ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

ارتز بالای زانو برای مراقبت های پس از جراحی و تقویت جریان خون

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

ارتز بالای زانو برای مراقبت های پس از جراحی و تقویت جریان خون

ارتز‌ها وسایلی هستند که برای اصلاح و یا بهتر کردن عملکرد قسمت‌هایی از بدن به کار می‌روند. ارتز ها به طور معمول توسط پروتز‌‌‌ساز‌ها براي افرادي كه در استفاده از دست‌ها و يا پاهاي خود به دليل كمبودها و يا اختلالات شكلي بدن، مشكل دارند تجويز مي‌شود. ارتز ها از طريق كاهش تكان‌هاي ناگهاني و التهاب و تورم، باعث ايجاد حس راحتي و التيام اندام‌ها مي‌شوند. ارتز‌هاي بالاي زانو (HKAFO) بيشترين پايداري را در ران، زانو و مجموعه پا و مچ پا، ايجاد مي‌كند. ارتز‌ها مي‌توانند از پلاستيك، تركيبات كربن، مشتقات هيبريدي، چرم و فلز ساخته شوند. حالت‌هاي مختلفي از مفاصل زانو و مچ پا در هر بيمار وجود دارد و تشخيص داده مي‌شود. HKAFO براي تعدادي از مشكلات از جمله عدم تعادل و يا ضعف عضلاني، فلج (آسيب طناب نخاعي، اسپينا بايفيدا، ميلومننگوسل)، فلج مغزي ، ديستروفي‌هاي عضلاني و ام اس استفاده مي‌شود. ارتز‌هاي ران( HOs) براي درمان بسياري از مشكلات و آسيب ها سودمند مي‌باشند. اين مشكلات شامل موارد زير است (البته محدود به اين موارد نمي‌باشد):

 • شكستگي مفصل هيپ
 • جابه جايي مفصل هيپ
 • پس از جراحي
 • استئوآرتريت
 • ديسپلازي مادرزادي و يا اكتسابي در هيپ
 • كوكسا والگوم،واروم ( نوعی تغییر شکل در مفصل هیپ )

 

دانش مرتبط با ارتز ، شامل دقت و خلاقيت در طراحي، و ساختن ارتز‌هاي خارجي  به عنوان يك روند درماني براي بيمار مي‌باشد. ارتزها  براي كنترل كردن ضعف، و يا نواحي تغيير شكل يافته بدن، در افرادي كه مشكلات فيزيكي دارند به كار مي‌روند.  ارتزها ممكن است در قسمت‌هاي مختلفي از بدن از جمله اندام فوقاني و تحتاني، سر، يا ستون فقرات به كار روند. شايع ترين موارد استفاده از اين ابزار شامل ارتزهاي ستون فقرات براي اسكوليوز ، HALOs براي آسيب‌هاي گردن، ارتزهاي پا براي توانبخشي در كودكان دچار فلج مغزي مي‌باشد. اخيراً ارتزهايي طراحي شده اند كه به طور چشمگير باعث تغيير ساختار استخوان‌هاي جمجمه در نوزادان دچار پلاژيوسفالي وضعيتي مي‌شوند. اهداف درماني ارتزهاي ران:

 • باعث ايجاد پايداري در مفصل هيپ و لگن هنگام ايستادن، نشستن، و دراز كشيدن مي‌شوند.
 • باعث پايداري زانو و جلوگيري كردن از اكستانسيون بيش از حد آن مي‌شوند.
 • باعث هم ترازي بيومكانيكي مفاصل هيپ ، لگن و زانو هنگام جابه جايي مي‌شوند.
 • در ايجاد سازگاري و تطبيق با سطوح، كمك كننده‌اند.
 • باعث توزيع فشار بر روي مفصل هيپ و لگن مي‌شوند.
 • مانع وارد شدن فشار اضافي بر روي هيپ و لگن مي‌شوند.
 • حركات اضافي در هيپ و لگن را محدود مي‌كنند.
 • از هيپ و لگن محافظت مي‌كنند.
 • مانع از شوك و حركات اضافي مي‌شوند.
 • الگوي راه رفتن با انرژي كارامد تري ايجاد مي‌كنند.

آدرس کلینیک: میدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

تلفن تماس 02188951703

ایمیل zafarr.clinic@gmail.com

آناتومی و بیومکانیک‌های زانو


در قسمت پایینی پا دو استخوان، یک استخوان در قسمت بالایی و یک استخوان کُنجدی یا استخوان سزاموئید وجود دارند که در کنار هم سه مفصل ایجاد می‌کنند.

استخوان‌ها 

این استخوان‌ها عبارت‌اند از:

 • استخوان فمور (در ران)
 • تیبیا یا درشت نی (ساق پا)
 • فیبولا یا نازک نی (ساق پا)
 • پاتلا / کشکک زانو

مفاصل 

سه مفصل زانو عبارت‌اند از:

 • مفصل تیبیوفمورال (بین تیبیا و فمور)
 • مفصل پاتلوفمورال (پاتلا و فمور)
 • مفصل تیبیوفیبولار فوقانی

رباط‌ها 

ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها و اعصاب زیادی در زانو وجود دارد.

لیگامانها یا رباطهای زانو عبارت‌اند از:

 • ACL – رباط صلیبی قدامی
 • PCL – رباط صلیبی خلفی
 • MCL – رباط طرفی داخلی
 • LCL – رباط طرفی خارجی
 • MPFL – رباط پاتلوفمورال داخلی

ارتزهاي بالاي زانو


ارتز هاي بالاي زانو

ارتزهای بالای زانو ابزارهای خارجی هستند که بر روی قسمت تحتانی ران قرار می‌گیرند تا عملکرد پا را از طریق حمایت، کنترل حرکات، کاهش درد، اصلاح بدشکلی‌ها و جلوگیری از بیشتر شدن آنها، بهبود بخشد. هدف، تهیه بهترین ارتز بالای زانو برای شما می‌باشد که بتواند در بازیابی عملکرد پاهایتان به شما کمک کند. تیم متخصص به شما کمک می‌کنند که به فعالیت‌هایی که آسیب‌ها و یا بیماری منجر به عدم توانایی شما در انجام آنها شده بود بازگردید. ارتزهای بالای زانو ممکن است برای پشتیبانی از وزن بدن یا جلوگیری و اصلاح حرکات غیرعادی در زانو به کار بروند. از زانو به پایین، اجزای تشکیل‌دهنده به جز حرکت عمود رو به بالا، مشابه با ارتزهای بالای زانو می‌باشد.

بعضي از انواع پدهاي زانو براي كمك بيشتر در كنترل زانو مورد استفاده قرار مي‌گيرند. نوع بالاي راني آنها قالبي شبيه به ران دارند و توسط دو باند راني نگه داشته مي شوند.ممكن است باند لگني و مفصل هيپ به باند راني اضافه شوند. ارتز‌هاي مفصل هيپ، هنگامي كه به طور مستقيم روي پوست قرار گيرند بهتر كار مي كنند. انواع خاصي از ارتز هاي معتبر براي بيماران وجود دارد. به بيماران برنامه هاي پوششي به همراه توصيه هاي مراقبتي و بهداشتي ارائه مي شود. هميشه توصيه مي شود كه در صورت مشاهده هر نوع تغيير در وضعيت (درد ، تغيير سايز، رشد) براي بررسي ارتز هاي خود به فرد سازنده‌ي آن مراجعه كنيد؛ زيرا او مي‌تواند تغييرات لازم را اعمال كند و يا درمان جايگزيني را توصيه كند. ارتزهاي راني از قبل تهيه شده قابل تغيير و بازسازي اند. سازندگان ارتز مي‌توانند با ارزيابي مجدد طول مدت درمانتان را تعيين كنند.

انواع ارتز هاي بالاي زانو


انواع مختلفي از ارتز هاي بالاي زانو وجود دارد. طرح و نوع ارتز هاي معتبر بر اساس بهترين درمان مبتني بر نياز هاي فرد و هدف درماني، انتخاب مي شوند. ارتزهاي راني، مفاصل فلزي دارند. تمامي ارتز هاي راني داراي تسمه هايي اند كه براي اطمينان از عملكرد صحيح ارتز كمك كننده هستند.

ارتز هاي زانو

ارتز هاي زانو

در صورتی که با عدم پایداری زانو، انقباض عضلات مفصل یا سفتی مفصل، عدم پایداری ACL (رباط صلیبی قدامی) در حد متوسط تا شدید، MCL (رباط جانبی داخلی)، و LCL (رباط جانبی خارجی)، استئوآرتریت یک جانبه زانو، عدم پایداری رباط‌ها، پایداری زانو پس از عمل جراحی و سایر اختلالات و بدشکلی‌های مرتبط با زانو مواجه هستید، استفاده از ارتز زانو می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. متخصص ما، شما را راهنمایی خواهد کرد و ارتز مناسب بر اساس نیازهای شما که قادر به کاهش درد و افزایش توانایی شما برای انجام دوباره فعالیت‌هایتان باشد، فراهم می‌کند.

ارتز هاي بالاي زانو KAFO

ارتز هاي بالاي زانو KAFO

ارتزهاي KAFO براي بيماري ها و اختلالاتي مانند عدم تعادل و يا ضعف عضلاني ، عدم پايداري زانو، پاي پرانتزي و پا ايكسي ، آسيب طناب نخاعي ، ام اس ( اسكلروز مولتيپل)، اسپاينا بايفيدا (یک ناهنجاری مادرزادی )، فلج مغزي، سندرم گلن باره، تروما تعوض كامل زانو استفاده مي‌شود. متخصصین براي شما پيش سازهايي به خوبي ارتزهاي ساخته شده KAFO فراهم مي‌كنند كه براي شما در راه رفتن و كاهش احساس ناراحتي كمك كننده است. انواع مختلفي از KAFO  ها بر اساس مواد سازنده، بدنه‌ و همچنين مناسب بودن آن براي شرايط شما وجود دارند كه مي‌توانيد انتخاب كنيد.

مراقبت از ارتزهای KAFO (کف پا، قوزک ، زانو)

 • پوشیدن ارتز زانو را برای یک بار به مدت 1 ساعت در روز اول شروع کنید. هر بار که ارتز را در می آورید ، بررسی کنید جاهای قرمزی روی پوست نمانده است. اگر این قرمزی‌ها بیش از نیم ساعت پس از برداشتن ارتز ادامه داشته باشند، سریعاً با متخصص ارتز ساز تماس بگیرید و به او مراجعه کنید.
 • در روز دوم ،یک بار به مدت 2 ساعت و در روز سوم ، یک بار به مدت 3 ساعت و … ، تا وقتی بتوانید ارتز را تا هر وقت که خواستید بپوشید. این دوره معمولاً 2 هفته طول می‌کشد.
 • در طی این مدت زمان دو هفته‌ای برای عادت کردن به ارتز، با اورتز ورزش نکنید.
 • سطح بیرونی ارتز را می‌توان با کشیدن یک پارچه‌ی صابونی مرطوب، تمیز کرد. باید مراقب باشید که بندها یا پرچ‌های فلزی خیس نشوند.
 • سطح داخلی ارتز را می‌توان مانند بالا تمیز کرد و برای ضدعفونی کردن آن، مرتباً الکل روی آن سطح بمالید.
 • ارتز را با سشوار خشک نکنید. آن را با حوله خشک کنید.
 • مفاصل موجود در ناحیه‌ی زانو را باید هر یکی دو ماه یکبار با استفاده از گريس پايه ليتيم با خاصيت تحمل فشار بالا روغن کاری شود. برای این کار، پوشش‌های روی مفصل نئوپرن را به عقب برگردانید و گریس مورد نظر را در مفاصل را وارد کنید. هرگونه گریس اضافی را پاک کنید.
 • در صورت بروز فرسودگی و پارگی ارتز، آن را به طور مرتب بررسی کنید.

پايند هاي فشارنده ران پا

پايند هاي فشارنده ران پا

اين پابندهاي بسيار قوي براي افزايش كارايي در هر فعاليتي طراحي شده‌اند. فشار زيادي كه از زانو به سمت ران كمتر مي‌شود، باعث افزايش جريان خون آن قسمت مي‌شود. به شما كمك مي‌كند بيشتر راه برويد و حين ورزش پشتيبان مناسبي مي‌باشد.

بريس ران

بريس ران

اگر به دنبال روشی جایگزین و مؤثرتر از روش‌های سنتی بستن ران هستید، ران‌بندها یک گزینه بسیار خوبی می‌باشند. این ران‌بندها از پوشش‌هایی استفاده می‌کنند که ضخیم‌تر از روش‌های سنتی بستن پا هستند، و فشار مؤثرتری ایجاد می‌کنند، اما به دلیل سبکی آنها، به راحتی می‌توانید آنها را در طول روز استفاده کنید. بهترین زمان برای استفاده از آنها، هنگام بهبودی پس از کشیدگی و رگ‌به‌رگ شدن است. جنس لاستیکی آنها باعث می‌شود که هنگام ورزش، خنک بمانند و از پاهایتان خارج نشوند.

پوشش فشاري

پوشش فشاري

طراحي منحصر به فرد اين  پوشش‌هاي عقب ران باعث حمايت و تسكين كشاله ران، ران و البته عضلات همسترينگ مي‌شود. از لاستيك مناسب براي تنفس ساخته شده است و شما در آن هنگام ورزش احساس راحتي مي‌كنيد . بندهاي قابل تنظيم اين نوع پوشش‌ها همچنين مي‌تواند پاها را نيز پوشش دهد به اين معني مي‌باشد كه مي‌توانيد از آن هنگامي كه نياز به تسكين عضله و بهبودي مي‌باشد استفاده كنيد.

پابندهاي ريكاوري ران

پابندهاي ريكاوري ران

اين پابندهاي مسي به گونه اي طراحي شده اند كه به مرور زمان شكل خود را حفظ كنند حتي پس از چندين بار شست و شو. همچنين باعث تسكين درد و سفتي عضلات ، خصوصاً اگر از درد مزمني در پاهاي خود رنج مي‌بريد مي‌شوند. به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه هر روز پوشيده شوند، جزو راحت ترين پابند‌هاي فشاري براي بالاي ران مي‌باشند كه مي‌توانيد تهييه كنيد.

جوراب هاي فشاري

جوراب هاي فشاري

هنگامي كه پوشش‌هاي ران به مقدار كافي اثربخش نيستند اين جوراب‌ها  باعث تسكين درد در تمام پا مي‌شوند. اين جوراب‌ها به راحتي اطراف پا را مي‌پوشانند تا باعث از بين رفتن سفتي عضلات پس از ورزش و جلوگيري از كرامپ‌هاي اذيت كننده شوند. خاصيت رطوبت زداي آن باعث مي شود در حالي كه پاهايتان گرم مي شود، خشك بماند.

پوشش هاي فشاري قابل تنظيم ران

پوشش هاي فشاري قابل تنظيم ران

پوشش هاي فشار مخصوص ران براي حمايت از كشيدگي و رگ به رگ شدن مناسب اند . جنس لاستيكي قابل نفوذ و مناسب براي تنفس آن عضلات را گرم نگه مي دارند، در حالي كه از گرم شدن بيش از حد ساير قسمت هاي بدن جلوگيري مي كند . سه بند محكم كننده آن باعث مي شوند به محكمي دور پا قرار گيرد ، و بيشترين منفعت را در استفاده از اين محصول به شما برساند.

ارتز هاي BMI هيپ زانو

ارتز هاي BMI هيپ_ زانو

اين ارتز ها براي انقباضات پلكاني هيپ و زانو طراحي شده اند كه از طريق سه تنظيم ابداكشن عمل مي كنند. لطفاً قسمت بالايي پاتلا را براي قرار دادن اين ارتز بسنجيد . نوار هاي راحت و نرم آن اطراف ران قرار مي گيرند. از ارتز هاي فشاري ران خود بيشترين استفاده را كنيد ، اين ارتز ها شايد به ظاهر ساده باشند اما فوايد زيادي دارند. در اين جا شيوه استفاده بهينه از محصولي كه تهيه كرده ايد اورده شده است.

استفاده از ارتز ها و بریس های زانو هنگام ورزش


پايندهاي فشاري باعث بهبود جريان خون مي شود، به اين معنا است كه پوشيدن آن ها هنگامي كه ورزش مي كنيد باعث سريع تر گرم شدن عضلات مي شود و آن ها را طي ورزش گرم نگه مي دارند. جدا از آن كه هنگام دوي زمستاني با آن ها احساس راحتي مي كنيد ؛ احتمال كشيدگي و رگ به رگ شدن را كاهش مي دهند.

پس از ورزش

ديده شده است كه در ورزشكاراني كه از پابندهاي فشاري استفاده مي كنند اسيد لاكتيك كم تري پس از ورزش در عضلاتشان توليد مي شود. نتيجه آن چيست؟ درد كم تري در عضلات ايجاد مي شود به اين معني است كه مي توانيد در هر نوبت ورزش بهترين عملكرد خود را داشته باشيد.

بهبودي آسيب

وقتي در حال بهبودي از يك آسيب هستيد ، حتي كوچك ترين تكان ناگهاني مي تواند منجر به برگشتن مشكل به حالت اوليه شود. به اين علت، استفاده از پوشش هاي فشارنده بسيار مهم است. زيرا مانعي ايجاد مي كند كه از منطقه اسيب ديده در برابر ضربه محافظت مي كند و همچنين جريان خون افزايش يافته نيز منجر به بهبودي سريع تر مي شود.

چگونه در حين ورزش مورد حفاظت قرار گيريد؟

با افزايش سن براي ايمن ماندن لازم نيست از ورزش كردن خودداري كنيم. بلكه، اين كه مطمئن شويد هنگام انجام فعاليت هاي فيزيكي شديد مورد حفاظت و پشتيباني قرار مي گيريد مهم است.

فشار

مطمئن شويد ورزشي كه انتخاب كرده ايد بر ناحيه صحيح اثر مي گذارد. پوشش هاي فشاري براي ران بسيار براي ورزش هايي از جمله تنيس ، مناسب اند اما ممكن است در دويدن، بسته بر آن كه در كجا احساس فشار مي كنيد ؛ حمايت از زانو مناسب تر باشد.

بريس عضلات

بريس ممكن است مانند چيزي باشد كه شما حين آسيب جدي به آن نياز داريد، اما فوايد آن بيشتر به صورت پيشگيري است تا واكنشي . بريس ران مي تواند پايداري بيشتري حين ورزش هاي سنگين فراهم كند و باعث سرعت بخشيدن به بهبودي شود تا طي روزهاي اينده احساس درد و تير كشيدن كم تر شود.

بهبودي

روال صحيح پس از ورزش به طور زيادي بر روي بهبودي بدن اثر مي گذارد. اگر هرگونه ناراحتي به دنبال ورزش كردن احساس كرديد، استفاده از كيسه يخ در كنار فشار باعث افزايش سرعت بهبودي مي شود.

طراحی و ساخت ارتز زانو


متخصص ساخت ارتز، زانو را ارزیابی کرده و در صورت لزوم از قالب سه بعدی زانو استفاده می‌کند. این کار را می‌توان در حالتی که بیمار به شکم خوابیده ، در حالت نشسته یا ایستاده است انجام داد. برای این کار، متخصص ساخت ارتز باید مطمئن شود که زانو در وضعیت درستی قرار دارد.

طراحی‌های مختلفی برای ارتزهای زانو وجود دارد. متخصص ساخت ارتز، بر اساس نیازها و اهداف افراد، تعیین خواهد کرد که بهترین طراحی برای درمان کدام است. ارتز سفارشی زانو دارای مفاصلی در ناحیه‌ی زانو خواهد بود و یک قاب رزین فلزی با ترموست خواهد داشت. تمام زانوبندها، بندهایی دارند که به فرد کمک می‌کنند تا به‌درستی از این ارتزها استفاده کند.

کاربرد ارتزهای زانو 


ارتزهای زانو هنگامی که مستقیماً بر روی پوست قرار بگیرند، بهتر عمل می‌کنند. بریس زانو دستورالعمل‌های مخصوصی برای پوشیدن و کاربرد دارد که متخصص ساخت ارتز آن را برای بیمار توضیح خواهد داد.

زندگي كردن با ارتز هاي ران ( پيگيري كردن)


اصلاحاتي كه به دنبال استفاده از ارتز هاي ران ايجاد مي‌شود ممكن است كمي زمان ببرد. ارتزهاي ران نبايد دردناك باشند ؛ اگرچه احساس كمي ناراحتي در ابتدا غير معمول نيست. وقفه ايجاد شده در اين روند درماني نبايد بيش از  دو هفته طول بكشد. اگر دچار سايش و يا تاول شديد لطفا فورا به پزشك متخصص اترز خود مراجعه كنيد . اگر پس از دو هفته احساس درد داشتيد لطفاً براي پيگيري به پزشك متخصص ارتز خود مراجعه كنيد.

در صورت بروز هرگونه تغییر در شرایط (درد، توده یا برآمدگی)، توصیه می‌شود به متخصص ساخت ارتزتان مراجعه کنید. متخصص ساخت ارتز (ارتزیست) می‌تواند تعیین کند که چه تغییراتی باید ایجاد شود یا توصیه‌هایی برای درمان جایگزین خواهد کرد. شاید بتوان ارتز سفارشی زانو را اصلاح یا نوسازی کرد. متخصص ارتز می‌تواند با شما دوره‌ی درمانتان را مجدداً ارزیابی کند.

سؤالات متداول 


آیا می‌توانم زانوبند را روی شلوارم بپوشم؟

پزشکان توصیه می‌کنند که اکثر ارتزها باید بر روی پوست قرار بگیرند، زیرا احتمال درست کار کردن آن‌ها و تأثیر آن‌ها بیشتر خواهد بود و وقتی که به این روش پوشیده شوند بهتر سر جای خود باقی می‌مانند. اگر بخواهید می‌توانید از یک آستین مخصوص زانو برای پوشیدن زیر بریس  استفاده کنید تا از تماس مستقیم آن با پوست جلوگیری کنید.

آیا می‌توانم با زانوبند رانندگی کنم؟ 

رانندگی با بریس روی پایی که برای رانندگی استفاده می‌شود توصیه نمی‌شود. این دستگاه‌ها “احساس” پدال‌ها را دشوارتر کرده و دامنه حرکت مچ پا را محدود می‌کنند. پزشک به شما توصیه می‌کند تا اصلاحات لازم در خودرو انجام دهید تا بتوانید رانندگی ایمن خود را ادامه دهید.

چگونه می‌توانم ارتز زانو را تمیز کنم؟

بیشتر بریس‌ها را می‌توان با آب و صابون یا مالیدن الکل تمیز کرد. در هنگام تحویل دستگاه، دستورالعمل‌های مخصوص تمیز کردن آن در اختیار شما قرار می‌گیرد.

اگر بریس من را اذیت و خسته کرده باشد، وقتی به خانه رسیدم چکار باید کنم؟

در صورت مشاهده‌ی هرگونه آسیب به پوست، بلافاصله استفاده از آن را قطع کنید. سپس با دفتر تماس بگیرید و از آن‌ها بخواهید با پزشک خود صحبت کنید.

هر چند وقت یک‌بار به پزشک مراجعه کنیم؟

مراجعات بعدی برای بررسی تأثیر بریس،، در زمان تحویل برای شما برنامه‌ریزی می‌شود و بسته به خدمات دریافتی شما متفاوت خواهد بود.

 

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

انواع پروتز ستون فقرات جهت درمان آرتروز و دیسک های آسیب دیده

 

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما