ارتز (بریس) سندروم تونل کارپال: مچ‌بند مناسب در درمان و کنترل درد

ارتز (بریس) سندروم تونل کارپال: مچ‌بند مناسب در درمان و کنترل درد

ارتز (بریس) سندروم تونل کارپال: مچ‌بند مناسب در درمان و کنترل درد

اگر شما درد، احساس گزگز یا بی حسی در انگشتان دست خود دارید ممکن است به سندرم تونل کارپال مبتلا شده باشید. این یک بیماری رایج است که ممکن است هر فردی با هر شغلی از واردکننده اطلاعات تا بسته‌بندی گوشت به آن مبتلا شود. این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که بر عصب میانی فشار وارد شود و باعث بیحسی انگشت شصت و تمام انگشتان دیگر دست به جز انگشت کوچک می‌شود. عصب میانی از مچ دست و از مسیر تونل کارپال که یک مسیر باریک است و به وسیله استخوان و رباط ساخته شده است عبور می‌کند. اگر مچ دست شما متورم شود و این تونل تحت فشار قرار گیرد، عصب میانی فشرده شده و باعث بروز علائم می‌شود. در موارد شدیدتر ابتلا به سندرم تونل کارپال، شما ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی داشته باشید اما اگر به موقع نسبت به درمانان اقدام کنید می‌توانید به روش‌های ساده‌تری مانند استفاده از مچ‌بندهای طبی و مصرف مسکن‌ها آن را برطرف کنید.

بیشتر افراد در هنگام خوابیدن، مچ دست خود را خم می‌کنند. یک بریس می‌تواند مفید باشد زیرا مچ دست را صاف و در حالت طبیعی آن نگه می‌دارد. یک مطالعه در سال 2012 انجام شده است که نشان می‌دهد استفاده از بریس یا مچ‌بند در هنگام شب بیش از استفاده از سایر روش‌ها به تسکین علائم کمک می‌کند. ممکن است استفاده از مچ‌بندهای طبی در هنگام روز نیز برای شما مفید باشد؛ به خصوص در هنگام انجام فعالیت‌هایی که باعث بروز درد می‌شوند. حرکات تکراری یا فشار زیاد روی مچ دست می‌تواند باعث تشدید علائم شود. در صورت امکان در هنگام کار کردن از مچ‌بندهای طبی استفاده کنید. پس از این که مچ‌بند را از دست خود خارج کردید باید مچ خود را به طور عادی تا آنجایی که می‌توانید حرکت دهید. این کار باعث تقویت عضلات دست شما می‌شود. فقط باید سعی کنید که از فشار آوردن زیاد به مچ دست خود اجتناب کنید.

آدرس کلینیکمیدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس: 02188951703

ایمیل: zafarr.clinic@gmail.com

کاربرد بریس و ارتز مچ دست در درمان سندرم تونل کارپال


کاربرد بریس و ارتز مچ دست در درمان سندرم تونل کارپال

اگر شما به سندرم تونل کارپال مبتلا شده‌اید احتمالاً استفاده از مچ‌بندهای طبی می‌تواند به تسکین درد شما کمک کند. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که از مچ‌بند خود در هنگام روز و در هنگام انجام کارهای تکراری استفاده کنید یا فقط از شما بخواهد که از بریس در هنگام خوابیدن استفاده کنید. آیا استفاده از بریس واقعاً مؤثر است؟ بستگی دارد. استفاده از بریس‌ها غالباً برای افرادی که به سندرم تونل کارپال خفیف تا متوسط مبتلا هستند مؤثر و مفید واقع می‌شود. افرادی که از بریس استفاده می‌کنند گزارش داده‌اند که علائم آنها مدت کمتری وجود داشته است. آنها همچنین کمتر دچار بیحسی، گزگز و سوزش در مچ دست خود در زمان بیدار شدن از خواب شده‌اند. به یاد داشته باشید چیزی به عنوان یک بریس کامل و عالی وجود ندارد. بهتر است برندهای مختلف را امتحان کنید و ببینید که کدام یک درد را بیشتر تسکین می‌دهند. ممکن است نتایج پس از 3 تا 4 هفته دیده شوند.

چگونه باید از یک مچ‌بند طبی برای تونل کارپال استفاده کرد؟


چگونه باید از یک مچ‌بند طبی برای تونل کارپال استفاده کرد؟

استفاده از یک بریس برای تونل کارپال کاملاً آسان است و می‌تواند به میزان زیادی باعث کاهش علائم شود. تصویر بالا نشان می‌دهد که چگونه می‌توان از بریس تونل کارپال ACE استفاده کرد:

  • مرحله 1: بست‌های را از روی بریس مچ تونل کارپال باز کنید. دست خود را وارد مچ‌بند کنید به طوری که اسپیلینت فلزی رو به کف دست شما قرار گیرد.
  • مرحله 2: بند مرکزی را بسته و سپس همه بندها را به اندازه‌ای محکم کنید که دست شما داخل مچ‌بند راحت باشد.

این دستورالعمل‌ها مشابه دستورالعمل‌های عمومی است که برای مچ‌بندهای دیگر که بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می‌رسند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 چرا نحوه استفاده از مچ‌بندهای طبی مهم است؟


 چرا نحوه استفاده از مچ‌بندهای طبی مهم است؟

پوشیدن مچ‌بندهای طبی برای تسکین درد تونل کارپال هم می‌تواند خوب باشد و هم می‌تواند بد باشد که به نحوه استفاده و نوع پوشیدن آن بستگی دارد. آنها می‌توانند تاندون‌ها و عصب‌های مچ دست را نگه داشته و تسکین دهند تا بدن بتواند التیام پیدا کند یا ممکن است این عارضه را تشدید کرده و باعث درد بیشتر شوند. مشکل برای بیشتر مردم این است که بریس‌ها را به طور اشتباه می‌پوشند یا آنها را خیلی محکم می‌کنند و به مدت زیادی از آنها استفاده می‌کنند. استفاده از یک مچ‌بند طبی یا اسپیلینت تونل کارپال مرغوب به صورت درست و صحیح از اهمیت زیادی برخوردار است. سایز بریس مچ دست باید درست و مناسب باشد. دستورالعمل‌ها را مطالعه کنید تا بتوانید سایز مناسب را خودتان اندازه‌گیری کنید. ممکن است شما فکر کنید که محکم‌تر بودن مچ‌بند بهتر است اما این طور نیست. درد تونل کارپال ناشی از فشرده شدن عصب میانی است که محکم بستن مچ‌بندهای طبی نیز باعث تشدید آن می‌شود. با این کار درد و علائم تشدید می‌شوند! بریس مچ تونل کارپال باید راحت باشد اما نباید محکم باشد. دست و انگشتان آن نباید به دلیل استفاده از بریس ضربان پیدا کرده یا متورم شوند. شما باید بتوانید نوک انگشت کوچک دست خود را زیر بریس مچ قرار دهید اما نباید فضایی بیشتر از این وجود داشته باشد. بریس‌ها باید مچ دست را نگه دارند اما از آنجا که گچ نیستند نباید باعث بی‌حرکتی مچ دست شوند.

 زمانی که مچ‌بند مناسب را یافتم، چه مدت باید از آن استفاده کنم؟


 زمانی که مچ‌بند مناسب را یافتم، چه مدت باید از آن استفاده کنم؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که باید مدت زیادی از مچ‌بندها استفاده کنید از آنها در 24 ساعت هر روز و هر 7 روز هفته استفاده می‌کنند که نیازی نیست. بریس مچ را باید در زمان انجام فعالیت‌های تکراری مانند کارهایی که نیاز به خم کردن و چرخاندن مچ دست دارند مورد استفاده قرار داد. اگر شما نشسته‌اید، تلویزیون تماشا می‌کنید، مطالعه می‌کنید یا کارهای ساده و معمولی انجام می‌دهید که از مچ دست در آنها استفاده نمی‌شوند باید مچ‌بند را از دست خود خارج کرده و اجازه دهید که مچ دست شما نفس کشیده و استراحت کند. یک ایده خوب دیگر برای استفاده از مچ‌بندهای طبی این است که در هنگام شب از اسپیلینت یا مچ‌بندهای مخصوص استفاده کنید. این بریس‌های شبانه برای استفاده در شب مناسب هستند و به کاهش علائم تونل کارپال در شب کمک می‌کنند. از آنجا که بسیار از افراد غالباً با حالتی نامناسب می‌خوابند، استفاده از بریس‌ها شبانه می‌تواند نتایج خوبی به همراه داشته باشد و علائم را تسکین دهد.

ارتز بالای زانو برای مراقبت های پس از جراحی و تقویت جریان خون

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.