ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

پارامترهای مهم در معاینات ارتوپدی قسمت اول

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

پارامترهای مهم در معاینات ارتوپدی قسمت اول

پارامترهای مهم در معاینات ارتوپدی قسمت اول

1-ارزیابی وضعیت قرارگیری بدن

انحناهای طبیعی ستون فقرات به شکل تحدب درناحیه سینه ای و تقعر در نواحی گردنی و کمری می باشد تغییرشکل های شایعی که در ستون فقرات دیده می شود عبارتنداز کیفوز[گوژپشتی]یا افزایش انحنای ستون فقرات پشتی به سمت جلو  لوردوز یا تقعر بیش از اندازه طبیعی در ستون فقرات کمری  اسکولیوز یا انحنای جانبی ستون مهره ها  کیفوز معمولا در افراد مبتلا به استئوپوروز و مبتلایان به بعضی بیماری های عصبی عضلانی دیده می شود اسکولیورممکن است به صورت مادرزادی یا بدون علت مشخص  بروز کند لوردوز بیشتردرهنگام بارداری و به علت تغییردرمرکزثقل بدن ایجاد می شود

هنگام انجام معاینه ستون فقرات، لازم است که تمام ناحیه پشت باسن‌ها و اندام‌های تحتانی به دید معاینه‌کننده بیفتد. معاینه‌کننده باید انحناهای ستون فقرات و قرینگی تنه را از زوایای جانبی و خلفی ارزیابی کند. به منظور انجام این کار، بیمار باید به صورت خوابیده و معاینه‌گر در پشت بیمار قرار بگیرد و از هر گونه اختلاف در ارتفاع شانه‌ها و ستیغ‌های ایلیاک دو طرف دقت کند.

در حالت طبیعی، چین‌های باسن قرینه هستند. در حالتی که بیمار به جلو خم شده است، معاینه‌گر قرینگی شانه‌ها و مفاصل ران و خط ستون فقرات را کنترل می‌کند.

اسکولیوز با انحنای جانبی ستون فقرات و عدم قرینگی شانه‌ها و خط کمری مشخص می‌شود. تشخیص آن با مشاهده برجستگی کتف یک طرف در حالت خم شدن به جلو مسجل می‌شود. همچنین، طول قد سالمندان به علت از بین رفتن غضروف های بین مهره‌ای و ایجاد استئوپوروز کاهش می‌یابد، بنابراین قد بالغین باید به صورت دوره‌ای اندازه‌گیری شود.

2-ارزیابی طرز راه رفتن

برای ارزیابی روش راه رفتن بیماران، ما به دنبال بررسی نحوه حرکت بیماران در زمان پیاده روی هستیم. در این حالت، معاینه‌کننده نحوه راه رفتن بیماران را از نظر نظم و نرمی حرکات مورد بررسی قرار می‌دهد.

هر گونه عدم تعادل و بی‌نظمی در حرکت‌های غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شود. اگر یکی از اندام‌های تحتانی بیمار از دیگری کوتاه‌تر باشد، با هر قدم، لگن بیمار به سمت این اندام کوتاه‌تر می‌افتد و بیمار ممکن است لنگاندگی نشان دهد. محدودیت‌های حرکتی در مفاصل اندام‌های تحتانی ممکن است باعث اختلال در راه رفتن شوند. علاوه بر این، انواع مختلف بیماری‌های عصبی وجود دارند که با اختلال در راه رفتن همراه هستند.

مرکزظفربا سالها سابقه تولید انواع آتل ارتز و پروتز مانند ساخت انواع اندام مصنوعی ,پروتزانگشت,پروتزدست ,پروتزپای بالای زانو, پروتزپای زیرزانو   ,گوش مصنوعی و انواع دست مصنوعی هوشمند شامل دست الکترونیک,  دست مکانیکی  و انگشت مصنوعی متحرک آماده ارائه مشاوره به شما در زمینه توانبخشی و اندام مصنوعی می باشد

انواع عمل های جراحی ارتوپدی دست

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما