ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

انواع پروتزهای سیلیکونی دست و پا:هزینه

 

انواع پروتزهای سیلیکونی دست و پا

پیشرفت در فن‌آوری ساخت پروتز، عملکرد طبیعی پروتز را ارتقا داده و ظاهری زیباتر و طبیعی‌تری را به اندام قطع شده می‌دهد؛ اما در بیشتر موارد به دلیل برخی محدودیت‌های بیمار، استفاده از مناسب‌ترین روش پروتز امکان پذیر نیست. پروتز سیلیکونی که مناسب با هر بیمار و با برخی عملکردهای منفعل ساخته می‌شود، نقش عمده‌ای را در توان‌بخشی این دسته از بیماران دارد. پروتز زیبایی مشابه با رنگ طبیعی و بافت طبیعی بدن ساخته می‌شوند. امروزه پروتزهای زیبایی به انتخاب اولیه و اصلی افراد قطع عضوی تبدیل شده‌اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی مزایا، کاربرد و قیمت پروتزهای سیلیکونی و یا رزرو نوبت در کلینیک ظفر می‌توانید با شماره تلفن‌ 02188951703 تماس حاصل فرمایید.

پروتزهای سیلیکونی 


از بازیابی توانایی حرکتی گرفته تا بازگرداندن توانایی فرد برای انجام کارهای روزمره، پروتزها کیفیت زندگی یک بیمار را ارتقا می‌دهند. این پروتزها چه به صورت اندام‌های مصنوعی یا پروتزهای زیبایی ساده‌تر باشند، بر اساس بسیاری از نیازهای فرد با مواد مناسبی ساخته می‌شوند. برای مثال، پروتزها طبق ماهیتشان، باید به مدت طولانی با حداقل بخشی از بدن بیمار در تماس باشند؛ بنابراین این کار به نوبه خود مستلزم آن است که آن قسمت از پروتز که در تماس با بدن بیمار است، از یک ماده کاملاً زیست سازگار ساخته شود. به همین ترتیب، بخش‌های باریک اندام‌های پروتزی که باید بر روی اندام باقیمانده قرار گیرند، باید بتوانند شوک‌ها و فشارهای ناشی از استفاده منظم را جذب کنند، فشارهایی مانند نیروهای دینامیک در فعالیت‌هایی مانند دویدن.

سیلیکون‌ها دارای خواص بسیاری هستند که برای پروتزها مورد نیاز می‌باشند: دارا بودن مجموعه‌ی گسترده‌ای از دورومرهای موجود (از نرم تا سفت)، اینرسی شیمیایی، سازگاری با محیط زیست، دوام، توانایی پیوند خوردن با به لایه‌های مختلف (اغلب بدون پرایمر یا چسب زیر کار) و دامنه دمای مفید گسترده. همه این‌ها دلایلی هستند که سازندگان پروتزهای اعضای مصنوعی به‌طورمعمول از سیلیکون استفاده می‌کنند.

سیلیکون‌های درجه پزشکی از مزیت بیشتری برای میزان تمیزی استثنایی و عاری بودن از آلودگی برخوردارند، ویژگی که برای تماس طولانی مدت این پروتزها با بدن بیمار ورد نیاز است و این مزیت باعث می‌شود تا این پروتزها در کاربردهای پروتزی فراوانی مورد استفاده قرار بگیرند.

تقریباً برای هر نوع کاربرد پروتز، یک نوع سیلیکون یا روش ساخت وجود دارد که می‌تواند نیاز بیمار را برآورده کند. ویسکوزیته پایین لاستیک سیلیکون مایع (LSR)، برای پر کردن سریع قالب مناسب است. از طرف دیگر، لاستیک با مقاومت بالا (HCR) می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای ساخت قطعات از طریق قالب‌گیری انتقالی، قالب‌گیری با فشرده سازی یا روش اکستروژن باشد. همچنین در ساخت پروتز، از لاستیک‌های سیلیکونی پخت شونده در دمای اتاق (RTV) با درجه پزشکی استفاده می‌شود.

مزایای پروتزهای سیلیکونی 


گزینه‌های پروتزی با مواد مقرون به صرفه‌تر، راهی برای فراهم کردن پروتزهای جدید و مناسب‌تر و در نهایت رسیدن بیمار به نتایجی بهتر خواهد بود. این مورد درست مانند پروتزهای موقت، برای پروتزهای دائمی مانند اندام‌های مصنوعی نیز صادق است. به عنوان مثال، در حال حاضر از سیلیکون در جه پزشکی پخت شونده در درجه حرارت بالا، برای پروتز موقت جمجمه استفاده می‌شود. از جمله مزایای استفاده از این سیلیکون درجه پزشکی نسبت به اکریلیک و فلز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظاهر و زیبایی بیشتر
  • صرفه در زمان صرف شده برای جراحی کرانیوپلاستی
  • بسته شدن مناسب به استخوان به دلیل انعطاف پذیری سیلیکون

خلوص، استریل بودن، سازگاری با محیط زیست، غیر مغناطیسی بودن، دوام،، عدم سازگاری، ماندگاری، شفافیت در برابر اشعه ایکس و هدایت حرارتی کم در سیلیکون درجه پزشکی، به طور کلی آن را به عنوان یک ماده عالی برای ساخت پروتز جمجمه و دستگاه‌های پروتزی تبدیل می‌کند.

سیلیکون‌های درجه پزشکی، کاربرد گسترده‌ای در ساخت پروتز دارند و این کاربردها با ظهور کاربردی‌های جدید بیشتر و بیشتر خواهد شد.

پروتز زیبایی سیلیکونی چیست 


در توسعه علم مواد، سیلیکون قابل قبول‌ترین ماده برای ساختن پروتزهای آرایشی است. پروتز سیلیکونی اغلب می‌تواند یک عملکرد تقریباً عادی را در قطع عضوهای فالانژ دیستال بازیابی کند. ساخت پروتز نیاز به یک دست هنرمند و پیاده‌سازی دانش علمی دارد. نقش پروتز، جایگزین کردن یک قسمت از بدن با ارائه عملکرد و شکل طبیعی آن است. در هنگام ساختن هرگونه پروتز، در نظر گرفتن جنبه روان‌شناختی آن مهم‌تر است. ثابت شده است که پروتزهای زیبایی سیلیکونی نقش مهمی در بازگرداندن ظاهر طبیعی و کمک به توان‌بخشی بیماران مبتلا به قطع عضو در اندام فوقانی دارند. پروتز انگشت با ساختی سفارشی برای استفاده در بیمارانی که انگشتشان قطع شده است، از نظر زیبایی شناختی قابل قبول است و کاربردی راحت دارد و در نتیجه باعث بهبود روانی و بهزیستی فرد می‌شود.

اهداف پروتزهای زیبایی 

پروتز انگشت پاپروتز زیبایی دست قبلاً برای اهداف ظاهری و زیبایی استفاده می‌شده است، اما جنبه عملکردی آن در نظر گرفته نشده است؛ اما نقش اين پروتز هم در ظاهر و زیبایی و هم در عملكردهای منفعل مشاهده می‌شود. فایده و کاربرد این نوع پروتزهای زیبایی با بهبود شرايط زندگي بيماران و پوشيدن مداوم اين پروتزها توسط بيماران ثابت می‌شود. اگرچه از مواد مختلفی برای ترمیم‌های زیبایی و ظاهری استفاده شده است، اما سیلیکون معمولاً به دلیل تطبیق پذیری با بافت‌های انسانی، دوام و سازگاری آن ترجیح داده می‌شود. پلیمرهای دی متیل سیلوکسان (سیلیکون‌ها) کپی‌برداری از دست طبیعی انسان را با جزئیات کامل امکان‌پذیر کرده‌اند. پروتزهای سیلیکونی معمولاً از کیفیت بالایی برخوردار هستند و به‌خوبی با انگشت باقی مانده‌ی بیمار مطابقت دارند و از این رو از نظر زیبایی و ظاهری خوشایندتر هستند. استفاده‌ی طولانی مدت این پروتز به عنوان ابزار درمانی تأیید می‌شود. برای داشتن ظاهری طبیعی‌تر در پروتز، از ناخن مصنوعی، مو و یا پرزهای مو بر روی آن استفاده می‌شود.

به غیر از انگشت و دست و پروتز سیلیکونی انگشتان پا و پارشیال کف پا بیشتر در بین بیماران پذیرفته می‌شود. پروتزهای زیبایی بدون هیچ مکانیسم پیچیده‌ای ظاهر طبیعی را تقلید می‌کند. استفاده از این پروتزها آسان است و به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز ندارند؛ بنابراین امروزه استفاده از پروتزهای زیبایی از یک پروتز عملکردی پیچیده بیشتر است.

پروتز سیلیکون زیبایی با عملکرد منفعل (سفارشی ساخته شده)

پروتز زیبایی انگشت و دست معمولاً دارای انگشت‌های متحرک نیست. این نوع پروتز فقط برای اهداف زیبایی و جنبه‌های روان‌شناختی برای بیماران استفاده می‌شود. امروزه این پروتزها به دلیل داشتن چند سیم مسی در داخلشان در هنگام ساخت، حرکات غیرفعالی در انگشتان دارند. این فرایند مقرون به صرفه است و در زمان نیز صرفه جویی خواهد کرد.

وصل کردن و تراز کردن پروتزهای زیبایی 

اتصال پروتز بستگی به قسمت باقیمانده و خط و چین‌های روی قسمت قطع شده دارد. قطع عضو انگشت با سطح PIP و DIP، با روش اتصال تعلیق با مکش انجام می‌گیرد و قطع عضو از طریق اتصال metacarpophalangeal از طریق تعلیق با وصل می‌شود. کار تراز کردن پروتز، قبل از ساخت و در طی این فرایند انجام می‌شود و طول کلی پروتز با اندازه‌ی اندام مخالف بررسی می‌شود.

پروتز سیلیکونی فک و صورت 

صورت به عنوان زیباترین و بیانگرترین قسمت بدن تلقی می‌شود. چشم، گوش، گونه و بینی نقش‌های مختلفی را در عملکردهای مختلف ایفا می‌کند. اگر بیمار هر بخشی از اعضای موجود در صورت از دست دهد، احساس می‌کند که فردی نیمه مرده است. این دسته از افراد شجاعت رویارویی با جامعه را ندارند. در فرآیند جراحی پلاستیک، می‌توان ساختار صورت آن‌ها را تغییر داد اما جای زخم‌ها و قسمت از بین رفته را نمی‌توان پنهان کرد. نقش توان‌بخشی می‌تواند کاهش ین ناهنجاری‌ها با استفاده از پروتزهای سیلیکونی باشد. سیلیکون با بدن بسیار سازگار است و در مورد بیمارانی که به خاطر شیمی درمانی تحت عمل تراکئوستومی (نای بری) قرار گرفته‌اند، می‌توان از پروتز حنجره استفاده کرد. تعداد موارد ابتلا به سرطان پستان امروزه در حال افزایش است. پروتز سیلیکونی پستان به عنوان بهترین گزینه برای حفظ شکل سینه‌ها و بدون هیچ‌گونه عارضه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

هزینه پروتزهای سیلیکونی 


هزینه‌ی پروتزهای سیلیکونی با توجه به برخی از عوامل ازجمله مواد مورداستفاده در انواع پروتزها، کیفیت و هزینه پزشک متفاوت است. قبل از انتخاب و تصمیم نهایی، در مورد هزینه‌های پروتز و ایمپلنت سیلیکونی با پزشک خود مشورت کنید.

مشاوره رایگان پروتز Call Now Buttonتماس با ما