ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

گردنبند طبی (ارتز یقه گردن) ابزار کنترل حرکات پس ازجراحی و شکستگی

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

گردنبند طبی (ارتز  یقه گردن) ابزار کنترل حرکات پس ازجراحی و شکستگی

گردنبند طبی (ارتز یقه گردن) ابزار کنترل حرکات پس ازجراحی و شکستگیارتز یا بریس گردن (گردنبند طبی) عموما برای افرادی که جراحی ستون فقرات گردنی انجام داده‌اند جهت ثابت نگه داشتن گردن استفاده میشود. بریس گردن همچنین برای درمان گردن‌درد که در اثر آسیب‌های شدید ایجاد شده است به کار می‌رود. پس از آسیب شلاقی گردن، ارتز می‌تواند برای ثابت نگه داشتن و کاهش درد استفاده شود؛ البته استفاده از ارتز گردن برای شروع سریع حرکت‌درمانی مورد تردید است چرا که حرکت‌درمانی می‌تواند باعث بهبود محدوده حرکتی گردن و کاهش درد پس از آسیب‌های شلاقی شود. هدف اصلی استفاده از بریس گردن جلوگیری یا به حداقل رساندن حرکت در ستون فقرات گردنی است. این وسیله همچنین سر را در وضعیت تراز و هماهنگ نگه داشته و قوس ستون فقرات گردنی را در حالت طبیعی حفظ می‌کند.

ارتز گردن بایستی به طور مداوم برای یک هفته جهت تسکین درد استفاده شود. پس از این مدت، استفاده از ارتز بایستی به تدریج کاهش پیدا کند. اگر ارتز گردن برای مدت طولانی استفاده شود، امکان دارد تاثیرات منفی در پی داشته باشد از جمله: انقباض بافت نرم، آتروفی عضلانی، کاهش حس موقعیت اندام‌های بدن، ضخیم شدن بافت‌های زیرکتفی و همچنین وابسته شدن به استفاده از این ابزار. برخی از تحقیقات در مورد تاثیر گردنبند طبی در مقایسه با شروع سریع حرکت‌درمانی تردید دارند. هر دو روش باعث کاهش درد می‌شوند، ولی حرکت‌درمانی باعث بهبود بیشتر در محدوده حرکتی گردن می‌شود. برخی از محققین بر این باورند که تفاوتی در تاثیر این دو روش درمانی وجود ندارد.

آدرس کلینیکمیدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس 02188951703

ایمیل zafarr.clinic@gmail.com

علت استفاده از بریس گردن


گردنبند طبی (ارتز یقه گردن) ابزار کنترل حرکات پس ازجراحی و شکستگی

عضلات، تاندون‌ها و استخوان‌های گردن به طور گروهی از سر محافظت می‌کنند. وزن سر در حدود 10 پوند است و در نتیجه گردن دچار آسیب‌های بسیاری می‌شود. وسیله‌های طبی مخصوص گردن گزینه بسیار مناسبی برای کاهش علائم  و ثابت نگه داشتن گردن هستند. در نتیجه احتمال آسیب مجدد کاهش پیدا کرده و کشیدگی کردن تسکین پیدا می‌کند.

انواع بریس گردن


آسیب‌دیدگی و درد برای بهبود به زمان احتیاج دارند. چنانچه گردنتان آسیب دیده باشد یا دچار گردن‌درد مزمن باشید، احتمالا نیاز به استفاده از بریس گردن یا گردنبند طبی دارید. بریس گردن انواع مختلفی دارد که هرکدام برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. در ادامه به توضیح انواع مختلف گردنبندهای طبی می‌پردازیم.

گردنبند طبی نرم و سخت

گردنبند طبی نرم و سخت

با توجه به انعطاف‌پذیری و مواد استفاده، گردنبندهای طبی به دو نوع نرم و سخت ساخته می‌شوند. گردنبندهای نرم از لاستیک اسفنجی پلی‌یورتان ساخته شده‌اند و دارای انعطاف کافی هستند. این گردنبندها دور گردن و فک بیمار قرار می‌گیرند و شکل آن را به خود می‌گیرند. ارتزهای طبی نرم معمولا پس از استفاده از ارتزهای سخت برای مدت زمان خاصی استفاده می‌شوند. ارتزهای طبی نرم به طور کامل گردن را بی‌حرکت نگه نمی‌دارند، اما حرکت را محدود کرده و بیمار را از حرکت بیش از حد آگاه می‌کنند.

ارتزهای گردن فیلادلفیا

ارتزهای گردن فیلادلفیا

ارتز فیلدلفیا جزو ارتزهای سخت از جنس فوم بوده و از دو قطعه تشکیل شده که بوسیله بست قلاب‌دار به هم وصل شده‌اند. قسمت فوقانی این ارتز از فک پایین پشتیبانی می‌کند. این ارتز دارای یک بخش اضافی به سمت پایین بوده که قسمت فوقانی ستون فقرات توراسیک را پوشش می‌دهد. ارتز گردن فیلادلفیا در محدود کردن حرکت بسیار موثر است.

بریس تثبیت‌کننده فک وآرواره یا SOMI

بریس تثبیت‌کننده فک وآرواره یا SOMI

بریس SOMI یک نوع بریس سخت برای گردن است که گردن بیمار را همراستا با ستون فقرات نگه می‌دارد. این بریس با جلوگیری از حرکت سر و گردن، باعث می‌شود که ساختارهای آسیب‌دیده در گردن سریع‌تر بهبود پیدا کنند. بریس SOMI دارای یک صفحه در جلوی قفسه سینه و بندهایی است که روی شانه قرار می‌گیرند. این بریس با استفاده از نوارهای روی بندها که به سمت مخالف صفحه جلوی سینه متصل شده‌اند، محکم می‌شود. همچنین، یک قطعه محکم مخصوص چانه و یک قطعه مخصوص سر برای محافظت بیشتر نیز در این بریس تعبیه شده است.

بریس SOMI برای بیماران دچار گردن‌درد ناشی از عارضه‌های مزمنی مانند آرتریت روماتوئید بسیار مفید است. همچنین، پس از جراحی ستون فقرات گردنی، استفاده از این بریس برای بهبود سریع‌تر بیماران بسیار مهم و موثر است.

بریس گردن هالو

بریس گردن هالو

بریس هالو ستون فقرات را در دو جهت مختلف کشیده و در اثر این کشش، خمیدگی غیرطبیعی مرتبط با عارضه‌هایی مانند اسکولیوز کاهش می‌یابد. این بریس از نوع بریس‌های سخت بوده و دارای یک حلقه فلزی است که به کمک پین‌های فلزی به سر بیمار محکم می‌شود. این حلقه به چهار میله متصل بوده و این میله‌ها به یک پوشش سنگین وصل هستند. بریس هالو محکمترین نوع بریس گردن محسوب می‌شود.

ویژگی‌های ارتزهای یقه گردن برای شکستگی گردن


ویژگی‌های ارتزهای یقه گردن برای شکستگی گردن

ارتزهای یقه گردن باید یک سری ویژگی‌هایی داشته باشند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

ارتز گردن از مواد سبک از جنس فوم تشکیل شده است

این ارتوز از فوم نرم ساخته شده است که راحتی و آسایش بیشتری برای پوست فراهم می‌کند. این ارتوز به دلیل استفاده بلندمدت بسیاری از افراد، از سایش و آسیب به پوست جلوگیری می‌کند. فوم مورد استفاده در این ارتوز، استفاده آن را در طول شبانه روز و هنگام خواب را راحت‌تر می‌کند. بسیاری از افراد، به ویژه کسانی که در حال بهبود از جراحی گردن هستند، نیاز به استفاده از این ارتوز در طول شبانه روز دارند. اما پیش از استفاده از این ارتوز در خواب، حتما باید با پزشک مشورت کنند. توصیه می‌شود که بالش زیر شانه‌ها را هنگام خواب استفاده کنید، به پشت بخوابیده و از صندلی راحتی برای آسایش بیشتر استفاده نمایید.

گردنبند طبی سخت دارای سوراخ در قسمت جلو می‌باشد

این نوع گردنبند دارای سوراخ در قسمت جلو می‌باشد که باعث قابلیت گذردهی هوا شده و تهویه را در قسمت گردن ممکن می‌سازد. این سوراخ همچنین باعث دسترسی به نای، ضربان قلب و پانسمان در صورت بروز فوریت پزشکی می‌شود.

بریس مخصوص شکستگی گردن برای استفاده در زمان عکسبرداری با اشعه ایکس، سیتی اسکن و ام آر آی بسیار مناسب می‌باشد

این بریس‌های سبک در زمان عکسبرداری با اشعه ایکس، سی‌تی اسکن و ام آر آی مناسب بوده و وسیله بسیار مناسبی جهت تشخیص علت اصلی گردن‌درد در بیماران هستند.

بریس مخصوصِ بی‌حرکت نگه داشتن گردن، ضد آب می‌باشد

این بریس از فوم ساخته شده و ضد آب می‌باشد و بیمار در زمان بهبود می‌تواند با وجود این بریس استحمام کند. همچنین از این بریس می‌توان به توصیه پزشک در زمان آب‌درمانی استفاده کرد.

بست قلاب‌دار باعث کاربرد آسان بریس گردن می‌شود

بریس‌های نیمه‌سخت دارای بست‌های قلاب‌دار برای محکم کردن بریس دور گردن هستند. این بست‌ها باعث کاربرد آسان بریس شده و بسته به میزان فشردگی مورد نیاز، قابل سفت و شل کردن هستند.

ارتزهای یقه‌ گردن چگونه به درمان عارضه‌های گردن کمک می‌کنند؟


ارتزهای یقه‌ گردن چگونه به درمان عارضه‌های گردن کمک می‌کنند؟

درمان شکستگی گردن

در صورت تشخیص شکستگی در گردن، احتمالا بایستی از ارتز یقه گردن برای 6 تا 8 هفته استفاده کنید. استفاده از این ارتزها به ترمیم شکستگی در استخوان کمک کرده و از حرکت به سمت جلو یا آسیب‌دیدگی بیشتر جلوگیری می‌کنند.

بهبود آسیب‌های شلاقی (کشیدگی گردن)

 بسیاری از افراد در تصادفات خودرو دچار آسیب شلاقی و کشیدگی بافت‌های نرم در گردن می‌شوند. همچنین احتمال ایجاد این آسیب در ورزشکارانی که در ورزش‌هایی مانند فوتبال آمریکایی، بوکس، کاراته و اسب‌سواری شرکت می‌کنند بیشتر می‌باشد. در صورت ایجاد آسیب شدید شلاقی، استفاده از بریس مخصوص از گردنتان محافظت کرده و در عین حال رباط‌ها و عضلات بهبود پیدا می‌کنند.

بهبود سریع‌تر پس از آسیب‌دیدگی گردن

به احتمال زیاد پس از جراحی گردن باید از ارتز یقه گردن استفاده کنید زیرا جراحی گردن می‌تواند بسیار خطرناک باشد. جراحی گردن پس از ایجاد آسیب یا عارضه به دلایل مختلفی انجام می‌شود. در موارد زیر ثابت نگه داشتن گردن پس از آسیب‌دیدگی ضروری می‌باشد:

  • فیوژن دیسککتومی قدامی (جلویی) گردن : از این روش برای درمان فتق و بیرون‌زدگی دیسک یا درمان درد عصب تحت فشار استفاده می‌شود.
  • لامینکتومی : این روش برای رفع فشار از ریشه‌های عصبی در ستون فقرات و لیزخوردگی مهره استفاده می‌شود.
  • لامینوپلاستی : این روش برای رفع تنگی کانال نخاعی در گردن استفاده می‌شود.
  • فیوژن ستون فقرات گردنی : از این روش برای درمان فتق دیسک در گردن استفاده می‌شود.
  • دیسککتومی : از این روش برای درمان عارضه‌های دیسک‌های گردنی یا آرتروز گردن استفاده می‌شود.

سوالات رایج در مورد بریس گردن


سوالات رایج در مورد بریس گردن

در این بخش می‌توانید سوالات خود درباره این ارتز را بیابید.

از ارتز گردن برای درمان چه عارضه‌هایی استفاده می‌شود؟

این نوع ارتز برای درمان پس از جراحی گردن، آسیب‌دیدگی شلاقی گردن، کشیدگی گردن، عارضه‌های مرتبط با ستون فقرات مانند تنگی کانال نخاعی، اختلالات تخریبی دیسک یا آسیب‌های مزمن گردن استفاده می‌شود.

چه کسانی می‌توانند از ارتزهای سخت استفاده کنند؟

این ارتزها در چهار اندازه مختلف موجود هستند و برای مردان، زنان، کودکان و افراد با جثه بزرگ مناسب هستند. چنانچه به دنبال بریس نرم برای کودکان هستید می‌توانید از بریس گردن ویژه کودکان استفاده کنید.

چه زمانی باید از بریس گردن استفاده کرد؟

در ارتباط با مدت زمان استفاده از بریس گردن با پزشک خود مشورت کنید. بسته به شدت عارضه گردن، برخی از افراد باید شبانه روز از این بریس استفاده کنند درحالیکه بعضی دیگر از افراد تنها چند ساعت در روز باید از بریس گردن استفاده کنند.

نحوه استفاده از گردنبند طبی

قسمت پشت گردنبند را دور گردن خود قرار دهید. نیمه جلویی گردنبند را به قسمت عقبی برسانید به طوریکه چانه در قسمت تورفتگی قرار بگیرد. سپس بست‌های قلاب‌دار را محکم ببندید.

گردنبند طبی سخت از چه موادی تشکیل شده و در چه رنگ‌هایی موجود است؟

گردنبند سخت از فوم هیپوآلرژنیک و غیر سمی تشکیل شده و شکل آن برای هر فردی قابل تغییر بوده و دارای لاتکس نمی‌باشد. رنگ آن نیز بژ کم‌رنگ می‌باشد.

ارتفاع بریس گردن چقدر است؟

قسمت پشتی این بریس 5/7 اینچ، کناره‌های آن 4 اینچ و طول قسمت جلویی 6 اینچ می‌باشد. ارتفاع قسمت سینه تا چانه نیز 25/3 اینچ می‌باشد و برای بیشتر افراد مناسب است.

نحوه انتخاب اندازه مناسب بریس گردن

با استفاده از یک نوار پارچه‌ای، محیط (دور) گردن خود را در قسمت سیب گلو اندازه بگیرید. این بریس‌ها برای محیط 10 تا بیش از  23 اینچ مناسب هستند.

آیا بریس گردن قابل شستشو است؟

بله. ابتدا بست‌های قلاب‌دار را محکم کرده و سپس برای تمیز کردن بریس از پارچه مرطوب و مقداری صابون استفاده کنید.

 

ارتز های از پیش ساخته و سفارشی پا،کدام برای مشکلات پا مناسب است؟

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما