پروتز کف پا: پروتز پنجه پای قطع شده در بیماران دیابتی و عروقی

پروتز کف پا

پروتز کف پا یک روش سودمند برای همه افرادی است که در سراسر جهان دچار دیابت یا بیماری عروقی هستند. پروتز کف پا در افرادی انجام می‌‌شود که بخشی از کف پای آنها از بین رفته است روشی برای جبران این وضعیت است که بر اساس نیازهای بیمار و از جنس سیلیکون مرغوب ساخته و طراحی می‌‌شود. این نوع پروتز به نوع فشاری که از بدن به پا وارد می‌شود کمک می‌کند و در نتیجه فرد می‌تواند مدت بیشتری و بدون احساس درد و ناراحتی راه برود. پروتز کف پا با شکل و حجم پوست بیمار مطابقت دارد و ظاهر آن کاملا طبیعی به نظر می‌رسد و هیچ گونه مشکلی را برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.

از بین رفتن بخشی از پا می‌‌تواند به طرز قابل توجهی بر عملکرد پا و حالت راه رفتن بیمار اثر بگذارد. پروتز کف پا می‌تواند قسمت از بین رفته پا را اصلاح کند و تعادل مناسبی را در پا به وجود بیاورد. اگرچه نتایج حاصل از درمان در همه افراد یکسان نیست برخی از بیمارانی که از پروتز کف پا استفاده می‌کنند ادعا کرده‌اند که از میزان درد و ناراحتی ران و زانوی آنها کاسته شده است و نحوه راه رفتن آنها بهبود یافته است. پروتز کف پا و انگشت پا بر اساس شرایط بیمار ساخته می‌شود و ظاهر و رنگ آن با آناتومی‌، ساختار پوست و ظاهر آن کاملاً مطابقت دارد. اگرچه ممکن است پروتز کف پا به طور دقیق شبیه پوست و پای واقعی نباشد شباهت‌های بسیار زیادی با آن دارد. پروتز کف پا از سیلیکون ساخته شده است که یک ماده انعطاف پذیر می‌باشد و بیمار هیچ گونه احساس غیر عادی نخواهد داشت.متخصصین ما در کلینیک ظفر به شما در انتخاب بهترین و مناسب ترین  پروتز کف پا مشاوره می دهند

آدرس کلینیکمیدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس 02188951703

ایمیل zafarr.clinic@gmail.com

 چه زمانی استفاده از پروتز کف پا توصیه می‌شود؟


 استفاده از پروتز کف پا و پروتز انگشت پا فقط زمانی توصیه می‌‌شود که شرایط زیر محقق شده باشد:

 • زخم ناشی از قطع عضو به طور کامل بهبود یافته باشد.
 • مفصل مچ پا بتواند به خوبی وزن بدن را تحمل کند.
 • قسمت باقیمانده پا تثبیت شده باشد و بتواند وزن بدن را تحمل کند.

 در مواردی که بخشی از کف پا قطع شده است بیمار می‌تواند پس از چند هفته از پروتز کف پا یا انگشت پا استفاده کند. سپس می‌‌تواند برای تهیه پروتز سیلیکونی به پزشک مراجعه کند. افرادی که به پروتز انگشت پا نیاز دارند نیز می‌توانند از پروتزهای سیلیکونی استفاده کنند.

چه نوع پروتزهایی برای این بیماران وجود دارد؟


چه نوع پروتزهایی برای این بیماران وجود دارد

قطع عضو همیشه باعث افسردگی و ناراحتی بیمار می‌‌شود اما بیمار باید بتواند مجدداً به زندگی عادی برگردد و فعالیت‌های روزمره خود را شروع کند. خوشبختانه امروزه به لطف پروتز هایی که در بازار موجود است بیمار می‌تواند سریع‌تر از آنچه تصور می‌کند زندگی روزمره خود را آغاز کند و هر چه زودتر همانند قبل با سایر افراد معاشرت نماید. بیمار باید به متخصص فیزیوتراپی مراجعه کند تا بتواند نحوه راه رفتن به صورت طبیعی را یاد بگیرد و به کمک متخصص کاردرمانی برای ادامه زندگی عادی خود آماده شود. پروتز کف پا دارای مجموعه‌ای از وسایل مخصوص است که به بیمار کمک می‌کند بتواند بدون هیچ گونه مشکلی فعالیت‌های خود را ادامه دهد و مانند دیگران راه برود.

 پروتزهای سیلیکونی مخصوص کف پا و انگشت پا

 پروتزهای سیلیکونی مخصوص کف پا و انگشت پا

پروتزهای سیلیکونی مخصوص کف پا و انگشت پا توسط متخصص ساخته می‌شوند و بیمار می‌تواند آزادانه و بدون هیچ گونه مشکلی راه برود و مچ پای او می‌‌تواند به خوبی وزن بدنش را تحمل کند. تحقیقات اخیر نشان داده است که بیمار می‌تواند به لطف مواد انعطاف پذیری که در ساخت پروتز به کار می‌رود به راحتی مسافت بیشتری را راه برود و از کفش معمولی استفاده نماید. به عبارت دیگر راه رفتن او باعث جلب توجه سایرین نخواهد شد.

 مزایای استفاده از پروتز کف پا و انگشت پا چیست؟

 • نرم، انعطاف پذیر، ثابت، ضد آب و دوستدار پوست است.
 • یکی از مزایای قابل توجه پروتزهای سیلیکونی با کیفیت عالی این است که سفتی آن در نقاط مختلف پا متفاوت است. این امر بدین معنا است که همه نقاط مختلف پروتز می‌توانند عملکرد حقیقی خود را انجام دهند و در قسمتی که پا خم می‌‌شود نرم هستند و در بخشی که پا پیچ می‌خورد انعطاف پذیری بیشتری دارند.
 • سیلیکون یک ماده‌ای انعطاف پذیر است اما ثابت و محکم باقی می‌ماند و عوامل خارجی بر آن تاثیر نمی‌گذارند و در برابر آب شور مقاومت بالایی دارند به این ترتیب بیمار می‌تواند بدون هیچ گونه مشکلی در کنار ساحل قدم بزند. به طور کلی استفاده از پروتز کف پا به معنای ایجاد محدودیت در راه رفتن یا سفر کردن نیست و بیمار می‌توانند مانند سایر افراد به زندگی عادی خود ادامه دهد.
 • سیلیکونی که در پروتز کف پا به کار می‌رود با ساختار پوست مطابقت بسیار بالایی دارد و از آنجایی که قابلیت نفوذ پذیری گاز و بخار را دارد به راحتی عرق پا خشک می‌شود. این پروتزها فاقد مواد نرم کننده و عطر هستند که برای سلامت بیمار خطرناک می‌باشند. در حقیقت موادی که در تهیه پروتز به کار می‌رود دوستدار پوست هستند.

 پروتز، کفش و کفی

پروتز، کفش و کفی

 در صورتی که بخش کوچکی از پا قطع شده است بیمار می‌تواند از کفی مخصوص استفاده کند. کفی‌های مخصوص این بیماران نمی‌‌تواند قابلیت حرکتی عضو قطع شده را برگرداند اما پس از جراحی کوچک پا می‌‌تواند وضعیت پا را متعادل کند تا توانایی تحمل وزن بدن را داشته باشد. اگرچه برخی از پزشکان و متخصصین پروتز از بیمار می‌خواهند که برای تهیه و ساخت کفش به متخصص ارتوپدی مراجعه کند، مراجعه به متخصص ارتوپد ضرورتاً به معنای بهترین روش موجود نیست زیرا این کفش‌ها علاوه بر آنکه کاملاً با سایر انواع کفش‌ها تفاوت دارند به علت عدم تحرک مچ پا و ثابت شدن آن باعث ایجاد مشکلات بعدی خواهند شد. راه رفتن با این کفش‌ها دشوار است و ممکن است بیمار دچار درد و ناراحتی شود. کفی‌هایی که توسط متخصص ارتوپدی ساخته می‌‌شود کمتر قابل مشاهده است. در این حالت نیز مچ پا فاقد هرگونه حرکت است بنابراین بیمار نمی‌‌تواند این نوع کفی را درون کفش‌های معمولی که از بازار تهیه می‌‌کند قرار دهد.

 برای تهیه پروتز کف پا و انگشت پا باید چه کار کرد؟


 بیمار باید برای تهیه پروتز کف پا به پزشک ارتوپد و متخصص ساخت پروتز مراجعه کند. پس از آنکه پزشک نیاز به پروتز را تایید کرد همکاری نزدیک بین بیمار، پزشک، متخصص ساخت پروتز و شرکت ارائه دهنده خدمات و تجهیزات پزشکی آغاز می‌‌شود تا پروتز متناسب با شرایط بیمار تهیه شود.

 • بیمار باید در ابتدا با پزشک خود در خصوص استفاده از پروتز کف پا صحبت کند.
 • متخصص ساخت پروتز در اولین جلسه مشاوره بیمار با شرکت ارائه دهنده تجهیزات پزشکی، با او در خصوص پروتزهای سیلیکونی و سایر انواع روش‌های موجود صحبت خواهد کرد.
 • پس از آن که بیمار تصمیم قطعی خود را برای استفاده از پروتز گرفت در جلسه دوم مشاوره پای او با دقت اندازه گیری می‌شود، از پای او عکس گرفته می‌شود و گچ مخصوص برای تهیه قالب پای او آماده می‌شود.
 • از داده‌ها و اطلاعات به دست آمده برای تهیه نمونه آزمایشی استفاده می‌شود و پزشک از بیمار می‌خواهد که حداقل به مدت چهار هفته از آن استفاده کند. متخصص ساخت پروتز می‌‌تواند در این دوران در صورت نیاز به تنظیم پروتز بپردازد زیرا هنگامی ‌که بیمار مجدداً شروع به راه رفتن و ورزش کردن می‌کند عضلات او قدرت و توان خود را به دست می‌آورند. این دوران بهترین زمان برای عادت کردن به پروتز محسوب می‌شود و پزشک از بیمار می‌‌خواهد در هنگام انجام دادن فعالیت‌های مختلف روزمره و در موقعیت‌های مختلف از پروتز خود استفاده کند تا بتواند بهترین حالت ممکن برای تهیه پروتز دائمی‌را ارزیابی کند.
 • در این دوران متخصص ساخت پروتز از بیمار می‌خواهد پروتز های مختلفی را امتحان کند و مزایای استفاده از کفش‌های مخصوص ارتوپدی را برای او توضیح می‌دهد.
 • معمولا از پروتز آزمایشی برای ارزیابی تناسب آن با سایر قسمت‌های پا استفاده می‌شود تا بیمار بتواند به صورت دائمی از آن استفاده کند. شکل و اندازه آن با سایر نقاط پا اندازه گیری و بررسی می‌‌شود و در صورت لزوم اصلاح می‌‌گردد. در این حالت نظر بیمار در خصوص میزان راحتی پروتز اهمیت بسیار زیادی دارد زیرا پس از تهیه پروتز نهایی امکان ایجاد هیچ گونه تغییری وجود ندارد.
 • پزشک بر اساس پروتز آزمایشی اقدام به ساخت پروتز دائمی خواهد کرد و همه اطلاعاتی که در خصوص پروتز آزمایشی به دست آورده است را مورد استفاده قرار می‌دهد و اصلاحات لازم را انجام خواهد داد. بیمار می‌تواند به زودی از پروتز مخصوص خود استفاده کند و فعالیت‌های روزمره خود را همانند گذشته آغاز کند.

 چگونه می‌توان از پروتز کف پا محافظت کرد؟


چگونه می‌توان از پروتز کف پا محافظت کرد

پروتز کف پا و انگشت پا با پوست پا سازگاری دارد، هیچگونه بویی ندارد و تمیز  کردن و شستن آن با دست راحت است و هوا به خوبی در آن جریان می‌یابد.

 بیمار می‌تواند پروتز کف پای خود را با آب و صابون بشوید

 بیمار می‌تواند هنگامی ‌که به حمام می‌رود پروتز پای خود را نیز بشوید اما بهترین روش برای تمیز  کردن آن این است که پروتز را درون آب و کف صابون قرار دهد. اگر بیمار هر روز پروتز سیلیکونی خود را بشوید طول عمر آن بیش از ۵ سال خواهد بود. در صورتی که یک لکه مقاوم روی پروتز ایجاد شده باشد باید آن را چند دقیقه درون آب جوشاند تا لکه از بین برود. برای مراقبت از پروتز کف پا نیازی به استفاده از شوینده و یا سایر انواع مواد شیمیایی نیست. در حقیقت بیمار نباید برای تمیز  کردن پروتز خود از حلال استفاده کند زیرا علاوه بر آنکه به درون سیلیکون نفوذ می‌کند هنگام استفاده از پروتز به پوست پا نیز منتقل خواهد شد. بیمار باید هر روز پروتز خود را بشوید بنابراین باید سعی کند که شستشوی آن را مانند مسواک زدن به یک عادت دائمی تبدیل کند و به سادگی پروتزی کف پای خود را با آب و صابون تمیز نماید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."