ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

کفی طبی ژله ای: موارد استفاده و معیارهای انتخاب نوع کفی ژله ایی

در تعداد زیادی از داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات پزشکی انواع مختلفی از کفی طبی ارائه  ‌‌شود که باعث راحتی بیشتر و محافظت از پا خواهد شد. این کفی‌های ژله ای که به آن‌ها پد نیز گفته می‌‌شود درون کفش قرار می‌گیرند و از پا محافظت می‌کنند. شما می‌توانید با سفارش دادن یک کفی طبی به محافظت بیشتر از پای خود کمک کنید. برای افرادی که فعالیت جسمانی زیادی دارند و معمولاً استفاده از کفی طبی در کفش ورزشی با استفاده از کفی در مواردی که کفی خود کفش نازک است توصیه می‌شود تا از پا محافظت بیشتری شود. در حال حاضر تحقیقات انجام شده و بررسی این نوع از محصولات و عملکرد آن‌ها برای محافظت از پا و جلوگیری از بروز مشکلات مفصل پرداخته اند. به این ترتیب اطلاعات زیادی در خصوص استفاده از کفی طبی و نقش آن‌ها در تسکین درد و جلوگیری از بروز علائم و نشانه‌های درد مفصل و مشکلات مفصل از قبیل آرتروز، خار پاشنه یا درد زانو وجود دارد.

هنگامی که به دنبال انتخاب یک کفی ژله ای برای کفش خود هستید اولین کاری که باید انجام بدهید مشورت با پزشک است که به شما برای انتخاب بهترین نوع کفی طبی و متناسب با شرایط پای شما کمک خواهد کرد. قبل از خریدن هر نوع کفی ژله ای با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و یک کفش مناسب را انتخاب کرده و از مزایای حاصل از آن بهره مند شویم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره­ی کفی ژله­ای و یا رزرو نوبت در کلینیک ظفر  با شماره تلفن­ 02188951703 تماس حاصل فرمایید.

 

 کفی طبی ژله ای چه عملکردی دارد؟


 کفی طبی ژله ای چه عملکردی دارد؟هدف از تهیه کفی ژله‌ای ایجاد بافت محافظ برای پا و جلوگیری از ساییدگی پا و انگشتان با کفش و بروز درد است. برخی از انواع خاص کفی طبی به اصلاح قوس زیاد پا صافی کف پا و رفع مشکلات دردناک پا از قبیل پلانتار فاسیا می‌پردازند. استفاده از کفی ژله ای یا کفی تهیه شده از فوم میزان ضربه ای که به پای شما وارد می‌‌شود را کاهش خواهد داد. افرادی که در طول روز مدت زیادی سرپا هستند و از پاهای خود خیلی کار می‌کشند می‌توانند از مزایای حاصل از استفاده از کفی طبی بهره مند شود.

 

 کفی ژله ای از چه چیزی ساخته شده است؟


 مواد مورد استفاده برای تهیه کفی طبی نقش مهمی را در تعیین پایداری و قابلیت عملکردی آن ایفا می‌‌کنند. رایج ترین موادی که برای تهیه کفی طبی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند چرم، فوم و ژل و چوب پنبه که هر یک از آنها با مزایا و معایب خاص خود همراه هستند و بهتر است که قبل از تهیه هریک از آن‌ها به مقایسه بپردازیم. فوم برای افرادی مناسب است که قصد دارند از کف پای خود بیشتر محافظت کنند و فشار از روی پای آن‌ها برداشته شود از سوی دیگر کفی چوب پنبه بافت محافظه بیشتری دارد اما بالشتک ضربه گیر آن کمتر است. کفی ژله ای می‌تواند یک بالشتک ضربه گیر مناسب را برای پا به وجود بیاورد تا شما بدون مشکل در طول روز به انجام کارهای خود بپردازید. علاوه بر آن این نوع کافی به درمان مشکلات پا و آسیب دیدگی‌های آن کمک خواهد کرد و برای صافی کف پا و انحنای زیاد آن مفید خواهد بود. بهتر است بدانید استفاده از کفش مناسب می‌‌تواند باعث کاهش درد پا و مفصل شود.

 

 آیا کفی ژله ای انتخاب مناسبی برای کفش ورزشی است؟


 مهمترین مسئله که باید در هنگام انتخاب یک جفت کفش ورزشی جدید به خاطر داشته باشید تهیه یک جفت کفش مناسب است که به خوبی با پای شما تناسب داشته باشد و نیاز به تغییرات چندانی نداشته باشد. برخی از انواع برندهای کفی طبی دارای محصولاتی هستند که برای افراد مبتلا به آرتروز طراحی شده اند و ارزش امتحان کردن را دارند. در مواردی که درد زانو و پا با استفاده از کفی طبی برطرف شده است می‌توان هر روز پس از پوشیدن کفش از پماد مخصوص درد استفاده کرد. متاسفانه استفاده از کفی طبی یک راه حل سریع برای تسکین درد آرتروز نیست اما امتحان کردن آن در کنار سایر روش‌های تسکین دهنده درد و روش‌های جلوگیری کننده ارزش دارد.

 

 فرق ارتوز و کفی طبی ژله ای چیست؟


 کفی طبی و ارتو یک راه حل مناسب برای تعداد زیادی از مشکلات مربوط با پا است و می‌تواند در کاهش درد و کاهش سایر مشکلات جسمانی و حرکت مفید باشد. اگرچه این دو عبارت اغلب به جای هم استفاده می‌‌شوند دو نوع محصول مختلف هستند که عملکرد متفاوتی دارند و به همین دلیل باید اطمینان حاصل کنید که از یک محصول مناسب استفاده می‌کنید.

 

 کفی طبی

 کفی طبی به محصولاتی گفته می‌‌شود که شما می‌‌توانید برای تهیه آن به داروخانه‌ها یا سایر مراکز عرضه محصولات پزشکی مراجعه کنید. این محصول معمولاً از مواد ژله مانند ساخته شده است و دارای سایر اشکال فومی یا پلاستیکی برای بهبود برخی از مشکلات خاص پا از قبیل صافی کف پا طراحی شده اند. کفی طبی از پا محافظت می‌کند و به اشکال مختلف باعث کاهش درد می‌شود. اگر چه این محصول باعث تسکین موقت درد می‌شود یک وسیله محافظتی مناسب است که در تعداد بالا تولید می‌شود و پاسخگوی نیازهای تعداد زیادی از افراد است. شما باید از یک کفش مناسب استفاده کنید تا شرایط و درد پای شما بهبود پیدا کند به عبارتی استفاده از کفی‌های نامناسب باعث تسکین علائم و نشانه‌های شما نمی‌شود و ممکن است با گذر زمان آن‌ها را بدتر کند.

 

ارتوز  

ارتوز شبیه کفی طبی است اما تفاوت آن‌ها این است که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند که این امر بدین معنا نیست که علاوه بر ایجاد تماس با پا می‌تواند به بهبود مشکلات خاص آن نیز کمک کند. این امر به طرز قابل توجهی باعث افزایش تاثیر گذاری آن در کاهش درد و اصلاح مشکلات فعلی پامی‌شود. ارتوز همانند کفی طبی را می‌توان به عنوان یک محافظ برای کف پا و قوس کف پا مورد استفاده قرار داد. ارتوز برخلاف کفش طبی برای اصلاح حالت بدن شما در هنگام ایستادن و راه رفتن طراحی شده است حتی وجود یک انحراف خفیف در پای شما باعث ایجاد مشکل در بدن و راه رفتن شما شود. استخوان ساق پا، زانو و کمر از جمله نقاطی هستند که نامناسب بودن حالت بدن بر روی آنها تاثیر می‌گذارد. استفاده از ارتوز در این شرایط می‌تواند با توزیع یکسان فشار در اطراف پا به این مشکل پاسخ بدهد و شما اطمینان حاصل کنید که پای شما به طرز مناسب به زمین ضربه می‌زند به همین دلیل شما باید از ارتوز سفارشی استفاده کنید. طول عمر کفی طبی حدود شش ماه است اما ارتوز می‌تواند تا ۵ سال نیز ماندگاری داشته باشد. این اعداد زمانی را مشخص می‌‌کنند که می‌‌توان از این محصولات استفاده کرد به این ترتیب اگر شما دچار مقداری درد و ناراحتی در برخی شرایط هستید کفی طبی می‌تواند انتخاب مناسب برای شما باشد. ارتوز به ارائه نتایجی می‌پردازد که در مقایسه با استفاده از کفی طبی قابل توجه تر هستند و سریع تر به دست می‌‌آیند به این ترتیب اگر شما به طور مداوم و به صورت طولانی دچار درد هستید باید از ارتوز استفاده کنید. اگرچه کفی طبی به اندازه ارتوز کارایی ندارد می‌تواند باعث تسکین موقت درد شود اما به طور کلی بیشتر برای افرادی مناسب است که به طور مداوم دچار درد هستند. در واقع می‌توان برای انجام آن دسته از فعالیت‌هایی که باید مدت زیادی روی پای خود بایستید استفاده از کفی طبی انتخاب مناسبی خواهد بود. به ‌عنوان مثال کفی طبی در میان فروشندگان و کارکنان رستوران بسیار پرطرفدار است. به این ترتیب اگرچه این دو محصول تقریباً مشابه هستند و عملکرد متفاوت دارند و باعث بروز نتایج دلخواه می‌شوند. همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم مشکلات تخفیف پا بر روی کل بدن تاثیر می‌گذارند و به همین دلیل ممکن است شما پس از شوید از کفی طبی استفاده کنید اما باید بدانید که ممکن است منجر به بدتر شدن شرایط خود شوید. در صورتی که نمی‌دانید کدام یک برای شما بهتر است باید با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

 

معیارهایی که برای ارزیابی پا استفاده می‌شود


 اگر تصمیم به خرید و یا استفاده از کفی ژله ای را دارید معیارهای زیر را در انتخاب آن در نظر بگیرید:

معیارهایی که برای ارزیابی پا استفاده می‌شود محافظت از پا

 همه کفی‌های ژله ای به طور یکسان از پا محافظت نمی‌کند به این ترتیب شما باید اطمینان حاصل کنید که کفی ژله ای انتخاب شده با شرایط پای شما تناسب و هماهنگی لازم را دارد. این نوع کفی‌ها به لطف استفاده از بالشتک ژله ‌ای و ویژگی‌هایی که دارد و راحتی بیشتری را به وجود می‌‌آورند. بالشتک محافظ فومی کف پا یکی از ویژگی‌های بسیار مهم کفی طبی است که باعث ایجاد راحتی بیشتر و محافظت بهتر از پای ورزشکاران می‌شود. بهترین نوع کفی طبی ژله ‌ای به کفی‌هایی گفته می‌شود که ضمن انعطاف پذیری مناسب با پا باعث پایداری و محافظت بهتر از آن می‌‌شوند. این کفی‌های طبی با ایجاد تناسب و محافظت از یک گزینه مناسب برای انواع مختلف پا با ارتفاع متفاوت قوس آن هستند. اکثر دوندگان دارای قوس کف پا هستند که عبارتند از قوس متوسط، قوس زیاد و صافی کف پا یا قوس کم پا. به این ترتیب اگر قوس کف پای شما زیاد است به یک نوع کفی نیاز دارید که به خوبی از کف پا محافظت می‌کند. شما باید به تهیه یک نوع کفی بپردازید که با شما تناسب دارد و پاسخگوی همه نیازهای شما است سپس اقدام به خرید آن نمایید زیرا در صورتی که کف انتخابی با شرایط پای شما تناسب نداشته باشد کارایی مورد نظر را نخواهد داشت.

 

 سایز کفی طبی

 اگر به صورت اینترنتی سفارش کفش طبی پرداخته اید باید از تناسب و سایز آن با پای خود تنها حاصل کنید. هنگامی که به دنبال سایز مناسب کفی هستید برخی از پزشکان و مراکز درمانی به ارائه یک کفی می‌‌پردازند که به خوبی با شرایط پای شما مطابقت دارد و سایز آن مناسب است. انواع مختلف سایز کفش به سایزهای متفاوتی از کفی نیاز دارند و اگر شما می‌خواهید از مزایای حاصل از کیفیت بی بهره مند شوید باید کفی با سایز کفش شما تناسب داشته باشد. به طور کلی شما باید به تهیه یک کفی ژله ای مناسب بپردازید که با پای شما تناسب دارد و سایز آن مناسب است و اگر به صورت اینترنتی آن را سفارش داده اید باید پای خود را اندازه بگیرید و با اندازه‌هایی که در جدول سایز بندی وجود دارد مقایسه کنید. شما می‌توانید بر اساس نیازهای خود به انتخاب بهترین کفی ژله ای بپردازید.

 

 راحتی بیشتر  

 مهمترین چیزی که باید در هنگام تهیه کفش و کفی ژله ای به آن توجه داشته باشید راحتی بیشتر است به همین دلیل پزشکان برای انواع مختلف کفی ابتدا به این مسئله توجه می‌کنند.

 

 ویژگی‌ها  

 همه کفی‌های طبی یکسان نیستند و شما باید ابتدا نگاهی به انواع ویژگی‌های آنها بیندازید. اکثر کفی‌ها و ارتوزها یکی از این چهار ویژگی را دارند: بستر سفت پا، بستر نیمه سفت پا و بستر محافظ مخصوص صافی کف پا. این نوع کفی طبی برای انواع آناتومی کف پا طراحی شده است به این ترتیب هنگامی که به انتخاب یک کفی طبی می‌پردازید باید محصولی را انتخاب کنید که به شما برای دویدن کمک می‌کند.

مشاوره رایگان پروتز Call Now Buttonتماس با ما