ساعت کاری: 9 صبح الی 3 بعد از ظهر

تفاوت پروتزهای موقت و نهایی اندام های مصنوعی بعد از قطع عضو

تاریخ ۲۶ آبان ۱۴۰۲

تفاوت پروتزهای موقت و نهایی اندام های مصنوعی بعد از قطع عضو

به محض اتمام جراحی قطع عضو یا آمپوتاسیون زمان آن می‌رسد که پروسه یافتن یک عضو مصنوعی که کاملاً برای شما اندازه باشد آغاز شود. پزشک کاملاً می‌داند که پروتز جدید به بخشی از بدن شما تبدیل خواهد شد، پس وی نهایت دقت را برای انتخاب یک پروتز مناسب برای شما به عمل خواهد آورد.

اقدامات زیادی وجود دارد که شما و پزشکتان باید در مدت نسبتاً درازی انجام دهید پیش از آن که مدل عضو مصنوعی نهایی و کاملاً مناسب شما آماده شود. پس، هرگز به خودتان اجازه ندهید که از این راه دلسرد شوید و همیشه به خاطر بسپارید که صبور باشید تا در آینده هیچ مشکلی با عضو مصنوعی خود نداشته باشید.

کلینیک ظفر متخصص تولید انواع پروتز تلاش کرده با ارائه خدمات خود در جهت رفع بیماران قطع عضو برآید و از درد و رنج آنها بکاهد. کلینیک ظفر آماده پاسخگویی به نیازهای شما می باشد. جهت ارتباط با ما و سفارش انواع پروتز با شماره های زیر تماس حاصل فرمائید.

 آدرس کلینیک: میدان فاطمی، ابتدای خیابان جویبار، روبروی بانک انصار، پلاک 60، واحد 3

ساعت کاری کلینیک: شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و پنجشنبه‌ها از ساعت ۱۰ تا ۱۴

معرفی پروتز ها و اندام مصنوعی


در حوزه پزشکی امروز، از پروتز و اندام مصنوعی به عنوان ابزارهای مصنوعی استفاده می‌شود که جایگزین عضو از دست رفته بدن می‌شود. پروتزها به عنوان اندام‌های مصنوعی یا عضو مصنوعی شناخته می‌شوند و وظیفه آنها جبران کارایی و زیبایی عضو از دست رفته برای انجام فعالیت‌های روزمره است. اغلب، اندام‌های مختلف بدن ممکن است به دلیل تروما، جراحی برای درمان برخی بیماری‌ها یا به دلیل نقایص مادرزادی قطع شوند. برای افرادی که عضو یا بخشی از عضو خود را از دست داده‌اند، انواع مختلفی از پروتزها وجود دارد. پروتزهای غیر فعال معمولاً برای مقاصد زیبایی استفاده می‌شوند، در حالی که پروتزهای عملکردی به افراد کمک می‌کنند تا فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهند. این ابزارها ممکن است علاوه بر جبران کارایی، جنبه‌های زیبایی نیز داشته باشند یا نداشته باشند.

پروتزهای موقت


پروتزهای موقت یا اولیه، قدم مقدماتی در سفر به سمت یک پروتز بی نقص است. این پروتزها صرفاً یک دستگاه ابتدایی است که به گونه‌ای طراحی شده تا بلافاصله پس از جراحی جای عضو قطع شده را بگیرد، در حالیکه ورم در این ناحیه در بیشترین حد خود است. این پروتز به شدت وفق پذیر است پس می‌توان با کاهش یافتن ورم، تغییرات متنوعی را به آن داد. همانطور که از نام آنها پیداست، پروتزهای موقتی تنها برای حدود سه الی نه مورد استفاده قرار می‌گیرند و دلیل این امر هم میزان اولیه التهاب در بخش باقیمانده از عضو شماست. علاوه بر آن، این اندام‌ها معمولاً از لحاظ زیبایی شناختی نیز کامل نیستند، که این هم به دلیل عمر کوتاه آنهاست.

انطباق

در حین فرایند بازسازی، بخش مورد نظر بدن با کاهش ورم و افزایش فعالیت فیزیکی شما، تحت تغییرات گسترده‌ای قرار می‌گیرد. پزشک شما سپس با افزودن جوراب‌های پروتزی، سعی می‌کند حجم از دست رفته اندام شما را جبران کند. با افزودن دائمی این جوراب‌ها با اندازه‌های متفاوت، عضو شما همچنان می‌تواند در سوکت پروتز اولیه قرار گیرد. همچنین، لاینرهای ژله‌ای نیز به شما معرفی خواهند شد تا در پر کردن فاصله بین عضو و سوکت به شما کمک کنند. برای جلوگیری از بروز عفونت، ضروری است که این لاینرها را با آب گرم و صابون به صورت روزانه شستشو دهید زیرا با پوست شما در تماس مستقیم هستند. همچنین، در زمان استفاده از پروتزهای مقدماتی، باید آماده باشید تا در جلسات معاینه متعددی با پزشک خود شرکت کنید تا وی بتواند بر پیشرفت شما نظارت کرده و انطباقات مورد نیاز را برای شما ایجاد کند.

پروتزهای دائمی


مرحله قبلی از فرآیند بهبودی شامل پر کردن مکرر فواصل بین عضو و سوکت عضو مصنوعی بود تا زمانی که ورم کاملا کاهش یافت. وقتی ورم کاملا فروکش کرد، شما آماده اندازه‌گیری برای پروتز دائمی یا قطعی خود خواهید بود. این فرآیند معمولا حدود یک هفته طول می‌کشد تا پس از انجام تمام اندازه‌گیری‌ها و قالب‌گیری از عضو شما، سوکت و پروتز ساخته شود. پروتز جدید شما به گونه‌ای طراحی و تنظیم می‌شود که بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد. اکنون شما می‌توانید به راحتی و با ثبات بیشتری از این پروتزها استفاده کنید زیرا تغییرات دائمی و انطباق با عضو شما کمتر اتفاق می‌افتد. در این مرحله، شما می‌توانید تغییرات زیبایی را در پروتز خود ایجاد کنید تا به شکل دقیقی که می‌خواهید برای بخشی از بدن خود آن را درآورید.

 ارزش صبر کردن را دارد


سه تا نه ماه تغییر و تحولات مکرر در این ناحیه از بدن معمولاً خیلی خوشایند نیست. هرچند این نکته را به خاطر بسپارید که “پایان شبه سیه سپید است” تا بتوانید تا انتهای این پروسه صبوری کنید. ثباتی که در نهایت عضو مصنوعی دائمی به شما خواهد داد، دوباره زندگیتان را در همان مسیری که می‌خواستید قرار خواهد داد.

بهبودی یک پروسه دائمی است و نسبت به هر شخص متغیر است. چند مرحله در مسیر رسیدن به بهبودی کامل وجود دارد و هر مرحله چالش‌های دشواری را پیش روی شما قرار خواهد داد که نیاز به استراتژی‌های مقابله متفاوتی نیاز خواهند داشت. بسیاری از افراد عقیده دارند که حرف زدن با دوستان و خانواده (یا یک مشاور) می‌تواند به تسکین مشکلات عاطفی آنها کمک کند.

معرفی انواع قطع عضو به دلایل بیماری و حوادث  همراه با پروتز مناسب

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مشاوره رایگانمشاوره رایگان پروتز تماس با ما