ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

اسکولیوز

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

اسکولیوز

اسکولیوز

به انحنای غیر طبیعی ستون فقرات که کمی قبل از بلوغ ایجاد می شود، اسکولیوز گفته می شود . هنوز علت مشخصی برای این بیماری بیان نشده است، اگر چه این بیماری ممکن است با بیماری هایی نظیر فلج مغزی و دیستروفی عضلانی هم همراه باشد.
در اغلب موارد، اسکولیوز خفیف می باشد و شاید هم فرد از ابتلای خود به این بیماری بی خبر باشد، اما در برخی موارد دیده شده که کودکان به نوع شدید این ناهنجاری ستون فقرات مبتلا می شوند و این ناهنجاری در دوران رشد نمود بیشتری پیدا می کند.

اگر این ناهنجاری شدید باشد، فرد را از انجام فعالیت های روزانه باز می دارد و حتی ممکن است به علت بد قرار گرفتن ستون مهره ها، فضای درون قفسه سینه کاهش پیدا کند و عملکرد ریه ها با مشکل روبرو شود.

کودکانی که اسکولیوز خفیف در آنها تشخیص داده می شود، باید تحت مراقبت قرار بگیرند و هر چند وقت یک بار، عکسبرداری با اشعه ایکس برایشان انجام گیرد تا اگر بیماریشان در حال وخیم شدن می باشد، اقدامات درمانی لازم برایشان صورت گیرد.

در بسیاری از موارد خفیف، هیچ گونه درمانی برای این دسته از کودکان لازم نیست.

در برخی موارد عده ای از کودکان نیازمند استفاده از بریس می باشند تا روند پیشروی بیماری را آهسته کند.

عده بسیار اندکی هم که شرایط بسیار وخیمی دارند، باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند تا ستون مهره آنها به حالت مستقیم و صاف دربیاید.

انواع اسکولیوز


1- اسکولیوز مادرزادی: این نوع اسکولیوز از زمان تولد فرد وجود دارد و به علت ناهنجاری‌های مادرزادی در ستون فقرات ایجاد می‌شود.

2- اسکولیوز عصبی ماهیچه‌ای: این نوع اسکولیوز به علت ناهنجاری‌های در ماهیچه یا عصب ایجاد می‌شود و بیشتر در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند اسپینا بیفیدا و فلج مغزی دیده می‌شود.

3- اسکولیوز دژنراتیو: این نوع اسکولیوز به علت ضربه، بیماری‌ها، فروپاشی استخوان، انجام جراحی در ناحیه پشت یا پوکی استخوان ایجاد می‌شود.

4- اسکولیوز با منشا ناشناخته: این نوع اسکولیوز، که شایع‌ترین نوع آن می‌باشد، هنوز علت دقیقی برای آن شناخته نشده است.

عوامل خطر اسکولیوز


– سن : بیشترین افراد مبتلا به این بیماری، در محدوده سنی 9 تا 15 سال قرار دارند، یعنی قبل از بلوغ و در ابتدای آن.

– جنسیت : اگر چه هر دو جنس به طور مساوی به اسکولیوز نوع خفیف مبتلا می شوند، ولی اسکولیوز نوع شدید در جنس مونث بیشتر است.

– سابقه خانوادگی : این بیماری قابل انتقال به نسل های بعدی می باشد، اما لزوما کودکانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، والدین مبتلا نداشته اند.

علائم بیماری اسکولیوز

– فرد مبتلا شانه های نامساوی دارد.

– یکی از تیغه های شانه فرد مبتلا برجسته تر از دیگری به نظر می رسد.

– کمر نامساوی و ناهموار

– یک طرف باسن بالاتر است

تشخیص اسکولیوز

کودکان مبتلا به این بیماری، معمولا در آزمون های غربالگری مدارس که توسط پزشک اطفال یا عمومی انجام می گیرد، تشخیص داده می شوند.

برخی والدین نیز با هوشیاری و دقتی که دارند ممکن است به تشخیص این بیماری کمک کنند و پس از تشخیص های اولیه، فرد مبتلا به متخصص و جراح استخوان ارجاع داده می شود و آزمایشات تکمیلی مانند عکسبرداری به اشعه ایکس برای تشخیص دقیق تر و بهتر او انجام می گیرد.

هر چه زمان ایجاد انحراف ستون فقرات، به زمان بلوغ فرد نزدیک‌تر باشد، فرد این شانس را دارد که جلوی پیشرفت آن را بگیرد.

راه های درمان اسکولیوز


– استفاده از بریس: در صورتی که سن رشد کودک هنوز تمام نشده و حداقل دو سال از رشد باقی مانده است، استفاده از بریس به او توصیه می‌شود. زیرا در این حالت، محل استخوان‌ها هنوز ثابت نشده و امکان شکل‌گیری صحیح مهره‌ها توسط بریس وجود دارد.

– حمل کوله‌پشتی مدرسه: به کودکان خود یاد دهید که هنگام حمل کوله‌پشتی مدرسه، سنگینی بار آن را روی هر دو شانه خود بیندازند، نه روی یک شانه.

– جراحی: در موارد انحنای شدید ستون فقرات، جراحی انجام می‌شود. هدف از جراحی برطرف کردن کامل انحنای ستون مهره‌ها نیست، بلکه اقدامی است به منظور جلوگیری از بدتر شدن حالت ستون مهره‌های کودک. در طی جراحی، ایمپلنت‌هایی در بدن فرد جاگذاشته می‌شود تا به او در قرارگیری صحیح ستون مهره‌ها کمک کند.

– حرکات اصلاحی ورزشی: انجام حرکات اصلاحی ورزشی در کاهش انحراف ستون فقرات موثر است. اگر بروز اسکولیوز در مواردی باشد که ستون فقرات هنوز شکل ساختاری نگرفته و بدن انعطاف‌پذیر است، می‌توان با حرکات ورزشی اصلاحی، از شدت زاویه آن کم کرد.

راه های پیشگیری از اسکولیوز


– به کودکان خود بیاموزید که در حین حمل کیف مدرسه به دقت عمل کنند. اگر کیف مدرسه آنها سنگین است، آن را به صورت متوازن روی هر دو طرف شانه‌های خود قرار دهند و از حمل آن روی یک شانه خودداری کنند. اگر کوله‌پشتی ندارند، کیف مدرسه خود را به صورت منظم از یک شانه به شانه دیگر منتقل کنند و تنها روی یک شانه آن را حمل نکنند.

– در زمان بازی، کودکان باید از هر دو طرف بدن خود به طور یکسان استفاده کنند.

– والدین باید به منظور بررسی سلامتی ستون فقرات کودکان خود، هر چند وقت یک بار آنها را به پزشک متخصص مراجعه کنند تا در صورت وجود علائم اولیه، اقدامات لازم را انجام دهند.

– تغذیه مناسب و مصرف کافی کلسیم برای حفظ سلامت استخوان‌ها و ساختار آن بسیار مهم است. مصرف مواد معدنی و ویتامین‌ها نیز ضروری می‌باشد.

مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

آرتریت چیست؟

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما