پروتز بینی سیلیکونی: ایمپلنت بینی مصنوعی جایگزین بینی

پروتز بینی سیلیکونی: ایمپلنت بینی مصنوعی جایگزین بینی

 گاهی‌ اوقات برای این که جراح  بتواند یک تومور پیشرفته را از داخل بینی و یا حفره‌های داخل آن بیرون‌ بیاورد، مجبور است بخشی و یا حتی کل بینی را بردارد. اگر بازسازی بینی از طریق عمل جراحی ممکن‌ نباشد در این صورت یک می‌توان بجای آن از پروتز بینی قابل‌ برداشت یا بینی مصنوعی استفاده‌ کرد.

پروتز مصنوعی بینی طوری ساخته‌ می‌شود که بیشتر شباهت ممکن را به بینی واقعی داشته باشد. همچنین جراح بینی مصنوعی را طوری طراحی‌می‌کند که با رنگ پوست شما نیز همخوانی داشته باشد. لبه‌های پروتز طوری ساخته‌ می‌شوند که با سیمای صورت ادغام‌شده و یکی شوند. گاهی‌اوقات شاید لازم‌ باشد که چندین جلسه به پزشک مراجعه‌کنید که پروتز بینی سیلیکونی شما با صورتتان هماهنگ شود.

پروتز بینی مصنوعی را می‌توان به کمک چسب‌های خاص، چسب نواری، عینک و یا ایمپلنت‌های خارج دهانی (دستگاهی که به کمک عمل جراحی به استخوان‌های صورت که پروتز به آن متصل‌شده است) در سر جای خود محکم نگه‌داشته می‌شوند.

ساختن پروتز بینی به همان اندازه که به علم نیاز دارد به همان اندازه نیز یک کار هنری محسوب‌می‌شود لذا نتایج مربوط به زیبایی آن به مهارت پزشک جراح بستگی‌دارد.

ابتدا پروتز بینی تراشیده‌ شده و سپس بر اساس نیازهای فرد قالب‌ریزی می‌شود. نشانه‌های کالبدی، نسبت چهره و تقارن با دقت در نظر گرفته‌می‌شود تا ظاهری رضایت‌بخش و شبیه به بینی طبیعی به همراه داشته باشد. غالبا به این دلیل از لاستیک سیلیکون در ساخت پروتز بینی استفاده‌می‌شود زیرا به راحتی می‌توان آن را همرنگ با پوست و ظاهر فرد کرد.

در کلینیک تخصصی ارتوپدی فنی ظفر تمام مراحل قالب‌گیری و ساخت انواع پروتز از جمله پروتز بینی تحت نظر متخصصین با جدیدترین متدهای روز دنیا انجام‌می‌شود.

 

 انواع پروتز صورت 


پروتز صورت یک وسیله مصنوعی است که از آن برای جایگزین‌کردن قسمتی از صورت که از شکل افتاده و یا از بین‌رفته است استفاده‌می‌شود. افرادی که احتمالا قسمتی از صورت‌ آنها بر اثر سرطان، تروما و یا ناهنجاری‌های مادرزادی از بین‌رفته است به پروتز نیاز دارند. پروتزهای صورت در مقایسه با عمل جراحی مزایا و معایبی متعددی به همراه دارند که می‌توان در مورد آنها با پزشک مربوطه بطور مفصل صحبت‌کرد.

شایع‌ترین پروتزهای صورت عبارتند از:

هرچند که پروتز صورت غالبا ظاهری بسیار شبیه به واقعیت دارند اما استفاده از آن محدودیت‌هایی دارد. پروتزهای صورت بدین منظور طراحی شده‌اند که طرف مقابل را در برخوردهای اجتماعی روزمره از قبیل قدم‌زدن در خیابان، سوارشدن در اتوبوس یا خرید از سوپرمارکت سر کوچه فریب‌دهند. پروتز صورت غالبا می‌تواند نگرانی و دلهره‌های ناشی از برخوردهای اجتماعی و عادی را برطرف‌کند اما در صورت که با دقت و حساسیت به آن نگاه‌شود می‌توان وجود آن بر روی صورت را تشخیص‌داد.

پروتز بینی چیست؟


پروتز بینی چیست

افرادی به پروتز بینی نیاز دارند که کل بینی آنها و یا قسمتی از آن را از دست داده‌اند. دلایل شایع از بین‌رفتن شکل طبیعی بینی شامل برداشتن تومور از طریق بینی، تروما و یا عفونت می‌شود. پروتز بینی را می‌توان با استفاده از ویژگی‌های کالبدی به کمک چسب زخم با درجه پزشکی یا ایمپلنت‌های سر و صورت در جای خود محکم‌کرد. از آنجایی که اندازه و شکل بینی هر فرد با هم متفاوت است لذا پزشک نهایت تلاش‌ خود را می‌کند تا بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه ممکن‌ را از پروتز بینی بدست‌ بیاید. یکی از شایع‌ترین روش‌هایی که می‌توان به پزشک در طراحی پروتز بینی کمک‌کرد استفاده از عکس است. پزشک با تماشای عکس‌های شما و یا عکس یکی از اعضای خانواده، دوستان و یا فردی که بینی‌ او شبیه به بینی شما باشد می‌تواند شکل بینی شما قبل از این که دچار بدشکلی شود را ببیند. اگر فردی که بینی‌ او شبیه به بینی شما است راضی‌باشد در این صورت پزشک می‌تواند بطور مستقیم بینی جدید شما را کپی بینی او طراحی‌کند.

راه‌های اتصال پروتز بینی 


پروتز بینی را می‌توان به کمک یکی از روش‌های زیر در جای خود نگه‌داشت:

  • استفاده از چسب‌های پزشکی
  • استفاده از ایمپلنت‌های ادغام‌شده با استخوان

اتصال پروتز بینی به روش استفاده از چسب‌های پزشکی 

این روش شبیه به استفاده از ماسک و گریم استفاده شده در فیلم‌ها است و نیازمند این است که فرد یک چسب زخم با درجه پزشکی به پشت پروتز بزند تا از این طریق باعث محکم‌شدن آن در سر جای خود شود. شرایط خاص مانند رطوبت بالا، پوست چرب و یا تعریق شدید می‌تواند باعث ‌در رفتگی پروتز  در یک لحظه نا‌مناسب شده و احتمال این وجود دارد که سبب سلب اعتماد به نفس فرد نسبت به استفاده از پروتز بینی شود. با استفاده از این روش می‌توان هر روز عصر پروتز بینی را برداشته و به همراه پوست زیر آن تمیزکرد.

استفاده از ایمپلنت 

این روش نسبت به روش قبلی جهت ثابت‌ نگه داشتن پروتز صورت و بینی مطمئن‌تر است. استفاده از ایمپلنت ادغام‌شده با استخوان که به آن ادغام ایمپلنت نیز می‌گویند نیازمند دو عمل جراحی جزئی می‌باشد. در جراحی اول فیکسرهای کوچک تیتانیوم را در داخل استخوان پیوند می‌کنند و حداقل سه ماه طول‌می‌کشد تا استخوان در اطراف ایمپلنت رشدکند و باعث محکم‌شدن جای پروتز شود. جراحی دوم که اباتمنت نامیده‌می‌شود در آن ایمپلنت به کمک تیتانیوم واسطه فراتر از سطح پوست می‌رود. بعدها می‌توان از اباتمنت برای نگه‌داشتن میله‌های طلا استفاده‌شود تا پروتز بدان متصل‌شود یا از آهنربا استفاده شود. روش ادغام ایمپلنت به شدت حفظ و نگه‌داری پروتز را بهبود بخشیده و باعث کسب نتایج به مراتب بهتری از نظر زیبایی می‌شود. همچنین این شکل از پروتز بایستی در هر شب برداشته شده و به همراه پوست زیر پروتز تمیزشود.

گاهی‌اوقات هر دو جراحی در قالب یک عمل صورت‌می‌گیرد. متاسفانه تمامی افرادی که به پروتز صورت نیازدارند نمی‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای روش ایمپلنت به روش ادغام با استخوان باشند لذا گزینه‌های درمانی بایستی توسط یک تیم توانبخشی مجرب پروتز سر و صورت با فرد بیمار در میان گذاشته شود.

پروتز صورت و بینی به مرور زمان فرسوده شده و برخی از ارزش‌های زیبایی خود را از دست می‌دهد. فرسودگی و از کار افتادگی پروتز به دلیل عوامل متعددی همچون آلودگی، روغن‌های بدن و نور فرابنفش رخ‌می‌دهد و به تدریج رنگ‌ها به سمت زردی می‌رود. معمولا باید تقریبا هر دو سال یک بار پروتز بینی یا صورت را مجددا از نو ساخت.

مزایای ایمپلنت پروتز بینی


مزایای ایمپلنت پروتز بینی

ایمپلنت‌های سر و صورتی که به استخوان متصل‌می‌شوند مزایای زیادی نسبت به اتصال ایمپلنت به روش استفاده از چسب دارند که شامل موارد زیر می‌باشد:

  • طول عمر مفید پروتز در این روش بیشتر است.
  • نتایج حاصل از این روش از نظر زیبایی بهتر است و لبه‌های پروتز در این روش بسیار نازک‌بوده و با پوست صورت ترکیب‌می‌شوند.
  • مشکلات ناشی از تمیزکردن محصولات چسبی از روی پوست و پروتز وجود ندارد.
  • پروتز بینی به راحتی به محل صحیح متصل‌می‌شود.
  • اعتماد بنفس بیماران در حفظ و نگه‌داشتن مطمئن پروتز در این روش بیشتر است.

مراقبت از بافت اطراف اباتمنت‌ها 


تمیزکردن نواحی اطراف اباتمنت‌ها جهت سلامت درازمدت ایمپلنت بسیار حیاتی است. حتما اطمینان حاصل‌کنید که قبل از اینکه به پروتز دست بزنید دستانتان و پوستتان تمیزباشد. هر روز پوست اطراف اباتمنت را تمیزکنید. بهترین روش برای این کار زمانی است که موهای خود را می‌شویید زیرا شامپو و آب‌ گرم به نرم‌شدن هرگونه چرک و کثیفی کمک‌می‌کند که ممکن‌است در قسمت پایه اباتمنت انباشت شده باشد. به آرامی این نواحی را با مسواک بچه بشویید. قسمت مویی مسواک را در کناره‌های اباتمنت و به شکل موازی با پوست بمالید و سعی‌کنید که با پوست تماسی نداشته باشد لذا باید دقت‌کنید که پوست بر اثر فشار شدید مسواک دچار آسیب‌دیدگی نشود. بایستی به آرامی رسوبات انباشت‌شده تمیزشود. برای تمیزکردن و از بین بردن این رسوبات و چرک‌ها می‌توانید از هر نوع صابون یا شامپویی استفاده‌کنید. در آخر به دقت قسمت مورد نظر را با آب خالی بشویید زیرا باقی‌ماندن کف و صابون می‌تواند باعث تحریک و سوزش پوست شود. بخاطر داشته باشید که باید همواره مسواک بچه تمیز بوده و زود به زود آن را عوض‌کنید. پس از تمیزکردن نواحی مربوطه به آرامی آن قسمت را خشک‌کنید. با استفاده از پراکسید هیدروژن که با آب (۵۰:۵۰) رقیق شده به راحتی می‌توان رسوبات و چرک‌های انباشت‌شده را زدود. از مالیدن الکل ایزوپروپیل یا پراکسید هیدروژن نیتروژن بر روی پوست خود اجتناب‌کنید. اگر دچار درد مداوم، تورم یا قرمزی در اطراف اباتمنت شدید در این صورت با پزشک تماس‌بگیرید زیرا این موارد می‌توانند نشانه‌ای از عفونت یا شل‌شدگی اجزا باشند. ممکن‌است که پزشک قطره‌های آنتی بیوتیک یا استروئید و یا پماد را برای شما تجویز‌کند. پیش از استفاده از پماد بدون نسخه با پزشک خود مشورت‌کنید. در ابتدا شما باید هر ۶ ماه یکبار بطور مرتب و منظم به پزشک مراجعه‌کنید تا به حفظ و نگهداری پروتز خود کمک‌کرده و اباتمنت‌های شما مورد معاینه و بررسی قرارگیرند. برای تمیزکردن قسمت‌های اطراف اجزاء که دسترسی به آنها دشوار است می‌توان از پاک‌کننده‌های غیرالکلی کودکانه استفاده‌کنید. از این مواد بعنوان یک خلال‌ دندان در نواحی اطراف اجزاء استفاده‌کنید. شاید لازم باشد که برای داشتن دید بهتری از اباتمنت یک آیینه دارای بازوهای آکاردئونی بخرید. همچنین به کمک یک آیینه کوچک دهانی نیز می‌توان وضعیت اباتمنت‌ها را بررسی‌کرد.

هر چند وقت یکبار باید به پزشک مراجعه‌کرد؟


هر چند وقت یکبار باید به پزشک مراجعه‌کرد؟

مراجعه سالانه به پزشک می‌تواند عمر مفید پروتز بینی یا پروتز اوربیتال را افزایش‌دهد. پزشک به طور کامل پروتز شما را تمیزمی‌کند، در صورتی که پروتز دچار تغییر رنگ شده باشد آن را درست‌می‌کند و هر گونه ترمیم و تعمیری که نیاز باشد آن را برطرف‌می‌کند. بیمارانی که از ایمپلنت‌های سر و صورت استفاده‌می‌کنند باید هر ۶ ماه یکبار به پزشک مراجعه‌کنند تا پوست اطراف اباتمنت‌ها و طراحی پروتز بررسی‌شود.

ماندگاری و طول عمر پروتز بینی چقدراست؟ 


طول عمر پروتز بینی سیلیکونی چیزی یک تا سه سال است و به عوامل زیادی همچون محیط کاری و خانه، قرارگرفتن در معرض نور خورشید، نوع پوست و رعایت بهداشت بستگی‌دارد. در اکثر موارد می‌توان یک پروتز بینی را به کمک از پیش قالب موجود از بینی شما در طی یک یا دو جلسه بازتولیدکرد. هرگاه که صورت فرد رشدکرده و یا دچار تغییر شده باشد در این صورت شاید لازم باشد که مجددا پروتز شما قالب‌گیری شود.

انواع پروتز پنجه پا: نحوه ساخت و قیمت پروتز سیلیکونی پنجه پا