ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

پروتزهای هوشمند دست و انگشت

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

 پروتزهای هوشمند دست و انگشت

پروتزهای هوشمند دست و انگشت

محصولات X-Finger و X-Thumb از شرکت Dedrick Medical، نمونه‌هایی از ابزارهای انگشتی هستند. این ابزارها نیازمند واحدهای مچی هستند تا بیمار بتواند مچ را خم و باز کند و ابزار را به صورت موثر فعال نماید. نیروی گرفتن، نه تنها به قدرت بیمار بستگی دارد، بلکه به دامنه حرکتی عملکردی مفصل مورد استفاده برای ایجاد نیرو نیز وابسته است.

تا اخیراً، پروتزهای دارای نیروی خارجی به دلیل حجیم بودن مولفه‌های لازم برای اجرای حرکات انگشتی پیچیده و سینرژیک، برای افراد دارای نقص عضو در قسمتی از دست، کاربردی نبودند. اما فن‌آوری‌های جدیدتر با استفاده از موتورها و فعال‌کننده‌های کوچکتر، قویتر و بهینه‌تر از نظر مصرف انرژی، این امکان را فراهم کرده‌اند که نیروی خارجی در ابزارهای نهایی شبیه‌تر به اندام زنده عمل کرده و شامل تک تک انگشتان، همه انگشتان و شست باشد.

ابزارهای دارای نیروی خارجی هنوز هم توسط بیمار سازماندهی می‌شوند، اما یک منبع نیروی خارجی به منظور تبدیل و یا تشدید سیگنال داده شده برای به کارگیری ابزارهایی استفاده می‌شود. به دلیل در دسترس بودن ساختمان عضلانی باقیمانده ساعد در بیشتر افراد دارای نقص عضو، قسمتی از دست مبدل نسبی سیگنال میوالکتریک رایج‌ترین منبع درون‌داد مورد استفاده برای پروتزهای دست دارای نیروی خارجی است.

منبع کنترل مطلوب برای ابزارهای پروتزی مبتنی برنیروی خارجی به قابلیت کارکردی آناتومی باقیمانده فرد دارای نقص عضو بستگی خواهدداشت درحالت مطلوب ابزارکنترلی دارای دوپردازشگراست یکی برای بازکردن انگشت ها و یکی برای بستن آنها برای افراد دارای نقض عضو در قسمتی از دست منابع درونداد عموما روی همان عضلاتی هستند که معمولا همان حرکت را در دست سالم انجام میدهند.

 

 

 

ابزارهای کنترلی برای افراد دارای نقص عضو، به ظاهر و کارکرد دست طبیعی انسان نزدیک هستند؛ اما هنوز محدودیت‌هایی در استفاده از آنها وجود دارد. ابزارهای نهایی کاملاً الکتریک به دلیل ماهیت ذاتی شان، برای برداشتن اشیا سنگین یا استفاده در محیط‌های مرطوب و پرگردوخاک مناسب نیستند. این ابزارها به باطری‌هایی نیاز دارند که باید روزانه شارژ شوند و برنامه‌ریزی نگه‌داری عمومی و تعمیر آنها نیازمند آموزش و تخصص ویژه است.

سوکت پروتزهای مختص برای بیماران دارای نیاز حرفه‌ای و تفریحی، مانند چنگک برای استفاده از سیم کابل و غیره، ضمیمه‌های چکش و اره و مولفه‌های کمکی برای استفاده از اسلحه یا تیراندازی با کمان یا نواختن یک آلت موسیقی و غیره، می‌تواند روی ساعد گسترش یابد تا امکان موازنه موثر هنگام برداشتن اشیا سنگین فراهم شود. ابزارهای اتصال و یا قطع اتصال مختلفی در دسترس هستند که امکان موثر از ابزارهای نهایی چندگانه با یک سوکت واحد را فراهم می‌کنند.

با این حال، باید به این نکته توجه کرد که سوکت‌هایی که برای بارهای سنگین ساخته می‌شوند، اغلب ممکن است با حرکت موثر مچ تداخل نمایند. بنابراین، باید توان باقیمانده بیمار و انسجام پوست را در نظر گرفت و از این ابزارها با دقت استفاده کرد.

روکش های زیبایی را می توان از جنس pvc/وینیل یا سیلیکون ساخت تا بتوان پایه ای را برای یک پوشش بسیار شبیه به اندام زنده ایجاد کرد که می تواند با سایه روشن وست و ویژگی های اندام سالم هماهنگ شود روکش ها را همچنین می توان به صورت بافت دار textured ساخت تا قابلیت گرفتن اجسام افزایش یابد و اصطکاک در مقابل لباس و مواد دیگر کاهش پیدا کند با این وجود دوام این روکش ها به اندازه  ابزارهای نهایی ساخته شده از فلز یا ترمو پلاستیک نیست و آنها برای استفاده سنگین طراحی نمی شوند اغلب می توان یک روکش  دارای دوام بیشتر را برای استفاده  برای تکالیف سنگین تر طراحی کرد به گونه ای که بیمار بتواند بنا بر اقتضای موقعیت روکش ها را تعویض نماید.

منابع:

-Dilingham T Mckenzie E limb amputation and limb deficiency:Epidemiology and recent trends in the united state .south Med j2002 aug 95

Wedderburn caldwell sanderson olive A wrist -powered prosthesis for the partial hand JACPOC1986

CUccurullo S Physical medicine and rehabilitation board Reviw.demos  Medical Publishing

Roeschlein RA  Domholdt E factors related to successful upper extremity prosthetic use prosthet orthot int 1989

Fraser  CM an evaluation of the use made of cosmetic and functional prosthese by unilateral upper limb amputees.

prosthet orthot lnt

پروتزهای دست مبتنی بر نیروی خارجی

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما