ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

پروتز دست: دست مصنوعی سیلیکونی و قابل حرکت برای دست قطع شده

تاریخ ۲۸ بهمن ۱۴۰۲

پروتز دست: دست مصنوعی سیلیکونی و قابل حرکت برای دست قطع شده


 در برخی موارد شرایط دست یا انگشت قطع شده برای ترمیم و کاشت پروتز بسیار ضعیف است به علاوه ممکن است فاصله زیادی بین زمان قطع شدن یک عضو و کاشت پروتز وجود داشته باشد و یا ممکن است آن عضو پس از جراحی به طور صحیح پیوند نشود. در این شرایط فرد انگشت دست خود را از دست می‌دهد و هنگامی که دست بیمار قطع شده باشد باید به کاشت پروتز فکر کرد.

 متخصصین کلینیک ارتوپدی فنی ظفر پس از بررسی شرایط جسمی بیمار بهترین نوع پروتز را متناسب با وضعیت بیمار ، میزان قطع عضو و نوع فعالیت های او تعیین می کنند. در این کلینیک تمام مراحل شامل بررسی، قالبگیری و ساخت انواع پروتز از جمله دست مصنوعی تحت نظر متخصصین متبحر و با بهترین کیفیت انجام می شود.

 

 چرا یک دست انگشت قطع می‌شود؟ 


تلاش پزشکان برای جلوگیری از قطع شدن دست یا انگشتان از اهمیت بسیاری برخوردار است. با پیشرفت روش‌های جراحی، می‌توان به طور قابل توجهی عملکرد دست و انگشتان را با بالاترین میزان اثرگذاری حفظ کرد. با این حال، در برخی موارد شدید، مانند بیماری‌های شدید یا آسیب دیدگی‌های حاد، قطع یک عضو ضروری ممکن است برای سلامت فرد در آینده ضروری باشد. تصادفات معمولاً علت قطع انگشت دست هستند. این تصادفات ممکن است در محل کار یا در زمان‌های فراغت رخ دهند. به عنوان مثال، هنگامی که در یک فعالیت ورزشی یا سرگرمی شرکت می‌کنید، دست شما ممکن است آسیب ببیند و قطع عضو ضروری باشد. احتمال آنکه تصادفات در هر سنی باعث قطع عضو شوند، وجود دارد. در برخی موارد، امکان پیوند عضو قطع شده وجود دارد، اما این عمل جراحی بسیار دشوار و پیچیده است. در مواردی که دست قطع شده است، این مسئله دشوارتر است و همیشه عمل با موفقیت همراه نخواهد بود. تصمیم‌گیری برای انجام جراحی در همه افراد یکسان نیست. برای اینکه جراحی پیوند موفقیت‌آمیز باشد، باید عضو قطع شده به موقع به دست جراح برسد بدون آن که تقریباً تغییری در ظاهر آن ایجاد شود.

 انواع پروتز دست 


انواع پروتز دست

پروتز مخصوص آرنج به پایین 

پروتز به یک عضو مصنوعی گفته می‌شود که جایگزین عضو از دست رفته خواهد شد. در برخی موارد دست از قسمت آرنج قطع می‌‌شود و پروتزی که برای این حالت ساخته می‌شود از قسمت آرنج به پایین را پوشش خواهد داد. به طور کلی دو نوع پروتز وجود دارد که یک نوع آن با متصل کردن یک بند شانه و سیم در اطراف شانه مخالف بازوی آسیب دیده کار می‌‌کند و نوع دیگر چیزی است که از آن تحت عنوان بازوهای مایو الکترونیک یاد می‌شود. این نوع پروتز از طریق الکترودهای که روی آن قرار دارد به ایجاد حس می‌‌پردازد و هنگامی که عضلات در قسمت فوقانی بازو حرکت کنند باعث باز و بسته شدن دست مصنوعی خواهد شد.

پروتز زیر آرنج پروتز مخصوص آرنج به بالا 

 این نوع پروتز یک عضو مصنوعی است که جایگزین اندام قطع شده از قسمت آرنج به بالا خواهد شد. افرادی که دست آنها از قسمت آرنج به بالا قطع شده است مشکلاتی را شبیه افرادی که دست آنها از قسمت آرنج به پایین قطع شده است احساس خواهند کرد زیرا اجزایی که در حرکت کردن بازو نقش دارند قطع شده است. این فرآیند باعث می‌شود که تقلید کردن از حرکات صحیح دست واقعی توسط اندام مصنوعی بسیار دشوار باشد.

 چه موقع امکان استفاده از پروتز دست وجود دارد؟


چه موقع امکان استفاده از پروتز دست وجود دارد

شما زمانی می‌توانید از پروتز دست استفاده کنید که:

  • عضو باقی مانده ترمیم شده باشد.
  • حجم عضو باقی مانده پایدار شده باشد.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای پروتز سیلیکونی دست باشند؟


به طور کلی پروتز سیلیکونی برای همه افرادی که مایل هستند از پروتز مصنوعی برای جایگزین کردن دست یا انگشت قطع شده استفاده کنند مناسب است. انگشت مصنوعی سیلیکونی بر اساس خواسته‌ها و نیازهای شما و با توجه به محدودیت‌های این نوع پروتز و متناسب با شرایط دست شما ساخته خواهد شد.

 استفاده از پروتز مصنوعی برای بد شکلی دست

 از پروتز سیلیکونی علاوه بر عضو قطع شده برای بد شکلی‌های مادرزادی نیز استفاده می‌شود. بد شکلی دست به صورت مادر زادی در سراسر جهان حدود ۲%درصد از افراد را درگیر می‌‌کند که این اختلال می‌‌تواند به علت نقص ژنتیکی و یا برخی از فاکتورهای خارجی از قبیل عفونت و یا عوارض جانبی برخی از داروها به وجود بیاید.

 ساختار پروتز چگونه است؟


هر پروتز سیلیکونی دارای ساختار منحصر به فردی است که به شکل و اندازه عضو قطع شده بستگی دارد. اگر طول عضو قطع شده بیشتر از دو سانتیمتر باشد، معمولاً امکان ساخت پروتز انگشت وجود دارد. در صورتی که انگشت به طور کامل قطع شده باشد، باید از دست یا انگشت‌های مجاور برای محافظت بیشتر از پروتز استفاده کرد. در مواردی که عضو باقیمانده کوتاه است، محافظت از پروتز برای ایجاد شرایط بهتر ضروری است. اتصال عضو مصنوعی به عضو باقیمانده و شکل پروتز، دو عامل مهمی هستند که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور صحیح به برداشتن اشیا بپردازید. اگر قسمتی از دست قطع شده باشد، فرد می‌تواند از پروتز مخصوص دست استفاده کند. عملکرد دست یا انگشت به عوامل و فاکتورهای متعددی بستگی دارد و باید میزان آزادی حرکات دست افزایش یابد. تنها متخصص ساخت پروتز می‌تواند به طور دقیق به شما بگوید که چه گزینه‌هایی برای شما مناسب است.

 با پروتز دست یا انگشت چه کارهایی را می‌توان انجام داد؟ 


با پروتز دست یا انگشت چه کارهایی را می‌توان انجام داد

 برداشتن و در دست گرفتن اشیا و سایر موارد

 

 پروتز مصنوعی به شما کمک می‌‌کند بتوانید تا حد امکان عملکرد عضو قطع شده خود را به دست بیاورید. هنگامی که شما از پروتز مصنوعی استفاده می‌‌کنید می‌‌توانید اشیا مختلف را بردارید و آنها را در دست خود نگه دارید این امر باعث می‌شود که از کشیدگی یک طرف دست جلوگیری شود و حرکات دست و انگشتان شما متعادل گردد. کف دست به افزایش دامنه حرکات دست قطع شده کمک خواهد کرد. به دست آوردن این قابلیت‌ها به شما کمک می‌کند اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید و حس استقلال در شما افزایش پیدا کند. پروتز با مزایای در زمینه زیبایی نیز همراه است ظاهر طبیعی آن به شما کمک می‌کند بتوانید دوباره در فعالیت اجتماعی شرکت کنید. به طور کلی میزان قابلیت پروتز انگشت دست برای انجام امور روزمره به میزان عملکرد عضو باقی مانده بستگی دارد. پروتز سیلیکونی توسط عضو باقی مانده کنترل خواهد شد. سوکت پروتزهای سیلیکونی ضمن محافظت از آن به ایجاد حرکات دقیق دست کمک خواهد کرد.

 بهبود طول انگشتان دست 

 هنگامی که یک انگشت قطع می‌‌شود پروتز انگشت باعث می‌‌شود که طول انگشت بهبود پیدا کند و به این ترتیب عملکرد انگشت قطع شده افزایش خواهد یافت.

 برای کار، ورزش و تفریح مناسب است 

 متخصص ساخت پروتز برای طراحی پروتز مخصوص دست همه نیازها و خواسته‌های شخصی شما را ملاک قرار خواهد داد به عنوان مثال پروتز مخصوص کار با در نظر گرفتن حالت‌های مخصوص دست برای برداشتن اشیا سنگین طراحی می‌شود. این امر باعث می‌‌شود که شما بتوانید به خوبی به بلند کردن اجسام مختلف بپردازید و کارهای خود را با کمترین مشکل انجام دهید. پروتز مخصوص دست می‌‌تواند به شما برای انجام سایر فعالیت‌های جسمانی و سرگرمی و انجام امور روزمره و ورزشی کمک کند.

 

چگونه می‌توان یک پروتز سیلیکونی را تهیه کرد؟ 


 هنگامی که شما برای ساخت پروتز سیلیکونی به متخصص پروتز مراجعه می‌کنید با شما در خصوص پروتزهای موجود در بازار صحبت خواهد کرد و همچنین نیازهای شما برای ساخت پروتز را مشخص می‌کند و پس از آن که در خصوص تهیه پروتز تصمیم ‌گیری کرد شما برای انجام مراحل بعدی و اندازه گیری‌های ویژه به شرکت ساخت پروتز مصنوعی مراجعه خواهد کرد. متخصص پروتز، دست شما را ارزیابی می‌کند قالب آن را تهیه می‌نماید و از آن عکس می‌گیرد. به این ترتیب یک پروتز آزمایشی بر اساس این داده‌ها ساخته می‌شود. پس از آن که این نسخه آزمایشی آماده شد شما باید به مدت ۲ تا ۴ هفته از آن استفاده کنید. شما باید انگشت خود را در جهات و موقعیت‌های مختلف قرار دهید و به انجام کارهای خود بپردازید این تنها راهی است که به شما برای تشخیص موقعیت بهتر انگشت کمک خواهد کرد. از پروتز آزمایشی برای امتحان کردن تناسب دقیق عضو باقیمانده استفاده خواهد شد. به این ترتیب شما می‌توانید تا سالیان طولانی از راحتی ناشی از استفاده از پروتز بهره مند شوید. در صورت لزوم متخصص پروتز شکل و طول انگشت آن را بررسی و اصلاح خواهد کرد. شما باید با متخصص پروتز همکاری داشته باشید و نظرات خود را در خصوص موقعیت انگشت بیان کنید زیرا پس از این مرحله امکان تغییر پروتز وجود نخواهد داشت. بر اساس تجربه شما از امتحان کردن پروتز آزمایشی و پس از مشورت با متخصص پروتز، نسخه نهایی ساخته خواهد شد. سه هفته پس از این مرحله آزمایشی شما پروتز اصلی خود را دریافت خواهید کرد البته زمان‌ بندی آن به نظر طراح و سازنده پروتز بستگی دارد.

 چگونه می‌توان پروتز انگشت یا دست را روی دست قرار داد یا جدا کرد؟ 


 نصب پروتز 

استفاده از پروتز دست یا انگشت به راحتی امکان‌پذیر است و شما به زودی با نحوه استفاده از آن آشنا خواهید شد. مواد سیلیکونی مورد استفاده برای ساخت پروتز، انعطاف‌پذیری بسیار بالا دارد و می‌توان آن را به راحتی روی عضو قطع شده قرار داد. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد دهد که برای نصب راحت پروتز دست یا انگشت، از ژل مخصوص استفاده کنید. حتماً از استفاده از هر نوع محصولی بدون مشورت با متخصص پروتز خودداری کنید، زیرا ممکن است محتویات آن به پوست یا پروتز شما آسیب برساند. سطح سیلیکون با انسجام بالا، اطمینان می‌دهد که پروتز به طور دقیق به عضو باقیمانده متصل شده است. تناسب مناسب بین پروتز و عضو باقیمانده، به شما کمک می‌کند تا به راحتی فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید و از اشیا برداشته و در دست گرفته شده به راحتی استفاده کنید.

 جدا کردن پروتز

 جدا کردن پروتز دست یا انگشت نیز کار بسیار راحتی است برخی از حرکات خاص در لبه سوکت به گردش هوا و رفع چسبندگی درون محفظه پروتز کمک خواهد کرد. در صورتی که شما از یک چوب یا خط کش استفاده کنید جدا کردن پروتز یک کار ساده خواهد بود و به ابزار دیگری نیاز نخواهید داشت.

 چگونه از پروتز سیلیکونی مراقبت کنیم؟ 


 مراقبت از پروتز سیلیکونی راحت است 

  برای این که پروتز سیلیکونی شما در شرایط خوبی قرار داشته باشد چند نکته مهم وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. شما می‌توانید از هر نوع زیور آلاتی که دوست دارید استفاده کنید و پروتز هیچ گونه محدودیت را در این خصوص به وجود نخواهد آورد. در صورتی که قصد دارید ناخن‌های انگشت پروتزی خود را لاک بزنید باید اطمینان حاصل کنید که لاک و یا پاک کننده با نقاط سیلیکونی پروتز شما تماس پیدا نمی‌کند در غیر این صورت سیلیکون آسیب خواهد دید. ناخن‌های آکرولیکی برای طراحی ناخن مناسب هستند.

 هر روز قسمت داخل و بیرون پروتز را تمیز کنید 

 پروتز سیلیکونی انگشت به سادگی آلوده نمی‌شود اما تمیز کردن آن ساده است. تمیز کردن پروتز به سادگی شستن دست است و شما می‌توانید برای تمیز کردن پروتز خود از آب ولرم و صابونی که ph آن خنثی استفاده کنید. توجه داشته باشید که باید قسمت داخل پروتز را نیز تمیز کنید تا ذرات باقیمانده عرق از روی آن پاک شود. در صورتی که هر روز به این روش پروتز خود را بشویید مدت زیادی می‌توانید از آن استفاده کنید. برای پاک کردن لکه‌های سخت و چربی بهتر از هر ۶ هفته ای یک بار و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش قرار دهید.

 از قرار گرفتن پروتز در مجاورت حلال خود داری نمایید

 باید از قرار گرفتن پروتز در مجاورت حلال و سایر مواد شیمیایی خودداری کنید. این مسئله در مواردی که شما از پروتز خود استفاده می‌‌کنید یا آن را تمیز می‌نماید اهمیت بسیار زیادی دارد. زمانی که قصد تمیز کردن پروتز خود را دارید کاملا احتیاط کنید و در صورتی که با مواد شیمیایی سر و کار دارید باید مراقب باشید پروتز شما آسیب نبیند زیرا مواد شیمیایی علاوه بر آنکه به درون سیلیکون نفوذ می‌کند باعث تخریب پروتز نیز خواهد شد و ممکن است به پوست آسیب برساند. باید انواع کرم و لوسیون دست و عطرها را از پروتز خود دور نگه دارید. اینها مواردی هستند که باید به خوبی رعایت کنید تا از پروتز سیلیکونی انگشت شما محافظت گردد و دوام آن افزایش یابد.

 چگونه می‌توان از عضو باقیمانده محافظت کرد؟


 سیلیکونی که برای اهداف پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد تاثیرات مثبتی بر روی پوست خواهد گذاشت. سیلیکون قابلیت تنفس دارد و دوست دار پوست است و از التهاب آن جلوگیری می‌کند. در صورتی که پوست شما در قسمت عضو باقی مانده حساس است یا پوست آن نازک شده یا بافت اسکار در آنجا تشکیل شده است پروتز سیلیکونی می‌‌تواند از تماس این نقاط با آلودگی جلوگیری کند این امر در مواردی که عضو باقیمانده حساس است بسیار سودمند خواهد بود و از بروز درد و آسیب دیدگی بیشتر جلوگیری خواهد کرد. در صورتی که هر گونه تغییری در عضو باقیمانده احساس کردید باید با پزشک خود مشورت کنید. در صورتی که بافت اسکار سفت است و از میزان انعطاف پذیری آن کاسته شده است با پزشک خود صحبت کنید. باید در هنگام خواب پروتز خود را در بیاورید تا پوست عضو باقیمانده تنفس کند و به ترمیم خود بپردازد

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما