ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

مراحل عمل پیوند دست و پس از آن

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

مراحل عمل پیوند دست و پس از آن

مراحل عمل پیوند دست و پس از آن

عمل جراحی پیوند دست یک فرایند جراحی کامل است که معمولاً ۱۸ تا ۲۴ ساعت طول می‌کشد. در این عمل، تیم جراحان مسئول انجام عمل جراحی شما است و به طور منظم وضعیت شما را به خانواده‌تان توضیح می‌دهند.

بلافاصله پس از آماده‌سازی دست پیوندی از فرد دهنده، جراحان ابتدا با استفاده از صفحات فلزی، استخوان‌های دست پیوندی را به استخوان‌های دست شما متصل می‌کنند. سپس، با استفاده از بخیه‌های ویژه، رگ‌های خونی، اعصاب و تاندون‌های دست را به هم وصل می‌کنند. پس از اتصال قسمت‌های مختلف دست فرد دهنده و شما، پوست بسته می‌شود تا فرآیند جراحی به پایان برسد.

پس از عمل پیوند دست

بعد از انجام جراحی، شما به بخش مراقبت ویژه (ICU) منتقل می‌شوید و تیم درمانی شما، عملکرد دست یا دستان پیوند شده را کنترل می‌کند. به شما توصیه می‌شود که انگشتان خود را تکان دهید تا اتاق شما گرم شود و چرخش خون در دست یا دستان پیوند شده افزایش یابد.

پس از کسب انرژی کافی و پایدار شدن شرایط شما، از بخش ICU مرخص می‌شوید و به بخش دیگری از بیمارستان منتقل می‌شوید. مدت زمان بستری‌شدن در بیمارستان پس از عمل، معمولاً ۷ تا ۱۰ روز است.

تیم درمانی به شما در مورد کنترل و مدیریت درد پس از عمل کمک می‌کند. آگاهی از چگونگی مدیریت درد، در بهبودی شما نقش بسزایی دارد. بنابراین، به تیم درمانی خود در زمینه درد خود آگاهی داشته باشید.

همچنین، متخصص درمانی دست پیوندی، روی فیزیوتراپی شما کار خواهد کرد و تمرینات لازم برای بازگشت عملکرد دست را به شما خواهد داد. هنگامی که جلسات تمرینی را ندارید، به دست خود آتل ببندید تا ثابت بماند. همچنین، آموزش‌های لازم جهت تمرین دست، بدون کمک فیزیوتراپ، به شما داده خواهد شد.

نگرانی‌های پس از عمل، طبیعی است و ممکن است در خوابیدن و مراقبت از دست یا دستان جدید با مشکل مواجه شوید. در صورت داشتن هرگونه مشکل احساسی و روحی، با تیم درمانی خود در میان بگذارید.

سرکوبگرهای سیستم ایمنی

داروهای سرکوب کننده ایمنی بدن، می‌توانند در توقف سیستم ایمنی بدن جهت تخریب دست یا دستان پیوند شده نقش داشته باشند. پس از انجام عمل، به شما داروهای سرکوب کننده ایمنی داده می‌شود و مصرف آن‌ها تا پایان عمر ضروری می‌باشد. برای کاهش ریسک عوارض جانبی این داروها و خطر رد کردن پیوند، باید نکات زیر را رعایت کنید:

– داروهای سرکوب کننده ایمنی را سر ساعت مشخص و طبق روال، هر روز مصرف نمایید (همراه با غذا یا بدون غذا).
– هیچگاه مصرف این داروها را قطع نکنید، مگر به دستور پزشک.
– انتظار مواجهه با عوارض جانبی را داشته باشید و با تیم پزشکی پیوند در زمینه به حداقل رساندن این عوارض مشورت نمایید.
– مرتباً آزمایش های خونی انجام دهید تا از میزان موثری این داروها اطمینان حاصل کنید.

استفاده از داروهای سرکوب‌کننده ایمنی، هرچند ریسک رد شدن پیوند را کاهش می‌دهد، اما به همراه خود باعث کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها می‌شود. در صورت مواجهه با هرگونه علائمی که به مریضی عفونتی اشاره دارند، مانند تب یا تورم، باید به پزشک یا تیم پزشکی مربوطه اطلاع داده شود.

از آنجایی که پیوند دست یک روش و عمل جراحی نسبتاً جدید می‌باشد، تخمین و پیش‌بینی نتایج حاصل از عمل مشکل خواهد بود. مراقبت‌های پس از عمل جراحی، شانس بدست آوردن دوباره‌ی عملکرد دست یا دستان پیوند شده را افزایش می‌دهد.

اگرچه هیچ تضمینی در مورد میزان بازگشت عملکردهای دست وجود ندارد، دریافت کنندگان دست پیوندی قادر به انجام عملکردهای زیر می باشند:

  • بلند کردن اجسام، مانند پیچ و مهره
  • بلند کردن اجسام سنگین تر با یک دست، مانند بطری شیر کامل
  • استفاده از آچار و دیگر ابزار آلات
  • تغییراتی در کف دست دراز شده
  • استفاده از چاقو و چنگال
  • گره زدن بند کفش
  • گرفتن توپ

قطع شدن پا در بیماران دیابتی

منبع :

http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/hand-transplant/basics/definition/prc-20014037

ایران جراح

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما