لگن بند طبی (بریس لگن):کنترل درد ناشی از مشکلات لگن مانند دررفتگی

لگن بند طبی (بریس لگن):کنترل درد ناشی از مشکلات لگن مانند دررفتگی

ارتز کامل لگن گاهی اوقات بعد از عمل جایگزینی کامل مفصل ران استفاده می‌شود تا از حرکت خم شدن، کشش به سوی محور و چرخش داخلی که باعث در رفتگی استخوان می‌شود, جلوگیری کند. در نوزادان مبتلا به دیسپلازی پیش رونده (رشد نابهنجار اندام یا بافتها) که منجر به بی ثباتی لگن می‌شود، از ارتزهای پاولیک هارنس (در رفتگی مادرزادی مفصل ران) و یا هیپ ابداکشن برای خم شدن مفصل ران و دور کردن اندام از محور بدن ,تقویت رشد استخوان مورد نظر و جلوگیری از جابجایی مفصل استفاده می‌شود. ارتزهای ابداکشن هیپ نیز برای درمان کودکان مبتلا به بیماری لگ کالو پرتس (نوعی بیماری که به دلیل قطع خون‌رسانی به سر استخوان ران ایجاد می‌شود و استخوان دچار بدشکلی می‌شود)استفاده می‌شود.

لگن بند طبی وقتی خوب کار می‌کند مستقیما روی پوست استفاده شود. برای استفاده از این نوع ارتزها دستورالعمل خاصی وجود دارد که متخصصین کلینیک ظفر این موارد را به بیمار توضیح می‌دهند. هم چنین متخصصین کلینیک ظفر یک برنامه نحوه استفاده و پوشیدن ارتز را همراه با توصیه‌هایی برای تمیز کردن و مراقبت از آنها ارائه می‌دهند. کلینیک ظفر متخصص تولید انواع ارتز تلاش کرده با ارائه خدمات خود در جهت رفع نیاز بیماران برآید و بهترین و مناسب ترین ارتز را به آنها پیشنهاد دهد.  

کلینیک ظفر آماده پاسخگویی به نیازهای شما می باشد. جهت ارتباط با ما و سفارش انواع ارتز با ما تماس حاصل فرمائید.

تلفن تماس: 02188951703 

آدرس کلینیکمیدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

آناتومی و بیومکانیک مفصل ران


آناتومی و بیومکانیک مفصل ران

محل اتصال سر استخوان ران به استخوان لگن را مفصل هیپ می‌گویند. عضلات، تاندون‌ها، رباط‌ها و اعصاب زیادی در مفصل هیپ وجود دارند. مفصل هیپ:

 • کاسه مفصل(لگن)
 • سر استخوان ران(فمور)

انواع بریس‌های لگن


بریس لگن برای جابجاشدگی استخوان

انواع بریس‌های لگن

جابجاشدگی لگن زمانی اتفاق می‌افتد که سر استخوان فمور(معمولا به عنوان استخوان ران شناخته می‌شود) از حفره خود در لگن خارج شود. معمولا استخوان ران، 90 درصد از بیماران به سمت عقب و خارج از حفره حرکت می‌کند، برای10 درصد باقی مانده، لغزش استخوان ران رو به جلو اتفاق می‌افتد. نیازی به گفتن نیست که هر دو نوع اختلال باعث می‌شوند که مفصل ران در حالت ثابت، دردناک و بدشکلی قرار بگیرد. در اغلب موارد، افرادی که دچار جابه جاشدگی مفصل ران می‌شوند نمی‌توانند پای خود را حرکت بدهند و اگر آسیب به عصب وارد شده باشد، احتمالا پا یا ناحیه مچ پا بی‌حس می‌شوند. علل جابه شدگی مفصل ران متفاوت هستند، اما اکثرا به علت تصادفات خودرو و سقوط شدید است. هنگامی که حادثه‌ای برای فردی پیش می‌آید و نیروی شدیدی به مفصل هیپ (محل اتصال استخوان ران با لگن) وارد می‌شود مفصل ران از حفره خود خارج می‌شود و باعث جابجایی مفصل هیپ می‌شود. این جاست که کمربندها و بریسهای طبی به کمک مفصل ران می‌آیند. اغلب پزشکان به بیمارانی که از جابه‌جا شدگی مفصل ران رنج می‌برند توصیه می‌کنند که از ارتزهای لگن به ویژه بریس هیپ ابداکشن (برای دور کردن مفصل ران از محور بدن) استفاده کنند. بریس به عنوان یک تثبیت کننده لگن عمل می‌کند و مفصل به کمک آن می‌تواند برخی حرکات را انجام دهد و در عین حال از حرکاتی که منجر به آسیب مجدد مفصل می‌شود جلوگیری می‌کند. لگن بند طبی یک از بهترین بریسهای موجود برای جابه جا شدگی مفصل ران است. این بریس لگن دارای یک پوشش محافظ ضد آب برای کنترل تراکم است و تا 2 پک ژل را می‌تواند ذخیره کند. این محافظ یکی از ارتزهای عالی برای بعد از جراحی شکستگی‌های لگن و استخوان فمور است.

بهترین بریس لگن  برای محافظت از مفصل ران

بهترین بریس لگن برای محافظت از مفصل ران

محافظ لگن و ران یکی از انعطاف پذیرترین محافظ‌های موجود در بازار هستند. این محافظ‌‌ها عمدتا برای محافظت ران در برابر آسیب‌های ناشی از ضربه و سقوط طراحی شده‌اند و به درمان پوکی استخوان، اختلالات راه رفتن و عدم تعادل و آسیب‌های عصبی-عضلانی کمک می‌کنند. آنچه که این محافظ‌های طبی را از سایر بریس‌ها جدا می‌کند مواد نئوپرن درون آن است که اجازه می دهد ناحیه آسیب دیده گرم شود. به دلیل ساختار سبکی که دارد می‌توان خیلی راحت آنرا زیر لباس و در طول فعالیت‌های ورزشی پوشید. این کمربند همچنین دارای ساختار هوشمندانه‌ای است و از لحاظ آناتومیکی با هر فردی سازگار است و یکی از راح‌ ترین محافظ‌های موجود به شمار می‌آید. مهمتر از همه، بندهای پا و کمر خاصیت ارتجاعی بالایی دارند و تحرک را محدود نمی‌کنند در در عین حال حمایت و حفاظت لازم را فراهم می‌کنند.

کمربند عالی محافظ لگن

کمربند عالی محافظ لگن

اگر به دنبال یک کمربند ایمنی عالی هستید، از محافظ لگن استفاده کنید. این کمربند از مواد محکم و غیر الاستیک با پوشش داخلی نرم و مخروطی شکل ساخته شده است و تناسب خیلی خوبی دارد. علاوه بر این، با بستن این کمربند احساس ایمنی و راحتی پیدا می‌کنید. این کمربند را می‌توان برای درمان اختلال دیسپلازی مفصل ران(هر گونه تغییر مادرزادی در مفصل ران) و اختلال عملکرد سمفیز پوبیس (باز شدن غیر عادی استخوان عانه بیشتر از 35 میلیمتر) در دوران بارداری استفاده کرد.

اهداف درمانی ارتزهای لگن


اهداف درمانی ارتزهای لگن

ارتزهای لگن(HOs) برای درمان بسیاری از بیماری‌ها و آسیب‌های جسمی مفید است. این بیماریها شامل(البته فقط منحصر به این موارد نیستند):

 • شکستگی لگن
 • جابجا شدن مفصل ران
 • پس از عمل جراحی
 • آرتروز
 • دیسپلازی رشد یا مادرزادی مفصل ران
 • کوکسا والگا/ برون خمیدگی لگن

مزایای ارتز لگن


مزایای ارتز لگن

 • حفظ ثبات لگن و استخوان مفصل ران در حالت ایستاده، نشسته و خوابیده
 • حفظ ثبات زانو، جلوگیری از کشش بیش از حد استخوان زانو
 • کنترل همترازی بیومکانیک مفصل ران، لگن و زانوی در حال حرکت
 • مطابقت با سطوح
 • انتشار مجدد فشار بر روی لگن و مفصل ران
 • مقاومت در برابر نیروهای خارجی وارد بر لگن و مفصل ران
 • حرکات بیش از حد مفصل ران و لگن را محدود می‌کند.
 • محفاظت از لگن و مفصل ران
 • جذب شوک
 • انرژی بیشتری برای راه رفتن با الگوی صحیح تولید می‌کند.

طراحی ارتز لگن


طراحی ارتز لگن

کلینیک تخصصی ظفر لگن را ارزیابی می‌کند و در صورت لزوم، یک قالب 3 بعدی از لگن می‌سازد. این قالب در حالت دمر(خوابیده روی شکم) یا در حالت نشسته گرفته می‌شود. ارتز ساز ماهر کاملا می‌داند که آیا مفصل ران در موقعیت صحیح قرار گرفته است یا خیر. بریس مفصل ران در طرحهای مختلفی ساخته می‌شود. ارتز ساز حرفه‌ای بر اساس نیازها و اهداف فردی بهترین طرح را انتخاب می‌کند. بریس‌ها اتصالات فلزی دارند. همه بریسها کمربندهایی دارند که برای اطمینان از استفاده صحیح از آنها استفاده می‌شوند.

زندگی کردن با ارتزهای لگن(پیگیری)


زندگی کردن با ارتزهای لگن(پیگیری)

زمانی که برای اصلاح مفصل ران از لگن بند طبی استفاده می‌کنید ممکن است کمی طول بکشد تابه آن عادت کنید. نباید هنگام استفاده از بریس لگن درد داشته باشید. اما ممکن در اوایل استفاده از آن کمی احساس ناراحتی داشته باشید که کاملا طبیعی است. مدت زمانی که باید صبر کنیم تا به بریس عادت کنیم نباید بیش از دو هفته طول بکشد. اگر احساس می‌کنید بریس بیش از حد روی پوست مالیده می‌شود یا تاول زده است، لطفا با متخصصین کلینیک ظفر تماس بگیرید. اگر بعد از دو هفته احساس درد کردید، جهت پیگیری با متخصصین کلیینیک ظفر در تماس باشید. ما همیشه به بیماران توصیه می‌کنیم که اگر تغییری (در میزان درد، اندازه، رشد مفصل) احساس کردید برای معاینه و پیگیری به متخصصین کلیینیک ظفر مراجعه کنید. آنها می‌دانند که چه تغییراتی باید انجام شود تا بریس کاملا با بدن شما تناسب پیدا کند. لگن بندهای طبی که به صورت سفارشی ساخته می‌شوند اغلب باید اصلاح یا ترمیم شوند. متخصصین کلینیک ظفر می‌توانند دوره درمانی مورد نیاز برای شما را ارزیابی کنند.

دستورالعمل‌های پوشیدن /بستن لگن بند طبی


دستورالعمل‌های پوشیدن /بستن لگن بند طبی

لطفا ارتز را در حالت ایستاده برای بیمار ببندید. ابتدا، تمام کمربندها باز کنید و مفصل را در حالت دلخواه تنظیم کنید (نگاه کنید به "تنظیمات مفصل "). سپس بریس لگن را ببندید. برای تنظیم بریس لگن در ابعاد خاص، می‌توانید از چهار پیچ خارجی برای تنظیمات پشت (نگاه کنید به "تنظیم کمربند لگن") و کمربند شکم استفاده کنید.

حالا، کمربند ران را تنظیم کنید. توجه کنید که کمربند حتما بر روی کاندیل فمورال میانی و مفصل نزدیک به بلندی محور لگن قرار گرفته باشد. کمربند ران ببندید. حالا، زاویه اَدوکسیون (نزدیک‌ کردن اندام به محور بدن) یا ابداکشن را طبق دستورالعمل پزشک تنظیم کنید. باید تمام پیچ‌ها محکم بسته شوند. هرچند وقت یکبار باید این پیچها را محکم کنید.

 • تنظیم کمربند مهار کننده لگن: پشت کمربند چهار پیچ درون سوراخهای درازی قرار دارند با شل کردن این پیچ‌ها می‌توانید عرض کمربند لگن را تنظیم کنید. مجددا تمام پیچ‌ها را سفت کنید.
 • تثبیت موقعیت مفصل: پیچ‌های اسپلینت محافظ مفصل در اطراف ران و لگن را شل کنید. حالا می‌توانید ارتفاع مفصل را تنظیم کنید. هنگامی که مفصل به درستی در جای خودش قرار گرفت ، پیچ‌ها را محکم کنید.
 • تنظیم زاویه اداکسیون و ابداکسیون: برای تنظیم مفصل باید پیچ‌های ​​اتصال دهنده بین مفصل و اسپلینت محافظ مفصل ران را شل کنید. هر شیار 10 درجه است. هنگامی که موقعیت مورد نظر را پیدا کردید، پیچ را سفت کنید.
 • تنظیم فلكسیون و اکستانسیون: برای تنظیم فلكسیون یا اکستانسیون، شما باید پیچ ​​را شل کنید تا بتوانید سرپوش را بردارید. حالا شما می‌توانید پین را دربیاورید یا تغییر دهید. سوراخ‌ها در زاویه 15 درجه قرار دارند. هنگامی که محدوده حرکتی مورد نظر تنظیم شد، سرپوش را بگذارید و پیچ‌ها را محکم کنید.

پروتز گوش مصنوعی سیلیکونی درمان بازیابی زیبایی گوش از دست رفته