ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

درمان عفونت انگشت قطع شده با شست و شوی دستها با صابون و قرص

تاریخ ۲۵ آبان ۱۴۰۲

از دست دادن جزئی یا کامل یک انگشت یا اندام را معمولاً به عنوان قطع عضو می‌شناسند. این ممکن است نتیجه آسیب شدید پوستی، تومور بدخیم، عفونت جدی یا آسیب تصادفی باشد.

هر انگشت یا دستی که قطع شود، تجربه و زمان بازگشت به فعالیت‌های روزمره برای هر فرد متفاوت خواهد بود. با این حال، بیشتر افراد پس از معالجه، قادر به بازگشت به محیط کار، سرگرمی و ورزش خود می‌باشند. اما زمان واقعی ریکاوری ممکن است بسته به عوارض، تحمل درد و نوع قطع عضو، متفاوت باشد. افرادی که با انگیزه و تمایل به بازگشت به زندگی عادی خود هستند، معمولاً بهترین نتایج را به دست می‌آورند. به عبارت دیگر، تلاش و انگیزه شما برای بهبود، نقش مهمی در فرآیند بهبودی شما ایفا می‌کند. برای حفظ و مراقبت از پوست اطراف اندام باقیمانده، پیشگیری از عفونت بسیار حائز اهمیت است.


بعد از قطع عضو، بهبودی شما شامل دو چیز است: بازگشت شما به روش قبلی زندگی و بهبودی. حالت دوم اغلب به اندازه حالت اول نگران‌کننده است زیرا اندام‌های باقیمانده در معرض خطر عفونت قرار دارند. هر زخم باز می‌تواند عفونی شود و تعداد کمی از زخم‌ها بزرگ‌تر از زخم ایجاد شده در قطع عضو است. زخم قطع عضو می‌تواند به میکروب‌ها، خاک و یا سایر آلودگی‌ها اجازه ورود به جریان خون شما را بدهد و در نتیجه باعث ایجاد عفونت شود. زمانی که در بیمارستان هستید پزشک شما از محل قطع عضو شما مراقبت خواهد کرد اما به محض ترخیص، خودتان باید به درستی از زخم خود مراقبت کرده و مراقبت از اندام باقی‌مانده را حتی پس از بهبودی زخم ادامه دهید زیرا سوکت‌ها و آسترهای پروتز می‌توانند باعث شکسته شدن پوست و عفونت شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مراقبت های پس از قطع انگشت،راه های پیشگیری از عفونت و یا رزرو نوبت در کلینیک ظفر میتوانید با شماره تلفن های 02188951703  تماس حاصل فرمایید.

علائم عفونت انگشت یا دست قطع‌شده (عفونت دست)


هنگام صحبت از عفونت در اندام باقیمانده، بهترین راه برای مقابله با آن، پیشگیری است. اگر فکر می‌کنید ممکن است در معرض عفونت یا تحریک اندام باقیمانده خود قرار گرفته‌اید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، زیرا عفونت در اندام باقیمانده می‌تواند منجر به عوارض جدی، نیاز به جراحی و حتی مرگ شود. باید به دلایلی مانند حساسیت، گرما در اطراف زخم، درد، تورم، قرمزی، ترشحات و حتی تب توجه کنید، زیرا این علائم ممکن است نشانه‌های عفونت باشند. برخی از علائم عفونت نیازمند توجه فوری هستند و برای جلوگیری از گسترش سریع آن باید به آنها توجه کنید. این علائم شامل کاهش گردش خون، سردی در اندام باقیمانده، بوی نامطبوع از زخم یا اندام باقیمانده، تورم غدد در مناطق کشاله ران یا زیر بغل، ضخامت زخم، ترشحات قهوه‌ای/خاکستری، و تغییر رنگ پوست اطراف زخم به سیاه یا قانقاریا می‌باشد. حتی یک خراش کوچک هم می‌تواند به عفونت منجر شود، بنابراین در صورت بروز هر یک از این علائم، به پزشک خود مراجعه کرده و کمک درمانی دریافت کنید.

مراقبت از زخم بعد از قطع عضو انگشت


تغییراتی که قطع عضو ایجاد می‌کند قطعاً زندگی را تغییر می‌دهد. چه یک حادثه ناگهانی و آسیب‌زا منجر به قطع عضو مانند دست یا پا به طور غیرقابل برگشت شده، یا قطع عضو ازطریق یک عمل جراحی پس از بررسی دقیق و آزمایش توسط پزشک، برای بهبودی یا مقابله با پیشرفت بیماری انجام شده است، در هر دو حالت قطع عضو بسیار دشوار است. قطع عضو می‌تواند از نظر جسمی و روحی برای هر کسی چالش‌برانگیز باشد. درک این نکته مهم است که بسیاری از افرادی که جدبدا دچار قطع عضو شده‌اند بسیار خوب عمل می‌کنند و همان شیوه زندگی فعال قبل از قطع عضو را دنبال می‌کنند.

بعد از عمل قطع عضو، توجه‌ها به سمت اندام باقی‌مانده متمرکز خواهد شد. برای حفظ و مراقبت از پوست موجود در اندام باقی‌مانده، جلوگیری از ایجاد عفونت مهم است.

مراقبت از انگشت قطع‌شده عفونی


تجربه قطع عضو می‌تواند برای سلامت جسمی و روحی شما استرس‌زا باشد. بعد از عمل، مهم است که شما بتوانید بیشتر فعالیت‌های روزمره خود را به تنهایی انجام دهید. برای راحت‌تر بودن و همچنین برای بهبودی سریع‌تر و عوارض کم‌تر، با استامپ خود به صورت قائم بنشینید، از گذاشتن آن روی بالش خودداری کنید و هرروز آن را بشویید.

عادت کردن به زندگی روزمره با انگشت قطع شده مهم است. در حالی که انجام کارهای روزانه ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما مهم و بهتر است که راه‌های جدید را برای دوباره بدست‌آوردن استقلال خود امتحان کنید تا بتوانید کارهای خود را به تنهایی انجام دهید. خودتان وعده‌های غذایی کوچک درست کنید، فضاهای کوچک را سازماندهی کنید و وقت خود را بگذرانید.

حتی پس از بهبود زخم جراحی، اندام باقی‌مانده شما هنوز هم می‌تواند متورم شود. تورم باید کاهش یابد تا اندام باقی‌مانده شما در سوکت پروتز قرار بگیرد. به این فرآیند “شکل دادن” اندام باقی‌مانده گفته می‌شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما برای فرم دادن به اندام باقی‌مانده شما، پوشیدن جوراب فشرده‌سازی ساق بلند را برای شما تجویز می‌کند. جوراب ساق بلند (جوراب فشرده‌سازی) را بپوشید. این جوراب مخروطی است که فشار را به کف اندام باقی‌مانده اعمال می‌کند. فشار به کاهش تورم کمک می‌کند.

طیف گسترده‌ای از گزینه‌های پروتز بعد از قطع عضو یا انگشت وجود دارد. این گزینه‌ها برای تقویت عملکرد با بازگرداندن طول به دست یا انگشت قطع شده طراحی شده‌اند. هدف دستگاه پروتز کمک به شما در تنظیم عضو قطع شده و بهبود ظاهر و زیبایی دست شما است.

نکاتی برای جلوگیری از عفونت انگشت و دست قطع شده در خانه 


قبل از نگرانی از آلودگی یا درمان عفونت، باید تمام تلاش خود را بکنید تا در وهله اول در مورد عفونت نگران نباشید نگران نباشید. برای پیشگیری از ابتلا به عفونت، اقدامات پیشگیرانه‌ای لازم است. برای این منظور موارد زیر را انجام دهید:

 • هرروز انگشت خود را با آب و صابون بشویید.
 • آستر پروتز، جوراب، سوکت یا هر چیز دیگری را که با انگشت قطع‌شده شما در تماس است با صابون و آب بشویید. شما می‌توانید این کار را هرروز انجام دهید یا دستورالعمل‌های مورد استفاده در آستر، سوکت و غیره را بررسی کنید زیرا ممکن است دستورالعمل خاصی در مورد نحوه و زمان شستن محصول داشته باشد.
 • اگرچه مهم است که انگشت خود را از خشک شدن حفظ کنید، از استفاده از لوسیون‌هایی که حاوی الکل هستند خودداری کنید ، زیرا الکل می‌تواند باعث خشکی پوست، سوزش و ترک شود که می‌تواند منجر به عفونت شود. اگر از لوسیون برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده می‌کنید، قبل از خواب و در حالی که پروتز خود را درآورده‌اید، از آن استفاده کنید. استفاده از لوسیون قبل از قرار دادن پروتز باعث می‌شود اندام باقی‌مانده شما در داخل پروتز خیلی مرطوب و منجر به عفونت شود.
 • اطمینان حاصل کنید که پروتز شما به درستی و به طور مناسبی، در وسط قرار گرفته و راحت باشد زیرا پروتز خیلی تنگ می‌تواند منجر به افزایش فشارخون در ناحیه و عفونت شود. اگر اندام باقی‌مانده شما در اثر پروتز دچار قرمزی، بی‌حسی، تاول یا فشار می‌شود، در مورد تنظیم آن به پزشک خود یا پزشک متخصص پروتز مراجعه کنید.
 • برای سالم نگه داشتن پوست، دستورالعمل‌های غذایی و میزان مصرف روزانه آب را رعایت کنید.
 • دیابتی‌ها حتی بیشتر در معرض خطر عفونت هستند، بنابراین اگر به دیابت مبتلا هستید سطح گلوکز خود را اندازه‌گیری کرده و هنگام مشاهده اولین علامت بالا بودن سطح قند خون خود یا علائم عفونت ناشی از آن، به دنبال کمک پزشکی باشید.
 • همیشه اسپلینت را دقیقاً مطابق توضیحات پزشک خود بپوشید. از خیس شدن اسپلینت و برداشتن آن خودداری کنید تا زمانی که پزشکتان اجازه دهد.
 • برای مراقبت از آلودگی زخم از دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کنید.
 • داروهای خود را مصرف کنید. هرگونه داروی مسکن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • اگر داروی ضد درد مصرف نمی‌کنید، از پزشک خود بخواهید که تعدادی از مسکن‌ها بدون نسخه را مصرف کنید.
 • تمام آنتی‌بیوتیک‌ها را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. شما هرگز نباید مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را صرفاً به دلیل احساس بهتر بودن متوقف کنید. حتما دوره کامل آنتی‌بیوتیک‌ها را تمام کنید.
 • بعد از اینکه پزشک باندهای شما را جدا کرد، ناحیه یا بخیه را لمس نکنید و آن را خشک نگه دارید.
 • برای شستن زخم می‌توان از پد گاز یا پارچه تمیز استفاده کرد
 • از یک انتهای زخم شروع کرده و به طرف دیگر بروید و آن را تمیز کنید
 • ترشحات یا خون خشک شده را بشویید، اما زخم را نکنید
 • از یک حوله نرم و تمیز یا گاز خشک استفاده کنید تا محل زخم را به آرامی خشک کنید
 • هر روز اندام باقی‌مانده خود را بازرسی کنید

بهبودی یک فرآیند در حال انجام است و در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. چندین مرحله در مسیر بهبودی وجود دارد و هرکدام می‌تواند شما را با چالش‌های دشواری روبه‌رو کند و به استراتژی‌های مختلف مقابله‌ای نیاز دارند. بسیاری از مردم احساس می‌کنند صحبت با دوستان و خانواده (یا مشاور) می‌تواند به بهبود پریشانی عاطفی آن‌ها کمک کند.

عوارض دیگر انگشت قطع شده علاوه بر عفونت


افراد ممکن است بعد از قطع انگشت خود احساس درد کنند که به نظر می‌رسد در اندام قطع عضو (درد فانتوم) باشد. درد واقعی است اما مکان آن اشتباه است. در صورتی که درد قبل از قطع عضو شدید باشد یا مدت طولانی طول بکشد، احتمال درد فانتوم وجود دارد. درد فانتوم اغلب قبل از قطع عضو شدیدتر می‌شود، سپس با گذشت زمان کاهش می‌یابد. در بسیاری از افراد، درد فانتوم هنگامی که پروتز پوشیده نمی‌شود (به عنوان مثال در طول شب) شایع‌تر است. اگر در حین عمل جراحی از بی‌حسی استفاده شود، احتمال ابتلا به این درد کاهش می‌یابد.

بعضی از افراد احساس اندام فانتوم را تجربه می‌کنند که دردناک نیست اما احساس می‌کند که اندام قطع شده هنوز وجود دارد. هنگامی که افراد دارای قطع عضو دچار این احساس هستند، ممکن است بایستند (و به این ترتیب به پایین بیفتند). این تجربه معمولاً در شب هنگام اتفاق می‌افتد که افراد برای رفتن به توالت از خواب بیدار می‌شوند. احساس اندام فانتوم بیشتر از درد فانتوم است.

خود اندام باقی‌مانده هم ممکن است دردناک باشد. ماساژ دادن اندام گاهی اوقات به تسکین این درد کمک می‌کند. این درد ممکن است به دلیل عفونت یا ساییدگی پوست (شکستگی پوست) باشد. در چنین مواردی بهتر است افراد به پزشک مراجعه کنند.

توانبخشی قطع عضو انگشت برای جلوگیری از عوارض ناشی از عفونت و درد


به احتمال زیاد به دنبال قطع عضو، توانبخشی را شروع خواهید کرد. اگرچه ممکن است ناراحت کننده باشد، اما توانبخشی ابزاری مهم برای تنظیم موقعیت جدید شما است. دست شما، متخصص فیزیوتراپی یا کاردرمانی شما کار با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا به شما کمک کنند در اسرع وقت بتوانید وظایف زندگی روزمره خود را انجام دهید. در طول درمان، از شما خواسته می‌شود تمرینات و کارهای مختلفی را با اهداف زیر انجام دهید:

 • حفظ حساسیت مفید
 • حفظ طول عملکرد
 • جلوگیری از انقباضات مفاصل مجاور
 • جلوگیری از نوروم سمپتوماتیک
 • رسیدن به عوارض کوتاه مدت

در پایان، جلسات توانبخشی و درمانی برای کمک به شما در مورد قطع عضو حیاتی خواهد بود. بسته به شدت قطع انگشت یا دست شما، تیم درمانی ممکن است شامل روانشناسان و مددکاران اجتماعی نیز باشد.

قطع عضو از دست دادن کامل جزئی انگشت یا اندام در نظر گرفته می‌شود. قطع عضو انگشت یا دست ممکن است در نتیجه آسیب شدید پوستی، تومور بدخیم، عفونت جدی یا آسیب تصادفی نیاز باشد.

اگرچه قطع عضو هر انگشت باعث تفاوت‌هایی در شرایط بدنی می‌شود، اکثر افراد پس از درمان قادر به بازگشت به محل کار، سرگرمی و ورزش خود می‌باشند. با این حال، زمان واقعی برای بهبود و بازیابی شما ممکن است بستگی به عوارض، تحمل درد و نوع قطع عضو داشته باشد. نتایج بهتر در بیمارانی دیده می‌شود که بسیار انگیزه‌مند هستند و تلاش می‌کنند تا به زندگی روزمره خود بازگردند. به طور ساده، انگیزه و تلاش شما برای بهبود می‌تواند نقش مهمی در میزان بهبود شما ایفا کند. همچنین، حفظ و مراقبت از پوست در منطقه قطع عضو باقیمانده بسیار اهمیت دارد و جلوگیری از عفونت بسیار حائز اهمیت است.


بعد از قطع عضو، بهبودی شما شامل دو چیز است: بازگشت شما به روش قبلی زندگی و بهبودی. حالت دوم اغلب به اندازه حالت اول نگران‌کننده است زیرا اندام‌های باقیمانده در معرض خطر عفونت قرار دارند. هر زخم باز می‌تواند عفونی شود و تعداد کمی از زخم‌ها بزرگ‌تر از زخم ایجاد شده در قطع عضو است. زخم قطع عضو می‌تواند به میکروب‌ها، خاک و یا سایر آلودگی‌ها اجازه ورود به جریان خون شما را بدهد و در نتیجه باعث ایجاد عفونت شود. زمانی که در بیمارستان هستید پزشک شما از محل قطع عضو شما مراقبت خواهد کرد اما به محض ترخیص، خودتان باید به درستی از زخم خود مراقبت کرده و مراقبت از اندام باقی‌مانده را حتی پس از بهبودی زخم ادامه دهید زیرا سوکت‌ها و آسترهای پروتز می‌توانند باعث شکسته شدن پوست و عفونت شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی مراقبت های پس از قطع انگشت،راه های پیشگیری از عفونت و یا رزرو نوبت در کلینیک ظفر میتوانید با شماره تلفن های 02188951703 تماس حاصل فرمایید.

علائم عفونت انگشت یا دست قطع‌شده (عفونت دست)


هنگام صحبت از عفونت اندام باقی‌مانده، پیشگیری از عفونت بهتر از درمان آن است. اگر فکر می‌کنید ممکن است در معرض عفونت یا تحریک اندام باقی‌مانده خود قرار گرفته‌اید، به پزشک متخصص خود مراجعه کنید زیرا عفونت اندام باقی‌مانده می‌تواند به عوارض جدی، نیاز به جراحی یا حتی مرگ منجر شود. به دلیل خطراتی که عفونت ایجاد می‌کند، باید به دنبال علائمی مانند حساسیت، گرما در اطراف زخم، درد، تورم، قرمزی، ترشحات و حتی تب باشید. برخی از علائم عفونت نیازمند توجه فوری هستند و شامل کاهش گردش خون، سردی اندام باقی‌مانده، بوی نامطبوع از زخم یا اندام باقی‌مانده، تورم غدد در کشاله ران یا زیر بغل، افزایش اندازه زخم، ترشحات قهوه‌ای یا خاکستری، و تغییر رنگ پوست اطراف زخم به سیاه یا قانقاریا می‌شوند. هر خراش کوچکی ممکن است به عفونت منجر شود، بنابراین در صورت ظاهر شدن هر یک از این علائم، به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت از زخم بعد از قطع عضو انگشت


تغییراتی که قطع عضو ایجاد می‌کند قطعاً زندگی را تغییر می‌دهد. چه یک حادثه ناگهانی و آسیب‌زا منجر به قطع عضو مانند دست یا پا به طور غیرقابل برگشت شده، یا قطع عضو ازطریق یک عمل جراحی پس از بررسی دقیق و آزمایش توسط پزشک، برای بهبودی یا مقابله با پیشرفت بیماری انجام شده است، در هر دو حالت قطع عضو بسیار دشوار است. قطع عضو می‌تواند از نظر جسمی و روحی برای هر کسی چالش‌برانگیز باشد. درک این نکته مهم است که بسیاری از افرادی که جدبدا دچار قطع عضو شده‌اند بسیار خوب عمل می‌کنند و همان شیوه زندگی فعال قبل از قطع عضو را دنبال می‌کنند.

بعد از عمل قطع عضو، توجه‌ها به سمت اندام باقی‌مانده متمرکز خواهد شد. برای حفظ و مراقبت از پوست موجود در اندام باقی‌مانده، جلوگیری از ایجاد عفونت مهم است.

مراقبت از انگشت قطع‌شده عفونی


مراقبت از انگشت قطع‌شده عفونی

تجربه قطع عضو می‌تواند برای سلامت جسمی و روحی شما استرس‌زا باشد. بعد از عمل، مهم است که شما بتوانید بیشتر فعالیت‌های روزمره خود را به تنهایی انجام دهید. برای راحت‌تر بودن و همچنین برای بهبودی سریع‌تر و عوارض کم‌تر، با استامپ خود به صورت قائم بنشینید، از گذاشتن آن روی بالش خودداری کنید و هرروز آن را بشویید.

عادت کردن به زندگی روزمره با انگشت قطع شده مهم است. در حالی که انجام کارهای روزانه ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما مهم و بهتر است که راه‌های جدید را برای دوباره بدست‌آوردن استقلال خود امتحان کنید تا بتوانید کارهای خود را به تنهایی انجام دهید. خودتان وعده‌های غذایی کوچک درست کنید، فضاهای کوچک را سازماندهی کنید و وقت خود را بگذرانید.

حتی پس از بهبود زخم جراحی، اندام باقی‌مانده شما هنوز هم می‌تواند متورم شود. تورم باید کاهش یابد تا اندام باقی‌مانده شما در سوکت پروتز قرار بگیرد. به این فرآیند “شکل دادن” اندام باقی‌مانده گفته می‌شود. ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما برای فرم دادن به اندام باقی‌مانده شما، پوشیدن جوراب فشرده‌سازی ساق بلند را برای شما تجویز می‌کند. جوراب ساق بلند (جوراب فشرده‌سازی) را بپوشید. این جوراب مخروطی است که فشار را به کف اندام باقی‌مانده اعمال می‌کند. فشار به کاهش تورم کمک می‌کند.

طیف گسترده‌ای از گزینه‌های پروتز بعد از قطع عضو یا انگشت وجود دارد. این گزینه‌ها برای تقویت عملکرد با بازگرداندن طول به دست یا انگشت قطع شده طراحی شده‌اند. هدف دستگاه پروتز کمک به شما در تنظیم عضو قطع شده و بهبود ظاهر و زیبایی دست شما است.

نکاتی برای جلوگیری از عفونت انگشت و دست قطع شده در خانه


قبل از نگرانی از آلودگی یا درمان عفونت، باید تمام تلاش خود را بکنید تا در وهله اول در مورد عفونت نگران نباشید نگران نباشید. برای پیشگیری از ابتلا به عفونت، اقدامات پیشگیرانه‌ای لازم است. برای این منظور موارد زیر را انجام دهید:

 • هرروز انگشت خود را با آب و صابون بشویید.
 • آستر پروتز، جوراب، سوکت یا هر چیز دیگری را که با انگشت قطع‌شده شما در تماس است با صابون و آب بشویید. شما می‌توانید این کار را هرروز انجام دهید یا دستورالعمل‌های مورد استفاده در آستر، سوکت و غیره را بررسی کنید زیرا ممکن است دستورالعمل خاصی در مورد نحوه و زمان شستن محصول داشته باشد.
 • اگرچه مهم است که انگشت خود را از خشک شدن حفظ کنید، از استفاده از لوسیون‌هایی که حاوی الکل هستند خودداری کنید ، زیرا الکل می‌تواند باعث خشکی پوست، سوزش و ترک شود که می‌تواند منجر به عفونت شود. اگر از لوسیون برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده می‌کنید، قبل از خواب و در حالی که پروتز خود را درآورده‌اید، از آن استفاده کنید. استفاده از لوسیون قبل از قرار دادن پروتز باعث می‌شود اندام باقی‌مانده شما در داخل پروتز خیلی مرطوب و منجر به عفونت شود.
 • اطمینان حاصل کنید که پروتز شما به درستی و به طور مناسبی، در وسط قرار گرفته و راحت باشد زیرا پروتز خیلی تنگ می‌تواند منجر به افزایش فشارخون در ناحیه و عفونت شود. اگر اندام باقی‌مانده شما در اثر پروتز دچار قرمزی، بی‌حسی، تاول یا فشار می‌شود، در مورد تنظیم آن به پزشک خود یا پزشک متخصص پروتز مراجعه کنید.
 • برای سالم نگه داشتن پوست، دستورالعمل‌های غذایی و میزان مصرف روزانه آب را رعایت کنید.
 • دیابتی‌ها حتی بیشتر در معرض خطر عفونت هستند، بنابراین اگر به دیابت مبتلا هستید سطح گلوکز خود را اندازه‌گیری کرده و هنگام مشاهده اولین علامت بالا بودن سطح قند خون خود یا علائم عفونت ناشی از آن، به دنبال کمک پزشکی باشید.
 • همیشه اسپلینت را دقیقاً مطابق توضیحات پزشک خود بپوشید. از خیس شدن اسپلینت و برداشتن آن خودداری کنید تا زمانی که پزشکتان اجازه دهد.
 • برای مراقبت از آلودگی زخم از دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کنید.
 • داروهای خود را مصرف کنید. هرگونه داروی مسکن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • اگر داروی ضد درد مصرف نمی‌کنید، از پزشک خود بخواهید که تعدادی از مسکن‌ها بدون نسخه را مصرف کنید.
 • تمام آنتی‌بیوتیک‌ها را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. شما هرگز نباید مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را صرفاً به دلیل احساس بهتر بودن متوقف کنید. حتما دوره کامل آنتی‌بیوتیک‌ها را تمام کنید.
 • بعد از اینکه پزشک باندهای شما را جدا کرد، ناحیه یا بخیه را لمس نکنید و آن را خشک نگه دارید.
 • برای شستن زخم می‌توان از پد گاز یا پارچه تمیز استفاده کرد
 • از یک انتهای زخم شروع کرده و به طرف دیگر بروید و آن را تمیز کنید
 • ترشحات یا خون خشک شده را بشویید، اما زخم را نکنید
 • از یک حوله نرم و تمیز یا گاز خشک استفاده کنید تا محل زخم را به آرامی خشک کنید
 • هر روز اندام باقی‌مانده خود را بازرسی کنید

بهبودی یک فرآیند در حال انجام است و در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. چندین مرحله در مسیر بهبودی وجود دارد و هرکدام می‌تواند شما را با چالش‌های دشواری روبه‌رو کند و به استراتژی‌های مختلف مقابله‌ای نیاز دارند. بسیاری از مردم احساس می‌کنند صحبت با دوستان و خانواده (یا مشاور) می‌تواند به بهبود پریشانی عاطفی آن‌ها کمک کند.

عوارض دیگر انگشت قطع شده علاوه بر عفونت


بعد از قطع انگشت، افراد ممکن است دردی را تجربه کنند که به نظر می‌رسد در منطقه قطع شده احساس می‌شود (درد فانتوم). این درد واقعی است، اما محل آن اشتباه است. اگر درد قبل از قطع عضو شدید بوده یا برای مدت طولانی ادامه داشته باشد، احتمال وجود درد فانتوم وجود دارد. درد فانتوم اغلب در ابتدای بعد از قطع عضو شدن شدیدتر است و با گذر زمان کاهش می‌یابد. در بسیاری از افراد، درد فانتوم بیشتر در زمانی رخ می‌دهد که پروتز در استفاده نباشد (مانند شب‌ها). استفاده از بی‌حسی در طول عمل جراحی می‌تواند احتمال درد فانتوم را کاهش دهد.

بعضی از افراد احساس اندام فانتوم را تجربه می‌کنند که دردناک نیست اما احساس می‌کند که اندام قطع شده هنوز وجود دارد. هنگامی که افراد دارای قطع عضو دچار این احساس هستند، ممکن است بایستند (و به این ترتیب به پایین بیفتند). این تجربه معمولاً در شب هنگام اتفاق می‌افتد که افراد برای رفتن به توالت از خواب بیدار می‌شوند. احساس اندام فانتوم بیشتر از درد فانتوم است.

خود اندام باقی‌مانده هم ممکن است دردناک باشد. ماساژ دادن اندام گاهی اوقات به تسکین این درد کمک می‌کند. این درد ممکن است به دلیل عفونت یا ساییدگی پوست (شکستگی پوست) باشد. در چنین مواردی بهتر است افراد به پزشک مراجعه کنند.

توانبخشی قطع عضو انگشت برای جلوگیری از عوارض ناشی از عفونت و درد


به احتمال زیاد به دنبال قطع عضو، توانبخشی را شروع خواهید کرد. اگرچه ممکن است ناراحت کننده باشد، اما توانبخشی ابزاری مهم برای تنظیم موقعیت جدید شما است. دست شما، متخصص فیزیوتراپی یا کاردرمانی شما کار با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا به شما کمک کنند در اسرع وقت بتوانید وظایف زندگی روزمره خود را انجام دهید. در طول درمان، از شما خواسته می‌شود تمرینات و کارهای مختلفی را با اهداف زیر انجام دهید:

 • حفظ حساسیت مفید
 • حفظ طول عملکرد
 • جلوگیری از انقباضات مفاصل مجاور
 • جلوگیری از نوروم سمپتوماتیک
 • رسیدن به عوارض کوتاه مدت

در پایان، جلسات توانبخشی و درمانی برای کمک به شما در مورد قطع عضو حیاتی خواهد بود. بسته به شدت قطع انگشت یا دست شما، تیم درمانی ممکن است شامل روانشناسان و مددکاران اجتماعی نیز باشد.

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما