ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

انواع عمل های جراحی ارتوپدی دست

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

انواع عمل های جراحی ارتوپدی دست

انواع عمل های جراحی ارتوپدی دست

انواع مختلف جراحی وجود دارد که، بسته به علت وجود مشکل، روی دست انجام می شود. این مقاله، یک نگاه اجمالی مختصری بر روی انواع عمل های جراحی ممکن دست، دارد:

  • عمل جراحی ثابت نگه داشتن و جا اندازی استخوان دست بدون باز کردن ناحیه آسیب دیده دست:

این تکنیک، ممکن است زمانی استفاده شود که قسمتی از دست، شامل انگشتان، دچار شکستگی شده باشد. این نوع عمل جراحی، سعی در تراز کردن استخوان شکسته و ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب دیده، حین روند بهبودی، دارد. ثابت نگه داشتن ناحیه آسیب دیده می تواند توسط ابزارهای داخلی مانند سیم، میله، نوار یا تراشه و گچ، انجام شود.

  • عمل جراحی ترمیم تاندون دست

تاندون‌ها، فیبرهایی هستند که ماهیچه را به استخوان متصل می‌کنند. به دلیل ساختار خاص تاندون‌ها، ترمیم آن‌ها هنوز چالشی بزرگ در جراحی محسوب می‌شود. آسیب به تاندون‌ها ممکن است ناشی از عفونت، ضربه یا پارگی خوبخودی تاندون باشد. ترمیم تاندون‌ها ممکن است به صورت اولیه، اولیه تاخیری و یا ثانویه انجام شود. ترمیم اولیه معمولاً در موارد آسیب حاد، طی ۲۴ ساعت انجام می‌شود. ترمیم اولیه تاخیری معمولاً چند روز پس از آسیب وارد شده، در حالی که پوست هنوز در حال بهبود زخم و آسیب است، انجام می‌شود. ترمیم ثانویه ممکن است ۲ تا ۵ هفته یا حتی بیشتر، پس از آسیب وارد شده، انجام شود. ترمیم اولیه معمولاً شامل جراحی ترمیمی مستقیم در منطقه آسیب دیده می‌باشد، در حالی که ترمیم ثانویه ممکن است شامل پیوند تاندون (استفاده از تاندون از نواحی دیگر بدن به جای تاندون آسیب دیده) یا دیگر عمل جراحی‌های پیچیده باشد.

  • عمل جراحی ترمیم اعصاب دست

دست، سه عصب اصلی کنترل کننده را دارد که شامل عصب اولنار، عصب مدین و عصب رادیال می‌باشد. آسیب به این اعصاب می‌تواند در اثر ضربه، قدرت تحرک دست و حس لامسه آن را کاهش دهد. برخی آسیب‌های وارد شده به این اعصاب، ممکن است خودبخود بهبود یابند، در حالیکه برخی دیگر، نیاز به عمل جراحی دارند. بهترین زمان برای انجام عمل جراحی ترمیم اعصاب دست، که با آسیب‌های پیچیده همراه است، حدود ۳ تا ۶ هفته پس از آسیب وارده می‌باشد. در صورتی که آسیب وارده به عصب دست، با آسیب‌های دیگر همراه نباشد و پیچیده نباشد، عمل جراحی معمولاً بلافاصله پس از آسیب وارد شده انجام می‌شود تا احتمال بهبودی کامل را افزایش دهد. در صورتی که آسیب وارده شدید باشد، ممکن است عصب با کمک اتصال مجدد آن به دیگر انتهای عصب یا با استفاده از پیوند عصب (قرار دادن اعصاب نواحی دیگر بدن به جای عصب آسیب دیده) ترمیم شود.

  • عمل جراحی تخلیه و یا دبریمان دست (برداشتن بافت آسیب دیده)

دستان ما به طور مداوم در معرض خطر آسیب و عفونت قرار دارند. عفونت‌های دست، یکی از علل رایج برای افراد می‌باشد و نیاز به درمان دارد. روش‌های درمانی برای عفونت‌های دست ممکن است شامل استراحت، نگهداری گرم، بالا نگه داشتن، مصرف آنتی‌بیوتیک و جراحی باشد. عمل جراحی تخلیه ممکن است در مواردی که آبسه در دست وجود دارد، استفاده شود و به تخلیه تجمع چرکی کمک می‌کند. همچنین، جراحی دبریدمان یا تمیز کردن زخم، ممکن است در مواردی که عفونت یا زخم دست بسیار شدید باشد، انجام شود و به پیشگیری از عفونت‌های بیشتر و افزایش سرعت بهبودی کمک می‌کند.

  • تعویض مفصل دستاین نوع عمل جراحی، که آرتروپلاستی نیز نام دارد، ممکن است برای افرادی که آرتروز شدید دست دارند، کاربرد داشته باشد. این عمل، شامل تعویض مفصلی که در اثر پیشرفت بیماری آسیب دیده و از بین رفته، با مفصل مصنوعی می باشد. این مفصل مصنوعی ممکن است از جنس فلز، پلاستیک، لاستیک سیلیکون یا بافت بدن خود بیمار (مانند تاندون) باشد.

ایران جراح

منبع:

https://stanfordhealthcare.org/medical-treatments/h/hand-surgery/types.html

انجام یک جراحی حیرت‌انگیز پیوند دست در شیراز

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما