی استخوان انگشت دست پیشگیری‌کرد؟


چگونه می‌توان از شکستگی استخوان انگشت دست پیشگیری‌کرد؟

تغذیه‌ی مناسب که حاوی ویتامین D و کلسیم است، می‌تواند به حفظ سلامت استخوان‌ها کمک کرده و احتمال شکستگی آنها را کاهش دهد. افرادی که مشکلی در راه‌رفتن دارند و احتمال سقوط دارند، می‌توانند از ورزش‌های فیزیوتراپی و وسایل کمکی مانند عصا یا واکر استفاده کنند تا به طور ایمن‌تر حرکت کنند. ورزشکاران و کارگران نیز باید با احتیاط فعالیت کنند تا از شکستگی استخوان جلوگیری کنند.

ارتز کف پا (کفی طبی) ابزاری در جهت کاهش درد ناشی از صافی کف پا

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز Call Now Buttonتماس با ما