ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

انتخاب پروتز برای افراد قطع عضو دست: پروتز انگشت متحرک

 انتخاب پروتز برای افراد قطع عضو دست

انتخاب پروتز برای افراد قطع عضو دست

به دلیل تنوع قطع عضو درقسمتی از دست فرددارای نقص عضو در انتخاب پروتز دارای چندین گزینه است این گزینه ها عبارتند از پروتزهای غیر عملکردی غیرفعال پرتزهای عملکردی غیرفعال و پروتزهای عملکردی فعال شامل ابزارهای دارای کابل و نیرو با این وجود باید به این نکته اشاره کرد که حتی یک پروتز غیرعملکردی غیرفعال معمولا نقشی فراترازکاربردزیبایی دارد و میتوان از آن برای برای هل دادن یا متعادل نگه داشتن یک شی در برابر بدن یا اندام مخالف استفاده کرد در مقابل و به دلایل متعدد فرددارای نقص عضو ممکن است گزینه عدم استفاده از پروتز را انتخاب کندمطالعات زیادی نشان داده اند که فرددارای نقص عضو در قسمتی از دست پروتزخودرا فقط هنگام کاریادرمکان های عمومی می پوشند تا جلب توجه نسبت به اندام قطع شده را کاهش دهند.

علت قطع انگشت دست 


پروتز انگشتبه برداشتن عضوی از بدن که آسیب‌دیده یا دچار بیماری شده است، قطع عضو گفته می‌شود. قطع انگشتان دست معمولاً به دلیل تصادف، آسیب‌دیدگی‌های ناشی از بریدگی در زمان کار کردن با اثاثیه و ماشین‌آلات اتفاق می‌افتد. قطع عضو همچنین ممکن است به طور مستقیم در اثر آسیب‌دیدگی یا در نتیجه انجام عمل جراحی قطع عضو در زمانی که امکان حفظ انگشت وجود نداشته باشد، اتفاق بیفتد. قطع انگشتان دست ممکن است به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

  • له شدگی
  • پارگی
  • جدا شدن در اثر برش چاقو، تیغ‌ها و ماشین‌آلات
  • انفجارها

ممکن است در صورت دریافت به موقع مراقبت‌های پزشکی بتوان انگشت قطع شده را دوباره کاشت یا متصل نمود. در بسیاری از موارد، اتصال دوباره انگشتان امکان‌پذیر نیست زیرا در صورت عدم وجود آن انگشت، بیمار در بلند مدت راحت‌تر خواهد بود و عملکرد بهتری خواهد داشت.

زمانی که نیاز به انجام عمل جراحی است، جراح عضو آسیب‌دیده یا بیمار را قطع می‌کند. قبل از انجام عمل جراحی، بیمار توسط جراح مورد معاینه دقیقی قرار می‌گیرد. غالباً، جراح دستور انجام عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس یا روش‌های دیگر تصویربرداری را برای ارزیابی شرایط انگشت یا دست آسیب‌دیده می‌دهد.

قسمتی که برداشته می‌شود به میزان گستردگی آسیب‌دیدگی و سلامت باقیمانده آن عضو بستگی دارد. در بیشتر موارد، جراح می‌تواند با پوست باقیمانده و کوتاه کردن استخوان یا تاندون، محل جراحی را ببندد. گاهی اوقات ممکن است جراح از پوست، ماهیچه یا تاندون‌های قسمت‌های دیگر بدن برای بستن محل جراحی استفاده کند. در مواردی که نوک انگشت دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، جراحی محل قطع عضو را به طور مستقیم می‌بندد. در مواردی که آسیب‌دیدگی شدیدتر است، جراح ممکن است به دست یا انگشت شکل بدهد تا در آینده بتواند از پروتزهای مربوطه استفاده نماید.

مهم‌ترین نکته که باید به یاد داشته باشید این است که در فرایند توان‌بخشی پس از قطع عضو شما تنها نخواهید بود. فرایند ریکاوری یک فرایند مستمر است و در هر فردی متفاوت از دیگران است. فرایند ریکاوری و بهبودی، چندین مرحله دارد که هر مرحله مشکل‌های خاص خود را داشته و نیاز به استفاده از روش‌های متفاوتی برای غلبه به مشکلات در هر مرحله است.  

پروتز انگشت متحرک یا غیر متحرک؟


نوع پروتزی که برای شما تجویز می‌شد به محل و طول باقیمانده انگشت یا دست شما و همچنین نیازهای عملکردی و سبک زندگی شما بستگی دارد. انگشت یا دست پروتزی می‌تواند برخی عملکردهای عضو از دست رفته را جبران کرده و ظاهر آن مشابه قسمتی است که قطع شده است. شما باید در مورد فعالیت‌هایی که فکر می‌کنید برای شما مهم هستند با پزشک خود صحبت کنید تا وی بتواند یک پروتز متناسب با شرایط و سطح فعالیت‌های شما بسازد.

پروتزها می‌توانند طول انگشت قطع شده را جبران کرده و تقابل بین انگشت شصت را فراهم کرده و در صورتی که پروتز دست باشد به فرد این امکان را خواهد داد که بتواند با انگشتانی که می‌توانند خم شوند، اشیا را در دست بگیرد.

انواع پروتز انگشت متحرک و غیرمتحرکیک پروتز غیرعملکردی غیرفعال معمولا از pvcیا سیلیکون ساخته میشود تا ظاهری طبیعی و شبیه به اندام واقعی را داشته باشد همانطور که در بالا بیان شد نام این دسته بندی تا حدی گمراه کننده است چرا که یک فرددارای قطع عضو که فاقد یک انگشت است ولی مفصل metacarpophalangealرا دارا می باشد می تواند از یک پروتزانگشت غیرفعال استفاده کند اما با اینحال می تواند با کمک بقیه انگشتان دست کاملا عملکردی باشد.
به دلیل سادگی این پروتزها وبسته به مواد مورد استفاده هزینه را می توان به شکل قابل توجهی کنترل کرد.
برای افراد دارای نقص عضو که تنها فاقد یک شست هستندو یک مفصل metacarpophalangeal اولیه دارای کارکرد رو برای او حفظ کرده اند عموما ساخت یم میله مخالف فعال با یا بدون روکش زیبایی توصیه می شود این ترکیب امکان الگوی گرفتن سه انگشتی بسیار عملکردی را فراهم می کند در افراد دارای نقص عضو که یک شست سالم را حفظ کرده اند حتی اگر باقیمانده استخوان کف دست کوتاه باشد یک ابزار پروتزی غیرفعال اغلب به گونه ای تنظیم می شود که به صورت یک میله باشد که شصت سالم بتواند در مقابل آن عمل کند به طورکلی پروتزدست عملکردی تنها برای افرادی توصیه می شوند که در آن‌ها شست و همه چهار انگشت دیگر در مفصل metacarpophalangealیا در مجاورت آن از دست رفته اند.
یک پروتز عملکردی غیرفعال هیچ حرکت فعالی را فراهم نمی کند ولی می تواند با دست سالم مخالف طوری تنظیم شود تا الگوی های مختلف گرفتن را فراهم کند دست می تواند غیر قابل انعطاف باشد و یا دارای انگشتانی باشد که می توان موقعیتشان را تغییر داد یا دارای گرفتن مکانیسم فنری باشد این پروتزها می توانند این امکان را برای افراد نقص عضو فراهم کنند که بسیاری از تکالیف از قبیل ثابت نگه داشتن یا هل دادن یک شی را انجام دهد در واقع مطالعات گذشته نشان داده اند که افراددارای نقص عضو در قسمتی از دست که از یک پروتز دست غیرفعال استفاده میکنند بیش از افرادی که دارای پروتزهای عملکردی فعال میباشند از پروتزخوداستفاده می کنند.پروتز غیرفعال عموما شامل یک سوکت با تماس کامل از نوع مکشی  است که هدف از آن فراهم کردن یک اتصال ایمن است.مفصل های عملکردی وقتی در مکان مورد نظر قرار گرفته اند با استفاده از قفل های دستی یا با اصطکاک در جای خود نگه داشته می شوند.
پروتزهای عملکردی در حالت مطلوب حداکثر الگوی گرفتن عملکردی را برای فرددچار نقص عضو نسبی فراهم می کنند الگوهایی شامل سه انگشتی /نوک انگشتی/کروی/جانبی مثل گرفتن کلید و استوانه ای مانندگرفتن یک شی با قدرت می باشد.گرفتن با الگوی سه انگشتی شایع ترین الگوی مورد استفاده است و کاربرد آن نیز از همه بیشتر است و اکثریت ابزارهای نهایی از این الگو ی گرفتن به عنوان عملکرد اولیه استفاده میکنند.این الگوی گرفتن را میتوان با یک دست چنگکی دو چنگالی greiferیا اکستنشن های شبه انگشتی انجام داد.


وقتی از مورد آخری استفاده می شود مانندelectic handsمحصول otto bockبا اجازه دادن به انگشت شست برای اینکه از وضعیت اددکشن به وضعیت ابداکشن برود می توان کارکرد جانبی یا گرفتن کلیدی را در دستی که الگوی سه انگشتی را اجرا می کندرا ادغام کرد.در همه به جز تعداداندکی از ابزارهای دارای نیروی پیشرفته این تغییر وضعیت با کمک اندام سالم انجام می شود.و مفصل با کمک قفل دستی یا اصطکاک در جای خود محکم می شود.برای افراد دارای نقص عضو درقسمتی از دست دو گزینه مبتنی بر نیروی بدنی برای فعال کردن ابزار نهایی دردسترس است مانند ابزارهای کابلی و ابزارهای مچی یا انگشتی .عیوب ذاتی ابزارهای کابلی عبارتنداز :ناراحتی در مهارکردن و گرفتن و فشارگازانبری به توانایی بیماربرای به کارگیری سیستم کابلی بستگی دارد.همچنین استفاده از یک سیستم کابلی مستلزم حرکات غیر معمول مفصل معمولا در شانه برای فعال کردن ابزار نهایی است این نه تنها هگام فعال کردن ابزار نهایی توجهات را به سمت فرددارای نقص عضو جلب می کند بلکه همچنین به جراحت های ناشی از استفاده بیش از حد در مفصل و ماهیچه منجر می شود.
مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

 نحوه ساخت پروتز متحرک انگشت 


معمولاً از پروتزها برای مقاصد زیبایی استفاده می‌شود. فرایند ساخت یک انگشت مصنوعی شامل قالب‌گیری از باقیمانده انگشت و قالب‌گیری از قسمت سالم انگشت برای تکثیر و تطابق دادن رنگ پوست و ناخن می‌شود. هدف از انجام این کار این است که پروتز ساخته شده شبیه به قسمت سالم دست یا انگشت شود. انگشتان دست معمولاً از سیلیکون ساخته می‌شوند. انگشتان به عنوان اهرم یا تأمین‌کننده طول از دست رفته انگشت به درستی کار می‌کنند.

پروتز دست یا انگشت اصلی از لاستیک سیلیکونی شفاف و انعطاف‌پذیر ساخته می‌شوند. رنگ‌های سیلیکون به دقت با رنگ پوست تطابق داده می‌شود تا رنگ و بافت پروتز شبیه به رنگ و بافت پوست واقعی شود. یک انگشت پروتزی معمولی معمولاً به روش ساکشن به باقیمانده عضو متصل شده و انعطاف‌پذیری سیلیکون، امکان دست‌یابی به دامنه حرکتی مورد نیاز در هر قسمت از انگشت که باقیمانده است را فراهم می‌کند.

ناخن‌ها نیز ممکن است به طور جداگانه رنگ شوند تا به طور کامل با ناخن‌های سالم دیگر مطابقت پیدا کنند. ناخن هار را حتی می‌توان لاک زد و همچنین می‌توان لاک آن‌ها را با استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم لاک پاک کرد. سیلیکون در برابر لکه‌ها مقاوم است بنابراین می‌توان آن را با استفاده از الکل یا آبگرم و صابون تمیز کرد. در صورتی که از این پروتزها به خوبی مراقبت کنید، بین 3 تا 5 سال دوام خواهند داشت. معمولاً، سه ماه پس از انجام جراحی و زمانی که تورم برطرف شد، فرایند ساخت پروتز انگشت شروع می‌شود. به احتمال زیاد، شما برای آموزش استفاده از انگشت یا دست مصنوعی جدید خود نیاز به درمان خواهید داشت.

نمونه ای از پروتز متحرک انگشت دست


آشنایی با تومورهای استخوان

مشاوره رایگان پروتز Call Now Buttonتماس با ما