ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

پروتز دست و پروتز انگشت غیر فعال

تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

 پروتز دست و پروتز انگشت غیر فعالپروتزدست و پروتزانگشت غیر فعال

پروتزهای غیرفعال عملکردی یا ایستا معمولاً بسیار اختصاصی هستند و برای یک هدف خاص طراحی و استفاده می‌شوند و بعد از آن جدا می‌شوند. این نوع پروتزها هیچ بخش متحرکی ندارند و به عنوان یک پشت بند محوری یا تقابلی عمل می‌کنند. آنها مخصوصاً برای افرادی که شست دارای فعالیت هستند اما هیچ انگشت دیگری ندارند که بتوانند یک گرفتن ساده عملکردی را انجام دهند، مفید هستند. اکثر پروتزهای این دسته بندی شباهت کمی به دست طبیعی دارند و مناسب نیازهای اختصاصی مانند کار با ابزار یا وسایل پخت و پز هستند.

بیماران می‌توانند وسیله‌ای که قرار است استفاده شود را به مرکز ارتوپدی فنی بیاورند تا یک پروتز متناسب با نیازهایشان ساخته شود. برای کاربردهای زمخت و غیر ظریف مانند کار در کارخانه یا کارهای دستی سنگین، این پروتزها معمولاً از استیل ضد خش ساخته می‌شوند و به گونه‌ای شکل داده می‌شوند که متناسب با نیازهای فرد دارای نقص عضو باشند. در صورت نیاز، می‌توان یک روکش پلاستیسول رنگی متناسب با سایه روشن پوست اضافه کرد تا اصطکاک برای گرفتن افزایش یابد.

برای کارهایی که سختی آنها کمتر است اما نیاز به ساختار دست کاملتر وجود دارد، پلاستیسول را می‌توان به صورت لایه‌لایه روی یک چوب شکل داده شده مانند بعضی مواد کم وزن یا آلومینیم پوشیده شده با اسفنج پلی یورتان قرار داد. همچنین می‌توان از ترموپلاستیک‌های کم وزن استفاده کرد و آنها را به هر شکلی درآورد.

پروتزهای فعال مبتنی به  نیروی بدن


 پروتزهای فعال مبتنی بر نیروی بدن برای بیماران دارای نقص عضو در قسمتی از دست می توانند نیروی خود را از انگشت مچ یا شانه کسب کننند پروتزهای انگشتی از عضلات داخلی دست استفاده می کنند و نیازمند حداقل یک مفصل متاکارپو فالانژیال هستند.پروتزهای مبتنی بر نیروی شانه نیروی خودرا از ابداکشن biscapularو یا فلکشن گلنوهومرال دریافت می کنند و پروتزهای مبتنی بر مچ نیروی خود را از فلکشن یا اکستنشن آن مفصل دریافت می کنند هنگام استفاده از نیروی شانه یک هارنس دارای گره باید پوشیده شود این می تواند محدود کننده و نیازمند حرکات غیرطبیعی شانه ها برای فعال کردن پروتز باشد که معمولا یک دست چنگکی یا چنگال است که بصورت اختیاری باز می شود تعدادی از پروتزهای مبتنی برکابل رایج تر برای افراددارای نقص عضو نسبی در دست مانند ترکیب handy hook/handy wristو دست robin aidsدیگر از لحاظ تجاری در دسترس نیستند ولی هنوز می توان در زمینه بالینی به آنها برخورد.

پروتزهای فلکشن اکستنشن مچ شبیه به یک ارتز با نقش tenodesis عمل می‌کنند. tenodesis یک عمل کارکردی است که با خم کردن مچ و استفاده از شست و انگشت اشاره یا انگشت میانی، عمل گرفتن را ایجاد می‌کند. این پروتز برای ایجاد فلکشن و اکستنشن مچ به توان فرد دارای نقص عضو و دامنه حرکتی در مچ بستگی دارد. بزرگترین محدودیت پروتز tenodesis این است که میزان زیادی حرکت آزادانه دست را محدود می‌کند و این موضوع باعث محدودیت کارکرد آن می‌شود. از طرفی، پروتزی که امکان حفظ حرکت آزادانه مچ را به میزان زیادی فراهم می‌کند، کارکرد کلی دست را افزایش می‌دهد. این مسئله نشان می‌دهد که پروتزهای دارای نیرو می‌توانند زیبایی و پویایی را برای یک پروتز دست بهبود بخشند.

نمونه ای از پروتز دست و انگشت


 

منابع:

-Dilingham T Mckenzie E limb amputation and limb deficiency:Epidemiology and recent trends in the united state .south Med j2002 aug 95

Wedderburn caldwell sanderson olive A wrist -powered prosthesis for the partial hand JACPOC1986

CUccurullo S Physical medicine and rehabilitation board Reviw.demos  Medical Publishing

Roeschlein RA  Domholdt E factors related to successful upper extremity prosthetic use prosthet orthot int 1989

Fraser  CM an evaluation of the use made of cosmetic and functional prosthese by unilateral upper limb amputees. prosthet orthot lnt

پروتز دست و پروتز انگشت با فنآوری پیشرفته

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما